porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Drugie exposé premiera Tuska. Co obiecał premier i jakie są możliwości realizacji jego obietnic?
Drugie exposé premiera Tuska. Co obiecał premier i jakie są możliwości realizacji jego obietnic? Drugie exposé Donalda Tuska było wypełnione obietnicami. Ale czy uda ...
Aborcja to temat, który co jakiś czas porusza opinię publiczną. Dowiedz się więcej na temat aborcji w Polsce.

W jakiej sytuacji można mieć w Polsce legalną aborcję?

Maria Czubaszek wyznała ostatnio, że usuwała ciąże i nigdy nie chciała mieć dzieci. Wywołała tym stwierdzeniem medialną burzę. Jednak należy pamiętać, że przerwała ciąże w czasach, gdy w Polsce była powszechnie dostępna i legalna aborcja na życzenie. Teraz nie jest to już możliwe, gdyż legalną aborcję można przeprowadzić tylko w określonych sytuacjach. Mówimy, pod jakimi warunkami można wykonać w Polsce aborcję.

W czasach, gdy Maria Czubaszek usuwała ciążę, aborcja w Polsce była w pełni legalna i dostępna dla kobiet nie tylko ze wskazań medycznych, ale również z uwagi na tzw. trudną sytuację życiową. Aktualny stan rzeczy jest inny. W latach 90. XX w. dokonano takich zmian w prawie, aby aborcja nie była dostępna "na życzenie" wprowadzając tzw. prawo antyaborcyjne (nazwa potoczna).

Jakie są obecnie normy prawne regulujące kwestię aborcji?

Aktualnie obowiązuje ustawa z 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zgodnie z którą, przerwanie ciąży możliwe jest tylko w trzech przypadkach: 

  • Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej.

  • Badania prenatalne lub inne przesłanki wskazują na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo zagrożenia, że płód będzie nieodwracalnie uszkodzony lub ciężko chory w sposób zagrażający jego życiu.

  • Gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. czyli gwałtu lub współżycia z osobą poniżej 15 roku życia.

Dostępność do legalnej aborcji reguluje artykuł 4a wspomnianej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Prawa te są dodatkowo doprecyzowane odpowiednimi rozporządzeniami.

Jakie są dodatkowe wymogi dotyczące legalnej aborcji?

Warto wiedzieć, że aborcji nie można dokonać bez pisemnej zgody zainteresowanej kobiety (lub opiekuna prawnego), a lekarz ma prawo odmówić wykonania zabiegu powołując się na tzw. klauzulę sumienia. Jeżeli w danym szpitalu nie ma innego lekarza, który mógłby dokonać aborcji, szpital jest obowiązany wskazać placówkę, w której można takiego zabiegu dokonać. Aborcja nie może być dokonana później niż do 12 tygodnia ciąży.

Praktyka pokazuje, że dostęp do legalnej aborcji bywa utrudniony. Cała Polska żyła parę lat temu sprawą dziewczynki z Lublina, która była w ciąży w wyniku czynu zabronionego (współżycie z osobą poniżej 15 roku życia), która podróżowała od szpitala do szpitala, bo w żadnym nie mogła skorzystać z przysługującego jej prawa. Dopiero minister zdrowia Ewa Kopacz wskazała placówkę, w której można było przeprowadzić zabieg.

Słynny był również przypadek Alicji Tysiąc, która mimo wskazań zdrowotnych nie mogła skorzystać z przysługującego jej prawa i w efekcie doznała pogorszenia stanu zdrowia. Co zaskutkowało tym, że przed Trybunałem w Strasburgu wygrała proces z Polską i dostała odszkodowanie za brak możliwości skorzystania z legalnej aborcji.

Obecnie wykonuje się w Polsce kilkaset legalnych aborcji rocznie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przeszłość profesora Chazana - czego o niej nie mówi? Przeszłość profesora Chazana - czego o niej nie mówi?

Profesor Bogdan Chazan ujawnił, że w swoim życiu mógł dokonać nawet 500 aborcji. Podkreśla, że był tylko jednym z wielu lekarzy przeprowadzających zabiegi, a jego poglądy od tamtego czasu znacznie...

USTAWA O ZWIĄZKACH PARTNERSKICH. Dlaczego środowiska homoseksualne chcą nowego prawa?

Ruch Palikota i SLD zapowiadają wspólną pracę nad projektem ustawy o związkach partnerskich. Czemu ma służyć i czy należy obawiać się nowego prawa?

Aktualizacja: 18.04.2018 06:48
Autor: Andrzej_M
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]

Marek Kalita jest nie tylko polskim aktorem teatralno- filmowym, ale ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.