porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
POGRZEB ALEKSANDRA BEDNARZA. Gdzie i kiedy możesz pożegnać aktora? Aleksander Bednarz, legendarny filmowy major Bień z "Psów" Władysława Pasikowskiego, ...
Kwalifikacja wojskowa 2013, czyli dawny pobór

Pobór do wojska w 2013 r. Kiedy rusza? Kogo dotyczy? Czym jest klasyfikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa 2013 obejmie m.in. mężczyzn urodzonych w 1994 roku i w latach 1989-1993, którzy nie mają określonej kategorii. Tegoroczny pobór do wojska dotyczy też osób urodzonych w latach 1992-1993, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej. Kiedy rozpocznie się kwalifikacja?

Kwalifikacja wojskowa 2013 rozpocznie się 4 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Obejmie ok. 280 tys. osób.

Oprócz wskazanych roczników mężczyzn do poboru do wojska powinny stanąć także kobiety urodzone w latach 1989-1994, które mają kwalifikacje do czynnej służby wojskowej, oraz te, które kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Kwalifikacja wojskowa obejmie też osoby pełnoletnie, które zgłosiły się do wojska na ochotnika.

Czym jest kwalifikacja wojskowa?

Jest to nic innego jak zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Od 2009 roku zastąpiła ona pobór. Podczas kwalifikacji wojskowej może być przyznana jedna z następujących kategorii:

- "A", czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej. Oznacza ono pełną przydatność do każdej formy czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej. W związku z tym wszystkie osoby z kategorią "A", jeżeli nie zgłaszają się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy,

- "B", czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej. Oznacza to, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej.

- "D", czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że osoba jest przenoszona do rezerwy.

- "E", czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe – kogo dotyczą i na jakich zasadach? O czym mówi rozporządzenie o szkoleniach wojskowych 2015? Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe – kogo dotyczą i na jakich zasadach? O czym mówi rozporządzenie o szkoleniach wojskowych 2015?

Nowy projekt dotyczący poboru do wojska wprowadzono w życie w lutym 2015 roku. Czy zasady służby wojskowej uległy zmianie? Jakie innowacje wprowadziło rozporządzenie o szkoleniach wojskowych?

Rezerwiści dostaną powołania do wojska? [KTO, NA ILE, JAKI ŻOŁD] Rezerwiści dostaną powołania do wojska? [KTO, NA ILE, JAKI ŻOŁD]

Sytuacja za wschodnią granicą Polski robi się coraz bardziej napięta, dlatego Wojsko Polskie podjęło decyzję o zwiększeniu liczby szkoleń dla rezerwistów z kategorią A. Co trzeba na ten temat...

Kiedy ogłasza się mobilizację? Kto może zostać zmobilizowany? Kiedy ogłasza się mobilizację? Kto może zostać zmobilizowany?

Rosnie napięcie na linii NATO - Rosja, więc Polacy zaczynają obawiać się mobilizacji. Kto i kiedy powinien spodziewać się powołania, a kto może spać spokojnie? Czego może żądać od nas wojsko?

Aktualizacja: 05.02.2013 10:53
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Agatha Christie: co musisz wiedzieć o królowej kryminałów?

Agatha Christie jest najczęściej tłumaczonym autorem wszechczasów, a jeśli chodzi ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.