porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie ślub Lewandowskiego? Dwór Złotopolska Dolina: co to za miejsce?
Gdzie ślub Lewandowskiego? Dwór Złotopolska Dolina: co to za miejsce? Robert Lewandowski i Anna Stachurska pobiorą się w Dworze Złotopolska ...
Czym rożni się lato astronomiczne od kalendarzowego?

Lato astronomiczne i kalendarzowe. Kiedy pierwszy dzień lata, kiedy zaczyna się lato astronomiczne i kalendarzowe, upały i burze?

Lato astronomiczne i kalendarzowe. Kiedy pierwszy dzień lata, kiedy zaczyna się lato astronomiczne i kalendarzowe, upały i burze?
Czym różni się lato astronomiczne od kalendarzowego? fot.: sxc.hu
Lato kalendarzowe i astronomiczne to dwa rożne dni. Czym różni się lato kalendarzowe od tego wyznaczanego astronomicznie? Kiedy w 2013 roku rozpocznie się lato astronomiczne, a kiedy kalendarzowe? Ile będzie trwało lato? 21 czerwca początek kalendarzowego lata oraz upały i burze.

Początek lata jest wyznaczany za pomocą kalendarza i astronomicznie. Dlatego początek lata kalendarzowego nie pokrywa się z początkiem lata astronomicznego. W 2013 roku lato astronomiczne rozpocznie się 21 czerwca, a kalendarzowe 22 czerwca. Czym różni się lato astronomiczne od kalendarzowego? Ile dni będzie trwało lato w 2013?

Czym różni się lato kalendarzowe od astronomicznego?

Każdego roku lato astronomiczne rozpoczyna się w innym momencie. Jest to związane z faktem, że nasz kalendarz zakłada całkowitą liczbę dni w ciągu całego roku, czyli 365 lub 366. Z kolei Ziemia obiega Słońce w ciągu 365,24 dnia. Lato kalendarzowe rozpoczyna się każdego roku tego samego dnia, czyli 22 czerwca i trwa aż do kalendarzowej jesieni, 23 września. Według kalendarza lato trwa dokładnie 93 dni. Lato astronomiczne rozpoczyna się każdego roku o innej godzinie, a czasem zdarza się też, że innego dnia.

Jak długo trwa lato astronomiczne? Kiedy zwykle wypada?

Problem z wyznaczeniem dokładnej daty lata astronomicznego wynika z tego, że lato rozpoczyna się od tak zwanego przesilenia letniego i kończy się na równonocy jesiennej. W przeciwieństwie do lata kalendarzowego, astronomiczne nie jest policzalne co do dnia. Zwykle trwa około 93 dni i kilku do kilkunastu godzin. Na półkuli północnej rozpoczyna się między 21 a 23 czerwca. Lato astronomiczne wypada w dzień, w którym dzień jest dłuższy niż noc.

Kiedy zaczyna się lato astronomiczne w 2013 roku? Jak długo będzie trwało?

W 2013 roku lato astronomiczne wypada dokładnie 21 czerwca o godzinie 7.04. Dla porównania w roku 2012 lato rozpoczęło się 21 czerwca o godzinie 1.09, z kolei w 2014 wypadnie tego samego dnia, ale o 12.51. W 2013 roku lato będzie trwało 96.65 dnia, czyli dokładnie 96 dni 15 godzin i 36 minut. Radzimy dobrze je wykorzystać. :) Najlepiej co do minuty.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Początek JESIENI, pierwszy dzień jesieni: Kalendarzowa i astronomiczna jesień - KIEDY SIĘ ZACZYNA? Początek JESIENI, pierwszy dzień jesieni: Kalendarzowa i astronomiczna jesień - KIEDY SIĘ ZACZYNA?

Już niedługo – 23 września – rozpocznie się kalendarzowa jesień. Ile dni lata jeszcze nam pozostało? Kiedy powinniśmy się spodziewać pogorszenia pogody? Mówimy, kiedy zaczyna się kalendarzowa i...

Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato? Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato?

Lato kalendarzowe nadejdzie już za kilka miesięcy. Jednak pierwsze ciepłe dni mogą pojawić się znacznie wcześniej. Zobacz, kiedy rozpoczyna się kalendarzowe lato!

PIERWSZY DZIEŃ LATA 2014: kiedy wypada? PIERWSZY DZIEŃ LATA 2014: kiedy wypada?

Lato jest jedną z podstawowych pór roku i zdecydowanie tą najbardziej pożądaną. Kojarzy nam się ze słońcem, wakacjami i odpoczynkiem. Kiedy wypada pierwszy dzień lata w 2014 roku?

Aktualizacja: 24.05.2014 18:02
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.