porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie były legendy XX wieku? Czy pamiętacie Twiggy? Najmłodsi na pewno nie. I na pewno, ...
Ubój rytualny w Polsce póki co jest zakazany.

UBÓJ RYTUALNY ZWIERZĄT. Na czym polega?

UBÓJ RYTUALNY ZWIERZĄT. Na czym polega?

UBÓJ RYTUALNY ZWIERZĄT. Na czym polega?

fot.: Gettyimages.com
Ubój rytualny zwierząt, szechita w judaizmie, zakłada zabicie poprzez jedno podwójne cięcie, wykonane specjalistycznym nożem. Umożliwia to precyzyjne przecięcie tętnic tchawicy i splotów nerwowych, a w konsekwencji natychmiastową utratę świadomości zwierzęcia.

Obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt stanowi, że zwierzę jest zdolne do odczuwania cierpienia. Nad zwierzętami nie wolno się znęcać, a uśmiercić je można wyłącznie z wyraźnie uzasadnionych przez ustawę przyczyn i w określony prawem sposób. Jedną z takich przyczyn jest potrzeba gospodarcza (ubój zwierząt).

>>> Ubój rytualny w Polsce - czy będzie legalny? Jak zamierzają głosować posłowie? (KLIKNIJ)

Zasadą przyjętą przez art. 34 ustawy o ochronie zwierząt jest to, że zwierzę kręgowe przed uśmierceniem, zarówno w ubojni, jak i w uboju domowym, musi zostać pozbawione świadomości.

W 2004 roku ówczesny minister rolnictwa wydał jednak rozporządzenie o możliwości uboju rytualnego. Trybunał Konstytucyjny uznał , że rozporządzenie wydano niezgodnie z prawem i będzie obowiązywać do końca 2012 roku. Posłowie PSL przygotowują nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która by pozwoliła na ubój rytualny. W 2013 roku ubój rytualny w Polsce, po burzliwym głosowaniu, został zakazany. Obecnie do sejmu trafił obywatelski projekt ustawy przywracającej ubój. Podpisy zbierała Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Czym jest ten sposób zabijania zwierząt - ubój rytualny?

Ubój rytualny zwierząt (szechita w judaizmie) zakłada zabicie poprzez jedno podwójne cięcie, wykonane specjalistycznym nożem. Umożliwia to precyzyjne przecięcie tętnic tchawicy i splotów nerwowych. Przedtem zwierzęta umieszczane są w specjalnych klatkach, gdzie są unieruchamiane i przewracane kopytami do góry. Przecinany jest przełyk bez naruszenia kręgów i tętnic kręgowych, które podtrzymują ukrwienie mózgu. W rezultacie zwierzę jest przytomne, cierpi i szamoce się w długiej agonii. I tak owce tracą przytomność po 20 sekundach, bydło po 2 minutach a drób po 2,5 min. Tylko taka metoda jest koszerna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zakaz uboju rytualnego - niezgodny z konstytucją? Zakaz uboju rytualnego - niezgodny z konstytucją?

Po ponad ośmiogodzinnych obradach Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niekonstytucyjny. Decyzja taka wywołała wielkie oburzenie w środowiskach...

Czy różni się UBÓJ RYTUALNY od uboju? ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO W POLSCE Czy różni się UBÓJ RYTUALNY od uboju? ZAKAZ UBOJU RYTUALNEGO W POLSCE

Ubój zwierząt reguluje prawo. I tak np. indyka należy ogłuszyć prądem o natężeniu 0,15 A przez 4 sekundy, a wykrwawianie świń należy rozpocząć w 10 sekund po ich ogłuszeniu. Szechita rządzi się...

Ubój rytualny w Brukseli - co o zakazie uboju rytualnego w Polsce mówiono w Brukseli?

Nie słabną echa zakazu uboju rytualnego w Polsce. Środowiska żydowskie nie tylko krytykują wynik głosowania w Sejmie, ale piszą w tej sprawie do Brukseli. 

Aktualizacja: 20.12.2014 22:34
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arleta Bojke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Arleta Bojke to reporterka, która otrzymała Wiktora 2015 w kategorii ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.