porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak długo może trwać ŻAŁOBA NARODOWA? Żałoba narodowa wprowadzana jest z powodu śmierci ważnej osobistości lub ...
Kto ogłasza ŻAŁOBĘ NARODOWĄ? Dowiedz się kto ma prawo ogłosić żałobę narodową i dlaczego!

Kto ogłasza ŻAŁOBĘ NARODOWĄ?

Kto ogłasza ŻAŁOBĘ NARODOWĄ?

Jak zaczynał Tadeusz Mazowiecki? Jakie zdobył odznaczenia? Co wiadomo o jego bliskich?

fot.: Artur Klose/Creative Commons 2.0
Żałoba narodowa ogłaszana jest z powodu śmierci wybitnej osobistości bądz na skutek tragicznych wydarzeń. Na czas jej trwania odwołuje się wydarzenia i imprezy masowe, a także widowiska rozrywkowe. Dowiedz się kto i kiedy może ogłosić żałobę narodową.

Żałoba narodowa ogłaszana jest przez władze państwowe. W Polsce żałobę narodową wprowadza urzędujący Prezydent RP w formie rozporządzenia z kontrasygnatą premiera. Rozporządzenie powinno określać przyczyny wprowadzenia żałoby oraz czas jej trwania. Podejmując tę decyzję Prezydent bierze w pod uwagę uwarunkowania kulturowe, historyczne, jak również istniejące w tym zakresie zwyczaje.

W polskim ustawodawstwie nie istnieją stosowne rozporządzenia regulujące kiedy i na jak długo Prezydent powinien wprowadzić żałobę narodową. Można więc uznać, że podejmując taką decyzję Prezydent kieruje się własnymi odczuciami - ramy decyzyjne wyznaczone są jedynie przez nieostre pojęcia, takie jak uwarunkowania kulturowe, czy zwyczaj.MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 15:16
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.