porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Najlepsze role Anny Przybylskiej [WIDEO]
Najlepsze role Anny Przybylskiej [WIDEO] Anna Przybylska zmarła po ciężkiej chorobie w niedzielę 5 października ...
Prezentujemy sylwetkę Joanny Jurek, licealistki, która opatentowała metodę leczenia raka przed 18 urodzinami.

Kim jest Joanna Jurek, licealistka i autorka bezinwazyjnej metody leczenia raka? [Osiągnięcia]

Joanna Jurek nie skończyła jeszcze nauki w liceum, a ma szansę na współpracę z Centrum Onkologii - najbardziej prestiżową placówką leczenia nowotworów w Polsce. Kim jest Joanna Jurek - 17-letnia licealistka z Piotrkowa Trybunalskiego, która niedługo może opatentować swój pierwszy lek na raka?

Minister zdrowia, Bartosz Arułkowicz odbył w czwartek 5 maja 2014 r. nietypowe spotkanie. Jego gościem była licealistka, która stara się o opatentowanie nowej metody leczenia nowotworów - Joanna Jurek.

Naukowiec z tornistrem

Joanna Jurek ma 17 lat i jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim i stypendystką marszałka województwa łódzkiego. Korzysta z indywidualnego toku nauczania. Jak mówi, nauką zainteresowała się już w 5 klasie podstawówki, gdy wciągnęła ją przyroda. Swoje zainteresowania zaczęła rozwijać na lekcjach chemii. W trzeciej klasie gimnazjum wzięła udział w wykładach na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Łodzi. Jak wyjaśniła, to tam podczas jednego z wykładów zafascynowała się nanotechnologią.

W liceum dzięki stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Joanna Jurek odbyła wakacyjny staż naukowy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego w laboratorium nanocząstek. Tam rozpoczęła prace nad swoim projektem. Prace kontynuowała na Politechnice Łódzkiej, gdzie prowadziła testy na komórkach nowotworowych trzustki

O krok od patentu na raka

Dzisiaj Joanna Jurek, jest w trakcie procedury patentowej, której zwieńczeniem będzie ustanowienie, pod jej nazwiskiem, patentu na nową metodę dostarczania leku do zakażonych komórek przy jednoczesnym omijaniu krwiobiegu i zdrowych tkanek. Nastolatka dowiodła, że cel można osiągnąć poprzez chirurgiczne wszywanie nanowłókien z lekiem w miejsca dotknięte nowotworem. Opracowany przez Joannę Jurek system, opiera się na wykorzystaniu w pełni biodegradowalnego włókna polimerowego z nanocząstkami złota, do których podczepione są cząsteczki leku na raka trzustki (doksorubicyny). 
Minister pomoże Joannie

Po spotkaniu z nadzwyczajną licealistką z Piotrkowa Trybunalskiego, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oświadczył, że ma zamiar pomóc młodej badaczce w rozwoju swoich talentów. Minister zaproponował Joannie pomoc w objęciu jej osoby pomocą naukową dyrektora Centrum Onkologii prof. Krzysztofa Warzochę. Nastolatka przyznała, że nauka i praca w Centrum Onkologii jest jej wielkim marzeniem, ale spodziewała się, że do tej elitarnej placówki uda jej się dostać dopiero po podjęciu studiów medycznych, a nawet na etapie doktoratu. 

Joanna Jurek zapowiedziała, że „zamierza rozwijać się w dziedzinie nanomateriałów i związanej z tym biotechnologii, aby polepszać standardy obecnych terapii i zdrowie pacjentów”. Jak powiedziała, w przyszłości chce zająć się przede wszystkim tematami związanymi z leczeniem nowotworów, jednak - dodała - interesuje ją też tematyka sztucznych organów. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.06.2015 13:13
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]
Beata Szydło: rodzina [mąż, dzieci]

Polityczną karierę Beata Szydło zawdzięcza sobie, rodzinie, która ją wspiera ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.