porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak próbowano zdyskwalifikować ALBERTO CONTADORA, najlepszego kolarza świata? Od wyroku, który w poniedziałek 6 lutego 2012 r. ogłosi ...
MROŹNA ZIMA! Mówimy, kto i jak dokarmia zwierzęta leśne

Kto i jak może dokarmiać zwierzęta leśne zimą?

Kto i jak może dokarmiać zwierzęta leśne zimą?

Pamiętajmy, że gdy już zaczniemy dokarmiac zwierzęta - musimy to robić systematycznie! Nawet w przydomowym karmniku musi się codzienne znaleźć coś dla przyzwyczajonych do "stołówki" ptaków. Dokarmianie zwierząt to nie zabawa tylko obowiązek - jeśli nie stać cię na systematyczność - nie zaczynaj dokarmiania!

fot.: Photos.com
Wszyscy wiemy, że zwierzęta w zimie wymagają specjalnej opieki. Najczęściej dokarmiamy ptaki oraz koty i psy. A co z leśnymi zwierzętami? Czy powinniśmy zadbać i o nie? Mówimy, kto jest odpowiedzialny za zwierzęta leśne zimą i czym należy je karmić.

Zima to trudny czas nie tylko dla ludzi. Wszystkie zwierzęta wymagają w tym okresie szczególnej ochrony. Zwykle uwaga ludzi skupia się jednak na ptakach oraz bezdomnych kotach i psach. Tymczasem zima to trudny czas także dla dzikich, leśnych zwierząt. Dowiedz się, kto jest odpowiedzialny za zwierzyne leśną zimą i w jaki sposób jest dokarmiana.

Kto odpowiada za zwierzęta leśne?

Gruba warstwa śniegu oraz ujemna temperatura utrudnia zwierzętom w lesie dostęp do pokarmu oraz wody. Na szczęście leśne zwierzęta mają wśród ludzi przyjaciół. Za dostarczanie pomocy w przetrwaniu zimy odpowiadają przede wszystkim leśnicy, myśliwi oraz wolontariusze z organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt leśnych.

Wymienione jednostki zajmują się m.in. odśnieżaniem dróg leśnych i miejsc, z których zwierzęta czerpią swój naturalny pokarm (czernica, wrzos), odśnieżaniem ścieżek i okolic prowadzących do wodopoju, ścinaniem drzew (tak aby mogły szybko i sprawnie zdobyć swoje pożywienie). Jednak najwięcej czasu opiekunom leśnych zwierząt zajmuje dostarczanie podpopiecznym gotowych pokarmów.

W jaki sposób dokarmiamy leśne ssaki?

Dokarmianie leśnych zwierząt nie należy do prostych zadań. Aby dokarmiać leśną zwierzynę trzeba dokładnie wiedzieć, co i w jakich proporcjach jadają leśni mieszkańcy.  Dlatego też dokarmianie leśnej zwierzyny może odbywać się tylko i wyłącznie za porozumieniem z miejscowymi leśniczymi lub kołami łowieckimi. Są to osoby kompetentne, które wiedzą na czym opiera się dieta poszczególnych zwierząt. To za ich pozwoleniem możemy wyłożyć karmę. Specjaliści podpowiedzą nam także w jakich proporcjach zostawić pokarm oraz wskażą miejsca, gdzie zwykle zwierzęta przychodzą po pożywienie.

Każdy znawca zwierząt wie, że dokarmianie musi odbywać się systematycznie i tylko w okresie zimowym. Nie należy przyzwyczajać zwierząt do całorocznej pomocy żywieniowej, ponieważ zmniejsza to ich samodzielność, zwiększa zaś uzależnienie od ludzi - czyli w efekcie zmniejsza szanse zwierząt na przeżycie, gdy pogorszą się warunki.

Dlaczego dokarmianie leśnych zwierząt jest niebezpieczne?

Zdania à propos dokarmiania leśnych zwierząt są podzielone. Przeciwnicy tego typu pomocy uważają, że zwierzęta leśne poradzą sobie bez ingerencji człowieka, ponieważ każde zwierzę posiada naturalny instynkt, który podpowiada mu, jak przetrwać zimę.

Poza tym wielu ludzi zamiast pomóc może zaszkodzić leśnych mieszkańcom. Rzadko bowiem decydujemy się na zakup zdrowego pokarmu w sklepie zoologicznym. Zdecydowanie częściej dokarmiamy zwierzęta leśne resztkami jedzenia. Nawet chleb, który według przeciętnego człowieka jest zdrowy i na pewno nieszkodliwy, może wywołać u ptaków  poważną chorobę - kwasicę.

Pamiętajmy jednak, że wszystkie zwierzęta leśne są dzikie, a przez to niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego może lepiej nie pomagać im na siłę, a wszelką pomoc zostawić powołanym do tego jednostkom, których na szczęście w Polsce nie brakuje.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak i komu pomagać w trakcie mrozów?

Gdy temperatura za oknem spada kilkanaście, a nawet ponad 20 stopni poniżej zera, warto pomyśleć o osobach, które mogą w tym czasie potrzebować naszej pomocy - o ludziach bezdomnych i osobach...

Pochwała niepokory. Niezwykłe historie, które warto przeczytać, by dowiedzieć się jak pozytywnie zapisać się w ludzkiej pamięci? Pochwała niepokory. Niezwykłe historie, które warto przeczytać, by dowiedzieć się jak pozytywnie zapisać się w ludzkiej pamięci?

Czy warto być niepokornym, rogatym, innym? Iść pod prąd i działać wbrew schematom, żyć nieszablonowo, niezgodnie z obowiązującymi standardami i oczekiwaniami otoczenia? Na te pytania najlepiej...

Aktualizacja: 13.02.2012 15:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janina Milewska Duda: kim jest matka Andrzeja Dudy?
Janina Milewska Duda: kim jest matka Andrzeja Dudy?

Media obiegła wiadomość, że matka Andrzeja Dudy zbierała podpisy poparcia ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.