porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DAVE BRUBECK nie żyje LEGENDA JAZZU. Zmarł legendarny jazzman - z jakich kompozycji go pamiętamy? Dave Brubeck, legendarny jazzman, zmarł na serce dnia 5 grudnia, ...
Od kiedy ludzie czekają na koniec świata?

Koniec świata 21.12.2012. Jakie są znane przepowiednie na temat końca świata?

Kilka lat temu świat obiegła wiadomość, że według kalendarza Majów życie na Ziemi ma się niedługo skończyć – już w 2012 roku. 21 grudnia.  Czy inne przepowiednie także mówią o tym terminie?

Przepowiednie o końcu świata - jakie są te najbardziej znane?

Większość naukowców zajmujących się kulturą Majów, uważa, że w tym kalendarzu czas podzielony jest na tzw. baktuny, co oznacza, że w grudniu tego roku czeka nas początek nowej epoki, a nie całkowita zagłada.

Motyw zagłady świata cały czas trwa w kulturze zachodniej i co pewien czas wypływa na powierzchnię. Duże znaczenie ma tu wpływ chrześcijaństwa i wiary w Apokalipsę oraz Sąd Ostateczny. Jednakże chrześcijanie nie chcą zadowolić się biblijnym „nie znacie dnia ani godziny” i wciąż usiłują wypatrywać oznak zbliżającego się końca.

Wielką popularnością cieszą się proroctwa dotyczące końca świata: towarzyszą ludziom od wieków i wciąż przybywa nowych albo właśnie „odkrytych” przepowiedni.

W 601 r. papież Grzegorz I pisał w liście, że „koniec obecnego świata jest bliski” i kazał wypatrywać nadchodzących znaków. Koniec świata wieszczyło też wielu średniowiecznych kaznodziei – apogeum histerii na temat końca świata miało miejsce około 1000 r. Symboliczna data przeminęła – i też nic.

Koniec świata w bardzo bliskiej perspektywie wieszczył też piętnastowieczny kaznodzieja dominikański Girolamo Savonarola, który zyskał sobie w ten sposób ogromny posłuch i władzę we Florencji. Sławny z nawoływania ludzi do nawrócenia, pokuty i powrotu na ścieżkę twardej moralności, publicznego palenia książek oraz przedmiotów zbytku, miał spowodować, że słynny malarz Botticelli w ramach skruchy wrzucił do ognia niektóre ze swoich arcydzieł o mitologicznej tematyce. Koniec świata wieszczony przez Savonarolę nie przyszedł i kaznodzieja ogłoszony heretykiem skończył na stosie.

Sławnym europejskim prorokiem jest też XVI wieczny Nostradamus (Michel de Nostredame). Głosił koniec świata, ale przezornie nie podawał dat. Jego proroctwa znane są też z niejasności, można je interpretować na wiele sposobów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przetrwać koniec świata? Jak przetrwać koniec świata?

Czy globalny kataklizm mogą przetrwac ludzie? Czy możliwe jest przetrwanie apokaliptycznej katastrofy? Co robić, jeżeli nadejdzie zagłada atomowa, a co, jeśli dojdzie do wielkiego ataku chemicznego?

22 lutego 2014 - czy nastąpi KONIEC ŚWIATA? 22 lutego 2014 - czy nastąpi KONIEC ŚWIATA?

Jak wszyscy wiemy, koniec świata to święto ruchome. W tym roku koniec świata wypada w sobotę 22 lutego 2014 roku. Warto do tego czasu pożegnać się z rodziną, spełnić marzenia i ostatni raz przejrzeć...

Koniec świata. Jak przedłużyć swoje życie w dniu końca świata?

Wierzysz, że koniec świata zbliża się szybkimi krokami? Tak? To już 21.12.2012. A przygotowałeś się do tego wydarzenia odpowiednio? ... Nie? Mówimy ci, co powinieneś zrobić, by przetrwać!

Aktualizacja: 18.04.2018 01:51
Autor: JDK
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.