porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak obchodzić Dzień Ziemi 22 kwietnia? Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. To idealny moment, aby mieszkańcy ...
Dzień Ziemi: zatroszcz się o swoją planetę! Jak segregować śmieci,

Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dlaczego warto segregować śmieci?

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. To dzień dla naszej planety. Warto jednak troszczyć się o nią codziennie, a nie tylko od święta. Dlatego mówimy, jak segregować śmieci, by naszej planecie było lepiej, a nam żyło się taniej.

Dzień Ziemi: co mogę zrobić dla Ziemi?

Przede wszystkim zadbaj o środowisko! Jak to zrobić? Wystarczy tak zwane minimum, które wcale nie będzie cię kosztować wiele wysiłku. Należy:

  • oszczędzać energię ( gaszeniey zbędnego światła, ograniczanie ogrzewanie, zastąpienie pracy urządzeń elektrycznych pracą własnych mięśni)

  • oszczędzać wodę (urządzenia oszczędzające wodę, prysznic)

  • segregować odpady oraz ogólnie starać się zmniejszyć ich ilość( oszczędność papieru, butelki zwrotne, unikanie plastiku)

Jak segregować odpady?

Obecnie coraz bardziej powszechna staje się zasada 5R, czyli: reduce (ograniczaj), reuse (wykorzystuj ponownie), recycle (segreguj), recover (odzyskuj), renew (odnawiaj). Te działania rozpowszechniane przez Unię Europejską mają na celu zmniejszenieprodukcji i ilości odpadów.

Często bywa tak, że chcielibyśmy segregować śmieci, ale nie jesteśmy pewni czy dobrze to robimy. Warto wiedzieć, że oprócz przeznacoznych na posegregowane śmieci pojemników w trzech kolorach (zielony, niebieski i żółty) , przeznaczonych na papier szkło i plastik, powstają także specjalne punkty, w których można oddawać odpady niebezpieczne, czyli leki, baterie, żarówki czy sprzęt elektroniczny.

Ten ostatni bywa szczególnie kłopotliwy. Pamiętajmy, że taki sprzęt możemy oddać do sklepu, w którym zakupujemy nowy. Obecnie coraz bardziej popularne są eventy, na których za przyniesienie takiego sprzętu możemy dostać w zamian np. owoce i warzywa.

Czy opłaca się segregować śmieci?

Tak! Segregując śmieci płacimy mniejsze kwoty za ich wywóz. Oprócz tego dobrze jest wiedzieć, że w ten sposób usprawniamy pracę sortowni.

Warto jest robić to z głową, np kiedy jest goraco, możemy w miarę możliwości opakowania myć aby nie gniły. Jeżeli możemy warto też oddzielać np. papierowe etykiety od plastikowych czy szklanych butelek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
USTAWA ŚMIECIOWA 2013: czy trzeba myć pojemniki wyrzucane do śmieci?

Nowa ustawa śmieciowa dostarcza wielu wątpliwości tym, którzy chcieliby zgodnie z nią zacząć segregować śmieci. Nie zawsze wiadomo, jak zakwalifikować dane odpadki, jak przygotować je do recyklingu....

Segregacja śmieci: kto odbiera jakie odpady? Zasady segregacji śmieci

Nowy system segregacji śmieci i odpadów wydaje się skomplikowany i trudny do przystosowania w życiu codziennym. Dowiedz się, jak segregować odpady inne niż kuchenne śmieci. Sprawdź, kto odbiera...

Jak segregować śmieci? PORADNIK SEGREGACJA ŚMIECI ZASADY Jak segregować śmieci? PORADNIK SEGREGACJA ŚMIECI ZASADY

Śmieciowa rewolucja wywróciła do góry nogami dotychczasowe przyzwyczajenia Polaków dotyczące wyrzucania śmieci. Kto chce płacić mniej za ich wywóz, musi nauczyć się je segregować. Sprawdź, jak to...

Aktualizacja: 22.04.2014 09:21
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?

Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Sejmu V, VI i VII kadencji z ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.