porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie została pochowana Whitney Houston? Gdzie spoczęła Whitney Houston? Kto był na pogrzebie? Dowiedz się, ...
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to okazja by przypomnieć sobie dlaczego własny język z jego bogactwem są bardzo ważne.

Ojczysty - dodaj do ulubionych - o co chodzi w tym haśle?

Rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięła, kto jej patronuje, dlaczego jest ważna, kogo ma przyciągnąć? O czym mówi nam jej hasło?

20 lutego 2012 rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Honorowy patronat nad nią objął Bronisław Komorowski, a akcję zorganizowały Ministerstwo Kultury, Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego. Kampania ma na celu promowanie języka polskiego. Organizatorzy chcą podnieść świadomość językową Polaków.

Skąd się wzięło hasło "Ojczysty - dodaj do ulubionych"?

Hasło "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w oczywisty sposób nawiązuje do sposobu w jaki organizujemy sobie zawartość przeglądarki internetowej (opcja "ulubione" w Internet Explorer). Ale można ją też odnieść do Facebooka, choć w nim raczej "lubi" się strony niż dodaje do ulubionych. Hasło akcji społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" wydaje się promować czystą polszczyznę, szczególnie w skojarzeniu z plakatem stworzonym przez znakomitego grafika i twórcę plakatów Andrzeja Pągowskiego, na którym słowo "ojczysty" jest jakby podzielone na dwie części za pomocą różnych kolorów czcionki - Ojczysty, czyli oj, czysty język. 

jak deklarują twórcy akcji, hasło z plakatu nie oznacza jednak walki z zapożyczeniami, tylko ochronę tego co w naszym języku najcenniejsze - jego unikalności wynikającej choćby z specyficznych dla języka polskiego znaków takich jak "ą", "ę" itp. Stanowią one przecież jasny wyróżnik i ich też najczęściej unikamy przy pisaniu wiadomości tekstowych czy e-maili.

Kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych" promować więc będzie swoim hasłem język polski jako język w pełni wartościowy i w niczym nie gorszy od innych języków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
11 najczęstszych błędów językowych 11 najczęstszych błędów językowych

Choćbyśmy byli elokwentni i oczytani, tracimy w oczach naszego rozmówcy, jeśli kaleczymy nasz język. Jakie są najczęstsze błędy językowe, których powinniśmy unikać?

Czym jest KULTURA JĘZYKA? Dlaczego ważne jest poprawne używanie języka polskiego? Czym jest KULTURA JĘZYKA? Dlaczego ważne jest poprawne używanie języka polskiego?

Międzynarodowy Dzień Języka ojczystego to dobry moment, żeby zastanowić się nad tym, dlaczego tak ważna jest kultura języka ojczystego. Radzimy, jak posługiwać się poprawną polszczyzną.

Europejski Kongres Kultury. Co to za wydarzenie?

Europejski Kongres Kultury, który odbywał się w dniach 8-11 września 2011 we Wrocławiu, był głównym wydarzeniem Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Związany z prezydencją Polski w...

Aktualizacja: 06.06.2013 10:01
Autor: Andrzej_M
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA

Natalia Kukulska to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać! Córka Anny ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.