porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH. Zobacz listę 50 leków, która najbardziej zdrożały od listopada 2012 Podwyżki cen są różne. W przypadku 416 leków pacjenci pewnie ...
OBAMA zwyciężył - będzie prezydentem USA drugą kadencję

KTO WYGRAŁ WYBORY w USA? Jak wybierany jest prezydent USA? ZASADY

W 2012 odbyły się wybory prezydenckie w USA, kraju będącym największym światowym mocarstwem. Jak Amerykanie wybierają prezydenta i kogo wybrali w październiku 2012 roku? Wiadomo już, że prezydentem USA będzie ponownie OBAMA.

Po ostrej walce i niepewnym przez wiele godzin wyniku wyborów, Obama zdobył ponad 270 głosów elektorskich i zostanie w Białym Domu na kolejną kadencję.

Wybory prezydenckie w USA wzbudzają emocje na całym świecie i nic dziwnego, w końcu Stany Zjednoczone to na chwilę obecną jedyne światowe supermocarstwo, a prezydent USA ma olbrzymią władzę zarówno nad wojskiem, jak i nad polityką zagraniczną. Wyborom i kandydatom przygląda się więc z uwagą cały świat. A jak wybierany jest prezydent USA? Oto zasady wyborów prezydenckich w USA.

Kto może zostać prezydentem USA?

Zgodnie z Konstytucją USA prezydentem może zostać osoba urodzona w USA (i mieszkająca w tym kraju co najmniej 14 ostatnich lat przed wyborami), która ukończyła 35 lat. Zgodnie z XXII poprawką do Konstytucji nie można zostać wybranym na więcej niż dwie kadencje. Zwycięstwo Baracka Obamy w tegorocznych wyborach zapewni mu ostatnią kadencję, po której nie będzie już mógł więcej kandydować. Jedynym prezydentem, który urzędował więcej niż dwie kadencje był Franklin Delano Roosevelt (1933-1945).

Najpierw prawybory

Zanim kandydat na prezydenta zostanie nim oficjalnie, musi przejść przez prawybory. Przynajmniej, jeżeli chodzi o dwie największe partie działające w USA - Partię Demokratyczną i Partię Republikańską. O nominację Partii Demokratycznej ubiegał się w 2012 roku urzędujący i kończący dopiero swoją pierwszą kadencję prezydent, Barack Obama i miał ją w kieszeni. Inaczej przedstawiała się sprawa z Republikanami, którzy chcąc marzyć o zwycięstwie musieli wybrać swojego kandydata właśnie w prawyborach. Oczywiście, gdyby prezydentem był Republikanin - to Demokraci organizowaliby prawybory.

Prawybory polegają na zachęcaniu zarejestrowanych sympatyków danej partii do popierania kandydatów na kandydatów. Sami kandydaci spędzają czas prawyborów na kampanii zachęcającej do głosowania właśnie na nich i wydają olbrzymie pieniądze na to, by zdobyć poparcie.

Zwycięstwo w prawyborach oznacza nominację danej partii dla zwycięskiego kandydata. W 2012 roku w Partii Republikańskiej nadal liczy się kilku kandydatów - Newt Gingrich, Mitt Roomney, Rick Santorum i Ron Paul. 

Wybory pośrednie

Amerykanie nie wybierają swojego prezydenta bezpośrednio i zdarzało się już w historii, że kandydat, który uzyskał większość w głosowaniu powszechnym, przegrał wybory (ostatnio Al Gore w 2000 r.). W USA prezydenta wybiera się bowiem pośrednio. Obywatele nie głosują na kandydata, a na elektorów, którzy prezydenta wybiorą. W większości stanów zwycięski kandydat zgarnia całą pulę głosów elektorskich z danego stanu, wyjątkiem tu są Nebraska i Maine. Ten sposób wyboru prezydenta powoduje, że prezydentem można zostać uzyskując mniejszość głosów obywateli i to z tego powodu kampania wyborcza koncentruje się na stanach o największej liczbie głosów elektorskich. Warto wiedzieć, że większość Amerykanów nie zna w ogóle nazwisk swoich elektorów. 

PRZECZYTAJ >> Wybory prezydenckie w USA - co to są SWING STATES? Dlaczego SWING STATES są ważne?

Kandydaci niezależni

W historii USA nie zdarzyło się, z jednym wyjątkiem, by wybory wygrał kandydat niezależny. Jedynym, któremu udało się to osiągnąć był Jerzy Waszyngton. Zdarza się jednak, że kandydaci niezależni uzyskują dobry wynik, jak Ross Perot w końcówce XX wieku.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Święto Wolności 4 czerwca. Nie tylko Obama: kto przyjeżdża do Warszawy? Święto Wolności 4 czerwca. Nie tylko Obama: kto przyjeżdża do Warszawy?

Na Święto Wolności 4 czerwca 2014 r., czyli 25-lecie pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku, do Warszawy zjadą szacowni goście z całego świata. Najwięcej mówi się o Baracku Obamie,...

Barack Obama - jakie dania przygotował dla niego Wojciech Amaro? Barack Obama - jakie dania przygotował dla niego Wojciech Amaro?

Wizyta Baracka Obamy w Polsce jest relacjonowana i komentowana we wszystkich mediach. Interesujące jest nawet to, co prezydent Stanów Zjednoczonych, wraz z innymi ważnymi głowami państ, będzie jadł w...

Wojciech Modest Amaro ugotuje dla Baracka Obamy. O co chodzi? Wojciech Modest Amaro ugotuje dla Baracka Obamy. O co chodzi?

Do Polski zjeżdżają się przedstawiciele największych państw na świecie. 4 czerwca odbędą się bowiem obchody związane z 25. rocznicą demokratycznych wyborów. Uroczystą kolację dla wszystkich...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:57
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]

Dzisiaj odbył się pogrzeb muzyka Jana "Kyksa" Skrzeka. Został on ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.