porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakimi językami mówią obywatele Kanady? Kanada posiada dwa języki oficjalne: angielski i francuski. Większość populacji ...
150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - dlaczego warto pamietać ...

Powstanie Styczniowe – przyczyny, przebieg, skutki, czyli krótki bryk dla niezorientowanych

Polacy to naród niezwykle waleczny, dumny i honorowy, co potwierdzają karty naszej historii. Jednym z najbardziej krwawych zrywów wolnościowych Polaków było Powstanie Styczniowe – partyzancka walka praktycznie nieuzbrojonych chłopów i ziemian z ogromnym Imperium Rosyjskim. Co wiemy o Powstaniu Styczniowym? Jakie były przyczyny powstania i jak się ono zakończyło? Czy wiesz, którą rocznicę Powstania Styczniowego obchodzimy? Czy znasz jego bohaterów? Co o nim wiesz, a co wiedzieć powinieneś?

Przyczyny Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. W tym czasie Polska nie istniała już prawie 70 lat, zamiast niej utworzono Królestwo Polskie, które tak naprawdę było pod całkowitą kontrolą Rosjan. Antyrosyjskie nastroje spowodowane tą sytuacją, nasiliły się, gdy rozpoczęto wśród Polaków pobór do wojsk rosyjskich. Za łagodnym rozwiązaniem „konfliktu” stała frakcja „białych”, za powstaniem „czerwoni” i to właśnie oni głośno domagając się reform oraz uniezależnienia się od Imperium wezwali ludzi do walki.  

Przebieg Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe, ze względu na brak regularnej armii oraz broni (często walczono przy użyciu kos czy broni myśliwskiej), swoją walkę prowadzilo głównie metodami partyzanckimi. Jednym z priorytetów walczących było zdobycie jak największej ilości broni i majątku (co godne uwagi: urzędnicy sprzyjający powstańcom przekazali im depozyty z Kasy Głównej Królestwa w wysokości ponad 3,6 mln złotych). Powstanie mimo ogromnego zaangażowania ludności oraz przyłączenia się frakcji „białych” w późniejszym etapie walk, nie miało szans na powodzenie. Stopniowo upadało, aż wiosną 1864 roku wygasło. W sierpniu zaś na stokach Cytadeli Warszawskiej powieszono jego organizatorów m.in. Romualda Traugutta.

Skutki Powstania Styczniowego

Szacuje się, że w Powstaniu Styczniowym zginęło około 20 tysięcy Polaków, a 40 tys. zostało zesłanych na Syberię. Co więcej, niepowodzenie powstania niosło ze sobą ogromne represje dla Polaków – zlikwidowano resztki autonomii Królestwa Polskiego oraz rozpoczęto intensywną rusyfikację Polaków. Dla biało-czerwonych zaczęły się naprawdę ciężkie czasy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przebiegały obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego? Czym było Powstanie Styczniowe?

W 2013 roku minęła 150. rocznica wybuch Powstania Styczniowego. Jak obchodzono rocznicę wybuchu tego powstania? Czym było Powstanie Styczniowe?

Aktualizacja: 22.01.2013 16:29
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewa Telega - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Ewa Telega to aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Niedługo zobaczymy ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.