porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie została pochowana Whitney Houston? Gdzie spoczęła Whitney Houston? Kto był na pogrzebie? Dowiedz się, ...
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to okazja by przypomnieć sobie dlaczego własny język z jego bogactwem są bardzo ważne.

Ojczysty - dodaj do ulubionych - o co chodzi w tym haśle?

Rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięła, kto jej patronuje, dlaczego jest ważna, kogo ma przyciągnąć? O czym mówi nam jej hasło?

20 lutego 2012 rozpoczęła się kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Honorowy patronat nad nią objął Bronisław Komorowski, a akcję zorganizowały Ministerstwo Kultury, Narodowe Centrum Kultury i Rada Języka Polskiego. Kampania ma na celu promowanie języka polskiego. Organizatorzy chcą podnieść świadomość językową Polaków.

Skąd się wzięło hasło "Ojczysty - dodaj do ulubionych"?

Hasło "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w oczywisty sposób nawiązuje do sposobu w jaki organizujemy sobie zawartość przeglądarki internetowej (opcja "ulubione" w Internet Explorer). Ale można ją też odnieść do Facebooka, choć w nim raczej "lubi" się strony niż dodaje do ulubionych. Hasło akcji społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" wydaje się promować czystą polszczyznę, szczególnie w skojarzeniu z plakatem stworzonym przez znakomitego grafika i twórcę plakatów Andrzeja Pągowskiego, na którym słowo "ojczysty" jest jakby podzielone na dwie części za pomocą różnych kolorów czcionki - Ojczysty, czyli oj, czysty język. 

jak deklarują twórcy akcji, hasło z plakatu nie oznacza jednak walki z zapożyczeniami, tylko ochronę tego co w naszym języku najcenniejsze - jego unikalności wynikającej choćby z specyficznych dla języka polskiego znaków takich jak "ą", "ę" itp. Stanowią one przecież jasny wyróżnik i ich też najczęściej unikamy przy pisaniu wiadomości tekstowych czy e-maili.

Kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych" promować więc będzie swoim hasłem język polski jako język w pełni wartościowy i w niczym nie gorszy od innych języków.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy otwarcie tunelu Wisłostrady?

Po 8 miesiącach od zamknięcia tunelu Wisłostrady możemy spodziewać się, że niedługo nadejdzie moment, kiedy kierowcy ponownie będą mogli z niego korzystać. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego...

Kiedy w Warszawie ruszy tramwaj na Tarchomin?

Warszawiacy nie mogą się doczekać nowego tramwaju. Blisko 9 miesięcy po uruchomieniu mostu Północnego oprócz samochodu pojawi się tam właśnie tramwaj. Wszystkie testy obciążeniowe i próby z udziałem...

ILE ZARABIAJĄ POLACY? Gdzie i w jakich branżach zarobisz najwięcej?

Polki ciągle zarabiają zdecydowanie mniej niż Polacy, a na najwyższą pensję mogą liczyć pracownicy branży IT zatrudnieni w Warszawie. Jak kształtowały się pensje Polaków w 2011 roku? Gdzie i w jakich...

Aktualizacja: 06.06.2013 10:01
Autor: Andrzej_M
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Robert Leszczyński nie żyje - ta wiadomość zasmuciła wiele osób nie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.