porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dlaczego hakerzy z Anonymous ukrywają się za białymi maskami?

Skąd pochodzi biała maska, symbol ruchu ANONYMOUS?

Skąd pochodzi biała maska, symbol ruchu ANONYMOUS?

Członkowie Anonymous ukrywają twarze pod maską z filmu i komiksu V jak Vendetta.

fot.: dzięki uprzejmości NIE DLA ACTA od użytkownika z profilu FB
Biała maska stała się symbolem grupy hakerów i internetowych anarchistów ukrywających się pod nazwą Anonymous. Skąd się wzięła? Kto pierwszy nałożył białą maskę z różowymi policzkami?

Słynna biała maska to tzw. maska Guya Fawkesa - angielskiego katolika, który 5 listopada 1605 roku przeprowadził nieudany zamach na budynek brytyjskiego parlamentu. Stała się sławna dzięki komiksowi "V jak Vendetta", który w 1982 roku opublikował ceniony twórca Alan Moore. Akcja komiksu rozgrywała się w alternatywnej rzeczywistości, w której Wielka Brytania to faszystowska dyktatura, a do walki z nią staje tajemniczy mściciel o pseudonimie "V". Swoją tożsamość "V" ukrywał właśnie za maską Guya Fawkesa.

Historia opowiedziana w komiksie, a także postać zamaskowanego mściciela stały się jeszcze bardziej popularne dzięki filmowej adaptacji komiksu. Film o tym samym tytule trafił do kin w 2006 roku (grała w nim m.in. Natalie Portman, w "V" wcielił się z kolei Hugo Weaving).

Dzięki komiksowi, a potem filmowi postać zamaskowanego mściciela stała się symbolem anarchizujących buntowników w internecie. Kultowe są liczne wypowiadane przez "V" kwestie z filmu. Np.: "obywatele nie powinni obwiać się swoich rządów, to rządy powinny obawiać się swoich obywateli".

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 13:42
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Kasperski - kim jest? Partner Mariety Żukowskiej [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Kasperski to reżyser, scenarzysta oraz producent filmów dokumentalnych i ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.