porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Polski odrzutowiec FLARIS. Co to za samolot, gdzie jest produkowany?
Polski odrzutowiec FLARIS. Co to za samolot, gdzie jest produkowany? Polscy konstruktorzy mają się czym pochwalić. To właśnie w kraju ...
Kontrolerzy skarbówki w naszych domach: czy minister finansów Jacek Rostowski wprowadzi nowe prawo?

Kontrola skarbowa w domach: na czym polega pomysł ministra Rostowskiego?

Kontrola skarbowa w domach: na czym polega pomysł ministra Rostowskiego?

Jacek Rostowski, minister finansów (po lewej)

fot.: Wikimedia Commons / Michał Józefaciuk
Ministerstwo Finansów planuje dać kontrolerom skarbowym dodatkowe uprawnienia, które umożliwią im kontrolowanie podatników w ich domach. Jeśli ktoś nie zgodzi się na wejście kontrolerów do mieszkania, będzie musiał zapłacić karę. Mówimy, na czym polega pomysł ministra finansów Jana Rostowskiego.

Nowe kompetencje, które Ministerstwo Finansów ma zamiar przyznać kontrolerom urzędu skarbowego, mają umożliwiać im kontrolowanie podatnika w jego domu. W rozmowie z "Pulsem Biznesu" wiceminister finansów Maciej Grabowski mówi: "Proponuje się umożliwienie organom podatkowym, za zgodą podatnika, przeprowadzenie oględzin w ramach czynności sprawdzających dotyczących przedmiotu opodatkowania".

W praktyce za nieumożliwienie skontrolowania domu podatnik będzie musiał zapłacić karę finansową. Kontrola skarbowa miałaby prawo do przeszukania posesji, garaży, domów i mieszkań. 

Obecnie kontrola w domu podatnika może odbyć się tylko po to, by sprawdzić zasadność przyznania ulg podatkowych uzyskanych w związku z kosztami poniesionymi na cele mieszkaniowe. Kontrola ma miejsce jedynie wtedy, gdy podatnik wyrazi na nią zgodę. Za odmowę nie czeka na niego grzywna.

Eksperci Rządowego Centrum Legislacji powołują się na polską konstytucję, w której zapisane jest prawo każdego obywatela do prywatności i nienaruszalności mieszkania. "Oznacza ona zakaz zakłócania swobodnego korzystania z własnego mieszkania" - przypomina w rozmowie z "Super Expressem" Jacek Krawczyk, wiceprezes RCL.

Prawdą jest, że plany Jacka Rostowskiego przypominają nieco "Rok 1984" Orwella...

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 14:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Gorzelak - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Ewa Gorzelak - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Gorzelak to aktorka teatralna, filmowa i serialowa. To właśnie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.