porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak cała policja szukała pierścionka wartości 5,25 mln zł? Zgłoszenie o kradzieży pierścienia wartego 30 mln hongkońskich dolarów (5,25 ...
Zarówno szkół, jak i uczęszczających tam uczniów będzie jeszcze mnie - przed nami niż demograficzny

Szkoły są likwidowane. Czy wiesz, ilu jest w Polsce uczniów i ile szkół?

Szkoły są likwidowane. Czy wiesz, ilu jest w Polsce uczniów i ile szkół?
W roku szkolnym 2010/2011 było 5,5 mln uczniów, ale będzie ich coraz mniej. fot.: www.sxc.hu
Niektóre szkoły są zamykane ze względów ekonomicznych, co powoduje ostatnio coraz głośniejsze protesty rodziców i uczniów. Niestety, idzie niż demograficzny i samorządy nie będą utrzymywać mało „zagęszczonych” placówek oświatowych.

W poprzednim roku szkolnym (2010/2011) do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, jak podaje GUS, uczęszczało 5,5 mln dzieci i młodzieży (w tej liczbie jest również niewielka grupa dorosłych, którzy korzystali z możliwości uzupełnienia swojego wykształcenia). To oznacza, że w szkolnych ławach zasiadało prawie 14,5% ludności Polski. To dużo, ale będzie mniej i przed oświatą stoi wyzwanie niżu demograficznego.

Na koniec roku 2010 uczniów szkół podstawowych (czyli w wieku 7-12 lat) było mniej prawie o 60 tys., czyli o 2,6%. Co ważne, w porównaniu do roku 2000 do podstawówek chodzi obecnie o 30% mniej dzieci. W gimnazjach jest jeszcze większa zmiana w stosunku do roku poprzedniego - jest mniej uczniów o 57,1 tys., czyli o 4,3%, ale porównując do danych sprzed dekady jest ich mniej o 31,9%. Mniej też jest już uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych o 71,5 tys. (tj. o 4,7%), a w odniesieniu do roku 2010 mniej o 29,2%.

Szkoły podstawowe - mniej szkół, mniej uczniów

W roku szkolnym 2010/2011 funkcjonowało w Polsce 13 927 szkół podstawowych. To o niecałe 0,5 procenta mniej niż rok wcześniej. W miastach szkoły podstawowe to 4578 placówek (mniej o 0,4%), a na wsi ubyło ich (o 0 ,7%) i było - 9349. GUS porównuje te dane do roku szkolnego 2003/2004 i od tego czasu wiejskich szkół podstawowych jest mniej o 1424 (czyli ubyło ich prawie 10%).

W poprzednim roku szkolnym do podstawówek chodziło 2,2 mln uczniów (według GUS to o 1,9% mniej niż jeszcze rok wcześniej). Do szkół na obszarach wiejskich chodziło 900 tys. dzieci (mniej o 3%, a w porównaniu do roku 2033/2004 - mniej 24,6%). W miastach, chociaż szkół jest nieco więcej, uczniów jednak ubywa - w roku szkolnym 2010/2011 było ich 1,3 mln, czyli mniej 1,2% niż rok wcześniej i o 22,3% do bazowego roku 2003/2004. Jako ciekawostkę można dodać, że prawie 300 tys. uczniów podstawówek jest dowożonych do swoich szkół, oczywiście najwięcej na wsi - prawie 238 tys.

Gimnazja - ile dzieci  uczęszcza do gimnazjum, ile jest szkół?

W ubiegłym roku szkolnym było w Polsce 7278 gimnazjów. W miastach - 3764 gimnazja, na wsiach - 3514. W tej grupie przybyło placówek oświatowych - po równo w miastach i na wsi, po 0,5% w odniesieniu do stanu o rok wcześniej. Ale do gimnazjów uczęszczają także dorośli i takich szkół było 164 (157 w miastach, 7 w rejonach wiejskich). Co ciekawe, gimnazjów dla dorosłych przybyło prawie o 11% w stosunku do poprzedniego roku szkolnego.
We wszystkich gimnazjach uczyło się 1,3 mln młodzieży i dorosłych i jest to o 4,4% mniej niż w roku szkolnym 2009/2010 (i 24,5% mniej niż w 2003/2004). Gimnazja w miastach miały 829,4 tys. uczniów (o 26,7% mniej niż w 2003/2004). Do wiejskich gimnazjów uczęszczało 448,1 tys. uczniów (o 20,2% mniej).

Szkoły ponadgimnazjalne

Pod tą kategorią kryją się takie szkoły jak: licea ogólnokształcące, technika, zasadnicze szkoły zawodowe, licea ogólnokształcące oraz technika uzupełniające, licea profilowane, ogólnokształcące szkoły artystyczne dające uprawnienia zawodowe oraz szkoły policealne. W poprzednim roku szkolnym było zarejestrowanych 11,1 tys. szkół ponadgimnazjalnych. W tej grupie placówek szkolnych zdecydowanie dominują miasta - 88,7% wszystkich takich szkół, pozostałe 11,3% znajduje się w rejonach wiejskich. Zanotowano niewielki, tylko 0,1% wzrost ich liczby szkół ponadgimnazjalnych, i to wobec zamknięcia wielu liceów profilowanych (było ich prawie o 30% niż w poprzednim roku szkolnym, bo było nimi bardzo słabe zainteresowanie). Młodzież (86,2% spośród wszystkich uczniów placówek tego poziomu edukacji) wybrała przede takie szkoły ponadgimnazjalne, które umożliwiały zdanie matury, by móc ewentualnie kontynuować naukę dalej, np. na wyższych uczelniach.

Nauczyciele - jest ich zawsze za mało!

Ciekawe, ilu na wszystkich uczniów mamy nauczycieli. Otóż w szkołach podstawowych jest ich - 176,3 tys. osób, w gimnazjach - 109,4 tys., a w szkołach ponadgimnazjalnych - 112,4 tys. Nauczycieli jest zawsze za mało, a jest ich tylu, na ilu samorządy stać. Na pewno, gdy zacznie się ostrzejsza redukcja klas bądź szkół spowodowana niżem demograficznym, nauczyciele (przynajmniej niektórych przedmiotów) też będą zwalniani.

Oby polityka dostosowywania oświaty do rzeczywistych potrzeb jak najmniej konfliktowała uczniów i rodziców z lokalnymi władzami. Protesty, okupacja i strajki nie są chyba tą wiedzą, którą się powinno wynosić ze szkół, chyba że jest to w tej dziedzinie wiedza podręcznikowa...

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZMIANY w Karcie Nauczyciela 2012. Jakie są konsekwencje w zmianach praw i obowiązków nauczycieli?

Karta Nauczyciela od lat poddawana jest ostrej krytyce. 25 kwietnia 2012 roku samorządowcy zaproponują posłom z komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej swój projekt zmian. Domagają...

Ile szkół może zostać zamkniętych w 2012 roku?

Samorządy domykają swoje budżety i szukają oszczędności. W efekcie zamykane będą szkoły w całym kraju. Ile placówek może przestać istnieć? Inne liczby podają samorządy, a inne Związek Nauczycielstwa...

Dlaczego warto czytać strony Głównego Urzędu Statystycznego? Czego ciekawego możemy się z nich dowiedzieć?

Rocznik statystyczny to dla wielu osób równie nudna lektura jak książka telefoniczna. Jednak na podstawie badań statystycznych GUS  podejmowane jest wiele decyzji o charakterze krajowym i...

Aktualizacja: 20.01.2012 07:31
Autor: CzeM
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adolf Eichmann. Życie i śmierć nazisty

Adolf Eichmann, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.