porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zmiany w prawie meldunkowym od 1 stycznia 2015. Co trzeba wiedzieć? Już od ładnych kilku lat dokonywane są stopniowe zmiany w ...
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) sprawdza, czy wybory odbyły się prawidłowo

Państwowa Komisja Wyborcza liczy głosy. Czym jeszcze zajmuje się PKW?

Państwowa Komisja Wyborcza liczy głosy. Czym jeszcze zajmuje się PKW?

Sejm jeszcze pusty już niedługo zapełni się posłami.

fot.: Photos.com
PKW, czyli Państwowa Komisja Wyborcza ciągle liczy głosy. Przed nią jeszcze jedna ważna decyzja – komu i ile w oparciu o system wyborczy przyznać mandatów. Czym jeszcze oprócz liczenia, ogłaszania wyników i przydzielania mandatów zajmuje się PKW?

Czym zajmuje się PKW?

Państwowa Komisja Wyborcza to najwyższy organ władzy wykonawczej, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie i organizowanie wyborów. PKW wykonuje zadania w zakresie przeprowadzania i organizowania powszechnych wyborów w RP na skalę ogólnopolską i lokalną. (min. wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborów do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, posłów do Parlamentu Europejskiego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej). Zajmuje się także kontrolą finansową partii politycznych, które uczestniczą w wyborach. Przeprowadza inspekcję gospodarki finansowej komitetów wyborczych.

Co należy do zadań PKW?

Państwowa Komisja Wyborcza zgodnie z prawem sprawuje nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego. W zakresie komisarzy wyborczych: powołuje (ewentualnie odwołuje) komisarzy wyborczych oraz rozpatruje ich skargi. Ustala wzory formularzy, druków wyborczych oraz pieczęci organów wyborczych niższego stopnia. Nadzoruje sporządzanie spisów wyborców, a po wyborach podaje do publicznej wiadomości zbiorcze wyniki. Szczegółowe zadania PKW są określone w odpowiednich ustawach.

Kto wchodzi w skład Państwowej Komisji Wyborczej?

W skład PKW wchodzi dziewięciu sędziów (trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, trzech Sądu Najwyższego oraz trzech Naczelnego Sądu Administracyjnego). Sędziów powołuje Prezydent RP na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nazwiska zzłonków podawane są do wiadomości publicznej i ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Przewodniczący i zastępcy wybierani są przez członków PKW.

  • Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej:

Stefan Jan Jaworski - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

  •  Zastępcy Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej:

Andrzej Kisielewicz - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego;

Stanisław Kosmal - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.

  • Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej:

Bogusław Dauter - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego;

Maria Aleksandra Grzelka - sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku;

Andrzej Mączyński - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku;

Janusz Niemcewicz - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku;

Antoni Włodzimierz Ryms - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego;

Stanisław Zabłocki - sędzia Sądu Najwyższego Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej;

Kazimierz Wojciech Czaplicki - Szef Krajowego Biura Wyborczego.

Informacje dotyczące składu Państwowej Komisji Wyborczej znajdziesz na stronie www.pkw.gov.pl. Dostępne są tutaj również wszystkie obowiązujące akty prawne oraz opinie, wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej.

Czym zajmuje się PKW tuż po wyborach?

Państwowa Komisja Wyborcza po otrzymaniu protokołów ze wszystkich okręgowych komisji wyborczych, sprawdza ich prawidłowość, a następnie ustala ostateczny wynik głosowania. Na jego podstawie decyduje, które listy kandydatów komitetów wyborczych mogą otrzymać mandaty. Następnie dzieli mandaty w zależności od łącznej liczby oddanych przez wyborców głosów. Po ustaleniu i przydzieleniu liczby mandatów przypadających na poszczególne listy kandydatów każdego z komitetów wyborczych, PKW przystępuje do ich przyznania konkretnym członkom z list.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy wyborca może oprotestować wynik wyborów?

Od chwili ogłoszenia przez Państwową Komisję Wyborczą wyników wyborów parlamentarnych można zgłaszać protest wyborczy do Sądu Najwyższego. Sprawdź, co może być powodem protestu i kto może...

EXIT POLL. Na czym polega prognozowanie wyników wyborów metodą exit poll? EXIT POLL. Na czym polega prognozowanie wyników wyborów metodą exit poll?

Exit poll jest najbardziej wiarygodną i zbliżoną do faktycznych wyników metodą badającą preferencje wyborcze.  Dopóki właściwa instytucja jak np. Państwowa Komisja Wyborcza nie ogłosi...

STANISŁAW ŻELICHOWSKI, poseł PSL - KIM JEST poseł PSL z Księżostanu. Zobacz SYLWETKĘ posła

Stanisław Żelichowski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 34 (OKW Elbląg). Były Minister Ochrony Środowiska, Zasobów...

Aktualizacja: 19.11.2014 11:42
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Męczyńska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Oglądając seriale i filmy nie zastanawiamy się zazwyczaj, kto stoi ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.