porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
KONSYSTORZ - co to jest konsystorz? Podczas konsystorza w czasie ceremonii kanonizacji męczenników z Otranto papież ...
Papież Benedykt XVI dobrowolnie kończy swój pontyfikat. Kto będzie jego następcą?

Kto zastąpi Benedykta XVI? Kto będzie następnym papieżem?

PAPIEŻ ABDYKUJE! Kto zastąpi Benedykta XVI? Papież Benedykt XVI abdykował, tłumacząc swoją decyzję "podeszłym wiekiem". Jest drugim papieżem w historii, który dobrowolnie zrezygnował z funkcji głowy Kościoła katolickiego. Oficjalnie Benedykt XVI przestanie być papieżem 28 lutego 2013 o godz. 20. Kto będzie następcą papieża? Kiedy zostanie wybrany? Kardynałowie Watykanu - kto nowym papieżem po Benedykcie XVI?

Kto rządzi Kościołem, gdy nie ma papieża?

Oficjalny termin abdykacji Benedykta XVI został wyznaczony na 28 lutego 2013 r. na godzinę 20.00. Najpóźniej w ciągu 15 dni od tej daty musi się odbyć konklawe, podczas którego zostanie wybrany nowy papież. Prawo do udziału w konklawe mają kardynałowie-elektorzy, którzy nie ukończyli 80 lat. Zwykle papież wybierany jest z grona kardynałów uczestniczących w konklawe, ale teoretycznie może nim zostać duchowny spoza Kolegium Kardynalskiego, a nawet taki, który nie ma jeszcze święceń biskupich.

Do tego czasu władzę w Kościele przejmuje tymczasowo Kolegium Kardynalskie z dziekanem na czele. W Watykanie z kolei w okresie "bezkrólewia" (sede vacante) administrację przejmuje kardynał kamerling - dziś jest nim włoski kardynał Tarcisio Bertone, salezjanin, emerytowany arcybiskup Vercelli i Genui, a od 2006 r. sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. 

Czy następca Benedykta XVI będzie czarnoskóry? Co o nowym papieżu mówi przepowiednia św. Malachiasza?

Zgadując, kto będzie nowym papieżem, który zastąpi Benedykta XVI, wiele osób posiłkuje się spisanymi przed wiekami - i zaskakująco trafnymi - przepowiedniami św. Malachiasza. Odkryto je w roku 1590, Malachiasz miał je napisać podczas pobytu u papieża Innocentego II w 1139 roku. Według legendy, kiedy ujrzał on Rzym po raz pierwszy, upadł na kolana i doznał wizji, podczas której zobaczył 111 papieży, którzy mają nastąpić po Innocentym II, czyli wszystkich papieży, którzy mają rządzić Kościołem do dnia Sądu Ostatecznego.

Według proroctwa św. Malachiasza Benedykt XVI jest przedostatnim papieżem w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat odpowiada opisowi papieża "od chwały oliwnej" – jednym z symboli zakonu św. Benedykta jest gałązka oliwna, a przyjęcie przez Josepha Ratzingera imienia „Benedykt” łączy go z tym zakonem. Inna interpretacja proroctwa Malachiasza mówi o „drzewie oliwnym” jako symbolu przywiązania do tradycji i konserwatywnych wartości, a takie właśnie cechy posiada Benedykt XVI. Przez wieki myślano, że zwrot ten oznacza kogoś o oliwkowym, czyli ciemnym kolorze skóry. Spodziewano się, że papieżem zostanie Afrykanin.

Po rezygnacji Benedykta XVI pojawiły się kolejne spekulacje na ten temat. Jako jednego z kandydatów na nowego papieża wymienia się 65-letniego czarnoskórego kardynała Petera Kodwo Appiah Turksona, który jest ghańskim arcybiskupem Cape Coast, a także kardynała z RPA Wilfrida Napiera, arcybiskupa z Durbanu.

Jak Malachiasz opisuje ostatniego papieża w dziejach Kościoła?

Według proroctwa św. Malachiasza kolejnym, już ostatnim papieżem ma być Piotr Rzymianin. Ma on panować po „bardzo starym papieżu” (przypomnijmy - Benedykt XVI ma 86 lat i abdykuje właśnie ze względu na wiek). Św. Malachiasz pisze o nim tak: „W czasie najgorszego prześladowania Świętego Kościoła Rzymskiego, [na tronie] zasiądzie Piotr, który będzie paść [swe] owce podczas wielu cierpień, po czym miasto siedmiu wzgórz zostanie zniszczone i straszny Sędzia osądzi swój lud. Koniec”.

Piotrem Rzymianinem ma zostać dość młody kardynał, któremu zarzucać się będzie działania osłabiające Kościół. Mimo wielu przeszkód ma się dość długo utrzymać na tronie Piotrowym i dotrwać aż do apokalipsy. Potem ma nastąpić tysiącletnie królestwo Chrystusa na ziemi.

Istnieją koncepcje mówiące, że lista papieży z przepowiedni św. Malachiasza została sfałszowana. Niektórzy wskazują także, że jej autorem nie był Malachiasz, a Nostradamus, który przyjmując pseudonim, chciał ukryć się przed zagrożeniami płynącymi ze strony Kościoła.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PROROCTWACH ŚW. MALACHIASZA >> Czy zbliża się KONIEC ŚWIATA? Czy Benedykt XVI jest przedostatnim papieżem?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nowy papież wybrany! Habemus papam. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską Nowy papież wybrany! Habemus papam. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską

NOWYM PAPIEŻEM został kardynał JORGE BERGOGLIO z Argentyny, który będzie nosił imię FRANCISZEK I. 13 marca 2013 około godz. 20.10 usłyszeliśmy słowa Habemus Papam - mamy papieża. Godzinę...

Kto uszył strój dla nowego papieża? W jakiej sutannie będzie chodził następca Benedykta XVI? Kto uszył strój dla nowego papieża? W jakiej sutannie będzie chodził następca Benedykta XVI?

Trzy sutanny czekają już na nowego papieża. Dowiedz się, kto uszył szaty dla następcy Benedykta XVI. Wygrała pracownia krawiecka o 200-letniej tradycji. Skąd znali wymiary nowego papieża? Mówimy, w...

Kto wybiera papieża? Konklawe - kto jest upoważniony do wyboru papieża? Kto wybiera papieża? Konklawe - kto jest upoważniony do wyboru papieża?

Konklawe rozpoczyna się 12 marca 2013 roku. Za kilka dni zapadnie decyzja o tym, kto zastąpi Benedykta XVI i zasiądzie na Tronie Piotrowym. Sprawdź, kto wybiera nowego papieża. Kto jest upoważniony...

Aktualizacja: 17.04.2018 15:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Józef Pawłowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Józef Pawłowski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Józef Pawłowski jest polskim aktorem, znanym z roli głównej w ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.