porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
POGRZEB ALEKSANDRA BEDNARZA. Gdzie i kiedy możesz pożegnać aktora? Aleksander Bednarz, legendarny filmowy major Bień z "Psów" Władysława Pasikowskiego, ...
Kwalifikacja wojskowa 2013, czyli dawny pobór

Pobór do wojska w 2013 r. Kiedy rusza? Kogo dotyczy? Czym jest klasyfikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa 2013 obejmie m.in. mężczyzn urodzonych w 1994 roku i w latach 1989-1993, którzy nie mają określonej kategorii. Tegoroczny pobór do wojska dotyczy też osób urodzonych w latach 1992-1993, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej. Kiedy rozpocznie się kwalifikacja?

Kwalifikacja wojskowa 2013 rozpocznie się 4 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Obejmie ok. 280 tys. osób.

Oprócz wskazanych roczników mężczyzn do poboru do wojska powinny stanąć także kobiety urodzone w latach 1989-1994, które mają kwalifikacje do czynnej służby wojskowej, oraz te, które kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Kwalifikacja wojskowa obejmie też osoby pełnoletnie, które zgłosiły się do wojska na ochotnika.

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

Jest to nic innego jak zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Od 2009 roku zastąpiła ona pobór. Podczas kwalifikacji wojskowej może być przyznana jedna z następujących kategorii:

- "A", czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej. Oznacza ono pełną przydatność do każdej formy czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej. W związku z tym wszystkie osoby z kategorią "A", jeżeli nie zgłaszają się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy,

- "B", czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej. Oznacza to, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej.

- "D", czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że osoba jest przenoszona do rezerwy.

- "E", czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe – kogo dotyczą i na jakich zasadach? O czym mówi rozporządzenie o szkoleniach wojskowych 2015? Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe – kogo dotyczą i na jakich zasadach? O czym mówi rozporządzenie o szkoleniach wojskowych 2015?

Nowy projekt dotyczący poboru do wojska wprowadzono w życie w lutym 2015 roku. Czy zasady służby wojskowej uległy zmianie? Jakie innowacje wprowadziło rozporządzenie o szkoleniach wojskowych?

Rezerwiści dostaną powołania do wojska? [KTO, NA ILE, JAKI ŻOŁD] Rezerwiści dostaną powołania do wojska? [KTO, NA ILE, JAKI ŻOŁD]

Sytuacja za wschodnią granicą Polski robi się coraz bardziej napięta, dlatego Wojsko Polskie podjęło decyzję o zwiększeniu liczby szkoleń dla rezerwistów z kategorią A. Co trzeba na ten temat...

Kiedy ogłasza się mobilizację? Kto może zostać zmobilizowany? Kiedy ogłasza się mobilizację? Kto może zostać zmobilizowany?

Rosnie napięcie na linii NATO - Rosja, więc Polacy zaczynają obawiać się mobilizacji. Kto i kiedy powinien spodziewać się powołania, a kto może spać spokojnie? Czego może żądać od nas wojsko?

Aktualizacja: 05.02.2013 10:53
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mateusz Hładki, partner Karoliny Szostak?

Należą do rywalizujących ze sobą stacji, ale najnowsze doniesienia sugerują ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.