porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak i komu pomagać w trakcie mrozów? Gdy temperatura za oknem spada kilkanaście, a nawet ponad 20 ...
Przed nauką w pierwszej klasie dzieci powinny być poddane obserwacji pedagogów i psychologów przedszkolnych.

Sześciolatki do szkół - czy sześcioletnie dzieci są gotowe, by pójść do szkoły?

Sześciolatki do szkół - czy sześcioletnie dzieci są gotowe, by pójść do szkoły?
fot.: Photos.com
Rząd przyjął nowelizację ustawy o oświacie, która przyniosła zmiany w reformie edukacji. Wbrew wcześniejszym założeniom sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkół nie jak planowano 1 września 2012 roku, ale w 2014 r. Obowiązek szkolny został przesunięty o 2 lata. Czy jednak 6-letnie dzieci nadają się do szkoły?

Dobra wiadomość dla rodziców pięcio- i sześciolatków, którzy zdrżeli na samą myśl, że już od 1 września edukacja szkolna 6-letnich dzieci miała być obowiązkiem. Przed wyborami parlamentarnymi, gdy Katarzyna Hall była jeszcze ministrem edukacji, rozważano zmiany w reformie szkolnictwa. 1 września 2012 roku do szkoły miałyby jeszcze nie pójść dzieci, które nie skończyły sześciu lat. W roku szkolnym 2012/2013 naukę rozpoczęłby dzieci urodzone w 2005 roku i sześciolatki, jednak tylko te urodzone przed końcem sierpnia 2006 roku.

Na początku stycznia 2012 roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o oświacie, w myśl której sześciolatki poszłyby obowiązkowo do szkół dopiero od 2014 roku. Oznacza to, że dopiero dzieci urodzone w roku 2008 będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do pierwszej klasy w wieku sześciu lat.

Przedłużono też o dwa lata okres, w którym rodzice decydują o rozpoczęciu nauki przez dziecko. O pójściu do szkoły dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice. W roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję.

Bój o obowiązek szkolny dla 6-latków rozgorzał, gdy okazało się, że wiele szkół nie jest przygotowanych na przyjęcie dzieci. Niedostosowano do potrzeb 6-letnich pierwszaków łazienek, sal lekcyjnych, sal gimnastycznych, szatni. Rząd rozpoczął program wspierania finansowego samorządów m.in. przy budowach placów zabaw.

Czy to jednak wystarczy, by sześciolatki rozpoczęły naukę w szkole? Czy po przedszkolu dzieci są gotowe na to, by rozpocząć pęd do wiedzy? Przygotowanie 6-latka do szkoły to indywidualna kwestia. Każdy przypadek jest inny, ale przed nauką w pierwszej klasie dzieci powinny być poddane obserwacji pedagogów i psychologów przedszkolnych.

Tylko w ten sposób można zniwelować stres związany z pożegnaniem z przedszkolnym życiem. Poza tym wszystkie dzieci w wieku 5 lat będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej, od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Akcja "Ratuj Maluchy". Czy organizatorom udało się zebrać 500 tys. podpisów i czy Sejm będzie musiał rozpatrzyć wniosek o referendum?

Wyniki akcji "Ratuj Maluchy i starsze dzieci też" jednoznacznie wskazują na to, że rodzice nie chcą, aby ich sześcioletnie dzieci podlegały obowiązkowi szkolnemu. Organizatorom akcji udało się zebrać...

Studniówka. Jak dziś wyglądają studniówki?

Dawniej studniówka, jako najważniejsza dla licealistów uroczystość szkolna, była obchodzona na terenie placówki szkolnej, pod czujnym okiem rodziców i nauczycieli. Dziś wynajmuje się salę, ustala...

Czy sześciolatki do szkół obowiązkowo od 2014 r.?

Sześciolatki mają obowiązkowo rozpocząć naukę w szkole podstawowej dwa lata później niż planowano, czyli w 2014 roku. Jeszcze zatem przez dwa lata rodzice dzieci urodzonych w 2006 i 2007 r. będą...

Aktualizacja: 31.08.2012 12:29
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]
Nick Cave: co wiemy o muzyku? [KARIERA, RODZINA]

Nick Cave naprawdę nazywa się Nicholas Edward Cave. Urodził się ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.