porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pogrzeb wg ceremoniału wojskowego. Jak przebiega?
Pogrzeb wg ceremoniału wojskowego. Jak przebiega? Reguły pochówku żołnierzy określone są w ceremoniale, który podpisał minister ...
Rodzina Wojciecha Jaruzelskiego ma tradycje sięgające daleko w przeszłość. Jakie jest pochodzenie rodziny generała?

Wojciech Jaruzelski - jakie jest pochodzenie Wojciecha Jaruzelskiego? Skąd pochodzi rodzina generała Jaruzelskiego?

Postać generała Wojciecha Jaruzelskiego od lat budzi kontrowersje. Z okazji jego 90. urodzin SLD i Ruch Palikota planują różne uroczystości jubileuszowe, a przedstawiciele prawicy protestują. A jakie jest pochodzenie Wojciecha Jaruzelskiego i jego rodziny?

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w patriotycznej i głęboko religijnej rodzinie ziemiańskiej. Swoje imię otrzymał po dziadku Wojciechu, który walczył w powstaniu styczniowym. Miejscem urodzenia późniejszego generała była miejscowość Kurów, leżąca obecnie w powiecie puławskim.

Rodzina Wojciecha Jaruzelskiego to ród szlachecki. Jego korzenie sięgają XV wieku i wywodzi się on z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Dziadek generała Wojciech, który walczył w powstaniu styczniowym, przypłacił to zesłaniem na Syberię. Władysław Jaruzelski, ojciec późniejszego przywódcy PRL, również zapisał patriotyczną kartę, walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej.

Wojciech Jaruzelski był wychowywany zgodnie z rodzinnymi tradycjami patriotycznymi i religijnymi. Od 1933 roku uczęszczał do prowadzonego przez zakon marianów katolickiego gimnazjum na warszawskich Bielanach. W szkole chwalony był zwłaszcza za talenty humanistyczne, które podkreślił, publikując w szkolnej "Jednodniówce" artykuł "Służba Polsce". Odwoływał się w nim do tradycji Orląt Lwowskich. Należał również do harcerstwa – był członkiem drużyny ZHP im. Stanisława Żółkiewskiego.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną ewakuował się na wschód, uchodząc przed Niemcami. Gdy polską granicę przekroczyły wojska ZSRR, przeniósł się wraz z rodziną na Litwę. Kiedy Litwa w 1940 została anektowana przez ZSRR, jego rodzina planowała ucieczkę na tereny okupowane przez III Rzeszę, ale ostatecznie 14 czerwca 1941 roku został wraz z rodziną deportowany w głąb ZSRR.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pogrzeb Jaruzelskiego − kto pożegnał generała? Pogrzeb Jaruzelskiego − kto pożegnał generała?

Nie było chyba żadnych wątpliwości, że pogrzeb gen. Jaruzelskiego wywoła mnóstwo kontrowersji. Nie obyło się bez głośnych incydentów i protestów. Słychać było gwizdy, krzyki. Zagorzali wrogowie...

Pogrzeb Jaruzelskiego. Kto w oficjalnej delegacji? Pogrzeb Jaruzelskiego. Kto w oficjalnej delegacji?

Kto będzie obecny na piątkowym pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego? Czy przewidziana jest delegacja rządowa? Czy w uroczystościach udział weźmie prezydent i premier?

Wojciech Jaruzelski i WRON. Czym była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego?

Powołana przez Wojciecha Jaruzelskiego Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego miała być lekiem na zło stanu wojennego, a stała się postrachem Polaków. Czym był WRON i dlaczego powstał?

Aktualizacja: 06.06.2013 16:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
E.L. James: kim jest autorka "50 twarzy Greya"? [kariera, rodzina]

E.L. James szturmem podbiła serca wielu czytelników i czytelniczek ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.