porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pogrzeb Szymborskiej. Jak Kraków pożegna poetkę? Uroczystości pogrzebowe Wisławy Szymborskiej rozpoczną się w czwartek, 9 lutego ...
New York Times, BBC News, Spiegel - co Amerykanie, Anglicy i Niemcy piszą o Szymbroskiej

Świat składa hołd Wisławie Szymborskiej. Media zagraniczne o noblistce

Wisława Szymborska była ceniona na całym świecie. Jej poezję przetłumaczono na wiele języków obcych, ale cenili ją nie tylko zwykli ludzie, również wielcy jak Woody Allen, Vaclav Havel czy Umberto Eco. Jak dziś wspominają ją za granicą?  

Niemiecki Spiegel Online poświęcił Wisławie Szymborskiej długi artykuł przybliżający czytelnikom jej życie i twórczość. Wspomniano słowa komitetu noblowskiego, który przy wręczaniu nagrody w 1996 roku nazwał poetkę „Mozartem poezji”. Dalej w magazynie można przeczytać, że Szymborska potrafiła stosować proste słowa i codzienne obrazy w opisie tak wielkich tematów jak miłość, śmierć i przeszłość.

Spiegel wspomina, że nie było łatwo pisarce po otrzymaniu literackiego Nobla, „nie jestem żadną instytucją kulturalną” wspomniała w jednym z rzadkich wywiadów. Nie chciała się ustawicznie pokazywać publicznie i „od 8 rano do 22 w nocy gadać, gadać, gadać.” Potrzebowała czasu na milczenie, w milczeniu powstaje poezja. 

Spiegel przytacza jeszcze słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który zaraz po informacji o śmierci noblistki napisał w swoim profilu na Twitterze: Niepowetowana strata dla polskiej kultury. Cześć jej pamięci! 

BBC cytuje prezydenta Komorowskiego

BBC News wspomina, że Szymborska była również tłumaczem francuskiego, tłumaczyła nie tylko swoje wiersze, ale także cudze. Oprócz krótkiego przytoczenia życiorysu, BBC podało słowa prezydenta Komorowskiego i prezydentowej o poetce: „Pani Wisława była naszym duchem opiekuńczym. W pisanych przez Nią wierszach znajdowaliśmy błyskotliwe rady, dzięki którym świat stawał się bardziej zrozumiały.” 

BBC z podziwem dodaje, że Szymborska dopóki pozwalało jej na to zdrowie pisała kolejny tomik wierszy. Zmarła z powodu raka płuc, we śnie, w swoim mieszkaniu w Krakowie.

NYT uczy wymawiania nazwiska poetki

New York Times opublikował bardzo długi artykuł autorstwa Raymonda H. Andersona, który zaczyna się m. in. od tego w jaki sposób prawidło czytać imię i nazwisko poetki: VEES-mah-vah shim-BOR-ska. Przez pół wieku opublikowano około 200 wierszy poetki w kulturalnych periodykach oraz w tomikach, sama Szymborska napisała ich blisko 400 w ciągu swojego życia. W artykule przytacza się słowa Clare Cavanagh, która razem ze Stanisławem Barańczakiem tłumaczyła wiersze poetki. Cavanagh, profesor literatury, mówi, że przyjaciele Szymborskiej przyznanie najważniejszej nagrody na świcie w dziedzinie literatury, nazywali „tragedią noblowską” , poetka była tym sparaliżowana i przed lata nie mogła nic napisać. 

NYT przytoczył w całości wiersze noblistki: „Kot w pustym mieszkaniu” oraz „Żona Lota”. Ostatni tomik wierszy Szymborskiej, który pojawił się w USA to „Tutaj”, recenzent Charles Simic napisał wtedy, że „Szymborska bardziej niż jakikolwiek inny poeta, o którym mógłbym pomyśleć próbuje wprowadzić czytelników poetycki stan oraz powiedzieć im o rzeczach, nad którymi nigdy przedtem nie przyszło im się zastanowić.” 

Gdy Wisława Szymborska otrzymywała nagrodę Nobla, tak komitet noblowski uzasadnił swój wybór „za tworzenie poezji, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy Lech Kaczyński łamał konstytucję? Dlaczego minister Sikorski tak twierdzi? Czy Lech Kaczyński łamał konstytucję? Dlaczego minister Sikorski tak twierdzi?

O łamanie konstytucji oskarżyli Radosława Sikorskiego prawnicy w prawicowej "Gazety Polskiej Codziennie". W odpowiedzi minister zamieścił na Twitterze wpisy, w których udowadnia, że konstytucja była...

Jak przebiegał pogrzeb Wisławy Szymborskiej?

W ciszy i w zadumie, w kręgu polityków i artystów Kraków pożegnał Wisławę Szymborską. Zamiast hejnału w kościele Mariackim zagrano utwór do jej wiersza "Nic dwa razy się nie zdarza". Zobacz, jak...

Wisława Szymborska - jak wielka poetka otrzymała Nobla? Jak traktowała swoją nagrodę?

Wisława Szymborska odebrała nagrodę Nobla 9 grudnia 1996 roku. Jednak nie przyjęła go jak każdy inny zwycięzca. Podczas odbierania tego wyróżnienia po raz kolejny wykazała się skromnością i talentem...

Aktualizacja: 17.04.2018 14:08
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Monika Goździalska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Monika Goździalska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Uczestniczka Masterchefa, matka dwójki dzieci i dziewczyna Playboy'a. Kim ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.