porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym jest i co zapisuje czarna skrzynka? Katastrofa w Smoleńsku i zapisy z czarnej skrzynki Po katastrofie w Smoleńsku długo nie ustawały spory o interpretację ...
Prezydent Lech Kaczyński zginął wraz z małżonką w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem

Kim był LECH KACZYŃSKI, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem?

Lech Kaczyński, prezydent RP od 2005 roku do tragicznego 10 kwietnia 2010 r, kiedy wraz z 95 osobami zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego Tu-154 na lotnisku w Smoleńsku. Leciał oddać hołd, tym, którzy 70 lat wcześniej zostali pomordowani w Katyniu. 

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie. Działacz opozycyjny, profesor, polityk, mąż Marii Kaczyńskiej, ojciec Marty. Brat bliźniak Jarosława - prezeza PiS-u. 

Skończył prawo na UW, w1980 roku obronił doktorat z prawa pracy, a w 1990 roku – habilitację. Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego, a od 1999 roku profesorem na UKSW w Warszawie.

Działacz opozycyjny w latach 70-tych i 80-tych

W latach 70-tych i 80-tych zaangażowany w życie opozycyjne, współpracował z KORem, związany był się z Wolnymi Związkami Zawodowymi. Był doradcą gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i autorem części zapisów porozumień sierpniowych, a także części statutów „Solidarności” dotyczących strajków, sekcji branżowych i układów zbiorowych.

Poparł koncepcję Jana Olszewskiego, Jarosława Kaczyńskiego i Karola Modzelewskiego, by wszystkie nowo powstałe związki zjednoczyły się w jeden ogólnopolski związek „Solidarność”.

Od lipca 1981 – członek zarządu regionalnego gdańskiej NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym internowany - od grudnia 1981 roku do października 1982 roku. We wrześniu 1988 roku brał udział w rozmowach opozycji z przedstawicielami władz w Magdalence pod Warszawą.

Polityka po 1989 roku i prezydentura

  • W 1989 roku został senatorem ziemi gdańskiej.  
  • W 1991 roku pełnił funkcję ministra stanu ds. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta RP. Nadzorował prace Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 
  • W 1991 roku zdobył mandat posła na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Centrum z okręgu nowosądeckiego. 
  • W 1992 roku został wybrany na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Funkcje tę pełnił do 1995 roku. 
  • W 2000 roku został powołany przez premiera Jerzego Buzka na stanowisko ministra sprawiedliwości. 
  • W 2001 roku stanął na czele Komitetu Krajowego „Prawo i Sprawiedliwość”, partii prawicowej, która współtworzył wraz z Jarosławem Kaczyńskim. Był posłem, pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. 
  • W listopadzie 2002 roku został Prezydentem m.st. Warszawy. Rządy w stolicy rozpoczął pod hasłami zlikwidowania układów korupcyjnych oraz przywrócenia ładu i porządku. Podjął skuteczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście. 
  • W październiku 2005 roku wygrał wybory prezydenckie.
    (na podst.mat ze strony lechkaczynski.polska.pl)
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
O czym rodziny smoleńskie napisały do premiera Holandii?

Grupa rodzin, których bliscy zginęli w katastrofie smoleńskiej, wysłała list do premiera Holandii. Wśród osób, które go podpisały znajdowała się między innymi Marta Kaczyńska, Jadwiga i Beata...

Co Marta Kaczyńska napisała o Lechu i Marii Kaczyńskich w swojej książce "Moi Rodzice"? Co Marta Kaczyńska napisała o Lechu i Marii Kaczyńskich w swojej książce "Moi Rodzice"?

Na półki księgarń 21 maja trafi książka Marty Kaczyńskiej "Moi Rodzice". Przesunięcia premiery chciało Prawo i Sprawiedliwość. Co Marta Kaczyńska pisze o Lechu i Marii Kaczyńskich? Dlaczego PiS...

Dlaczego PiS wydaje fortunę na ochronę prezesa? Dlaczego PiS wydaje fortunę na ochronę prezesa?

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych informacji dzisiejszego dnia jest opublikowana w "Newsweeku" analiza finansów partii PiS. Wynika z niej, że na ochronę Jarosława Kaczyńskiego partia wydała w...

Aktualizacja: 17.04.2018 20:59
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arthur Cave, syn Nicka Cave'a nie żyje: co o nim wiemy?
Arthur Cave, syn Nicka Cave'a nie żyje: co o nim wiemy?

Nie żyje syn Nicka Cave'a, 15-letni Artur. Chłopak spadł ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.