porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
15. rocznica wejścia Polski do NATO - jakie uroczystości?
15. rocznica wejścia Polski do NATO - jakie uroczystości? Jak świętujemy 15 rocznicę wejścia Polski do NATO? 15 lat ...
Mobilizacja Wojska Polskiego – kiedy może nastąpić? Kiedy w Polsce może być mobilizacja?

Konflikt na Ukrainie. Wojsko Polskie ogłosi mobilizację?

Konflikt na Ukrainie. Wojsko Polskie ogłosi mobilizację?

Czy w związku z konfliktem na Ukrainie polska armia rozpocznie mobilizację? Nie.

fot.: Karri Huhtanen, CC 2.0
Czy młodzi Polacy powinni obawiać się powołania do wojska w związku z konfliktem na Ukrainie? Czy polska armia przygotowuje się do powszechnej mobilizacji? Kto i kiedy dostanie powołanie do wojska?

Konflikt na Ukrainie rodzi pytania o gotowość polskiej armii do obrony naszych granic. Młodzi i starsi Polacy zaczynają się obawiać powołania do wojska. Powszechna mobilizacja nie została jednak ogłoszona, a ćwiczenia trwające na poligonach są przez wojskowych określane jako „planowe”.

Mobilizacja – nie, ćwiczenia rezerwistów – tak

W wielu jednostkach wojskowych trwają ćwiczenia z udziałem rezerwistów. Ich dowódcy podkreślają jednak, że nie mają one związku z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą. Wojskowi zapewniają, że ćwiczenia były zaplanowane dużo wcześniej i ani przewrót na Ukrainie, ani zajęcie Krymu przez wojska rosyjskie nie wpłynęły na harmonogram manewrów.

>>> Kiedy ogłasza się mobilizację? Kto może zostać zmobilizowany? [KLIKNIJ!]

Mimo obecności w internecie materiałów pokazujących przemieszczanie się kolumn polskiego sprzętu wojskowego, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zaprzecza doniesieniom o wzmożonej aktywności polskiej armii. O mobilizacji obywateli nie ma jak na razie w ogóle mowy. Powszechna mobilizacja musiałaby zostać zarządzona przez prezydenta RP na wniosek Rady Ministrów i podana do publicznej wiadomości.

Jak wygląda mobilizacja?

Po ogłoszeniu mobilizacji każdy mężczyzna posiadający książeczkę wojskową, który pomyślnie przeszedł badania komisji lekarskiej, mógłby spodziewać się otrzymania karty mobilizacyjnej. W karcie tej podana zostałaby jednostka i czas w jakim obywatel ma stawić się do służby. Za uchylanie się od tego obowiązku grozi kara do 30 dni aresztu lub grzywna.

Powołania do wojska najbardziej mogą się obawać inżynierowie, lekarze i mechanicy. Ich wojsko będzie potrzebować w pierwszej kolejności. Siły zbrojne mogą również zarekwirować pojazdy i nieruchomości. Przedsiębiorstwa mogą zostać zobowiązane do wykonywania świadczeń rzeczowych, tj. produkcji dóbr i usług najbardziej potrzebnych w gospodarce wojennej.

Należy jednak pamiętać, że współczesne armie opierają się na świetnie wyszkolonych żołnierzach i zaawansowanym wyposażeniu, a nie wielkich oddziałach piechoty. Należy więc sądzić, że do powszechnej mobilizacji nie dojdzie nawet w przypadku wybuchu wojny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wojna hybrydowa – na czym polega?

Określenie "wojna hybrydowa" pojawia się często przy okazji relacjonowania sytuacji na Ukrainie. Czym ona jest i w jaki sposób różni się od "zwykłej" wojny?

Jakimi siłami dysponują Rosjanie?

Konflikt na Ukrainie może przerodzić w wojnę, która ogarnie Polskę. Co Rosjanie mogą na nas rzucić? Dowiedz się, jak uzbrojona jest armia rosyjska?

Kiedy ogłasza się mobilizację? Kto może zostać zmobilizowany? Kiedy ogłasza się mobilizację? Kto może zostać zmobilizowany?

Rosnie napięcie na linii NATO - Rosja, więc Polacy zaczynają obawiać się mobilizacji. Kto i kiedy powinien spodziewać się powołania, a kto może spać spokojnie? Czego może żądać od nas wojsko?

Aktualizacja: 23.03.2014 14:05
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oriana Fallaci. Kim była? Jakie miała poglądy?

Oriana Fallaci znana była nie tylko z ostrej krytyki islamu ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.