porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pogrzeb wg ceremoniału wojskowego. Jak przebiega?
Pogrzeb wg ceremoniału wojskowego. Jak przebiega? Reguły pochówku żołnierzy określone są w ceremoniale, który podpisał minister ...
Rodzina Wojciecha Jaruzelskiego ma tradycje sięgające daleko w przeszłość. Jakie jest pochodzenie rodziny generała?

Wojciech Jaruzelski - jakie jest pochodzenie Wojciecha Jaruzelskiego? Skąd pochodzi rodzina generała Jaruzelskiego?

Postać generała Wojciecha Jaruzelskiego od lat budzi kontrowersje. Z okazji jego 90. urodzin SLD i Ruch Palikota planują różne uroczystości jubileuszowe, a przedstawiciele prawicy protestują. A jakie jest pochodzenie Wojciecha Jaruzelskiego i jego rodziny?

Wojciech Jaruzelski urodził się 6 lipca 1923 roku w patriotycznej i głęboko religijnej rodzinie ziemiańskiej. Swoje imię otrzymał po dziadku Wojciechu, który walczył w powstaniu styczniowym. Miejscem urodzenia późniejszego generała była miejscowość Kurów, leżąca obecnie w powiecie puławskim.

Rodzina Wojciecha Jaruzelskiego to ród szlachecki. Jego korzenie sięgają XV wieku i wywodzi się on z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Dziadek generała Wojciech, który walczył w powstaniu styczniowym, przypłacił to zesłaniem na Syberię. Władysław Jaruzelski, ojciec późniejszego przywódcy PRL, również zapisał patriotyczną kartę, walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej.

Wojciech Jaruzelski był wychowywany zgodnie z rodzinnymi tradycjami patriotycznymi i religijnymi. Od 1933 roku uczęszczał do prowadzonego przez zakon marianów katolickiego gimnazjum na warszawskich Bielanach. W szkole chwalony był zwłaszcza za talenty humanistyczne, które podkreślił, publikując w szkolnej "Jednodniówce" artykuł "Służba Polsce". Odwoływał się w nim do tradycji Orląt Lwowskich. Należał również do harcerstwa – był członkiem drużyny ZHP im. Stanisława Żółkiewskiego.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodziną ewakuował się na wschód, uchodząc przed Niemcami. Gdy polską granicę przekroczyły wojska ZSRR, przeniósł się wraz z rodziną na Litwę. Kiedy Litwa w 1940 została anektowana przez ZSRR, jego rodzina planowała ucieczkę na tereny okupowane przez III Rzeszę, ale ostatecznie 14 czerwca 1941 roku został wraz z rodziną deportowany w głąb ZSRR.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wojciech Jaruzelski nie żyje. Kim był? [RODZINA, KARIERA, CZARNA LEGENDA] Wojciech Jaruzelski nie żyje. Kim był? [RODZINA, KARIERA, CZARNA LEGENDA]

Wojciech Jaruzelski nie żyje. Zmarł 25 maja 2014 roku.  Był postacią kontrowersyjną – dowódca Ludowego Wojska Polskiego, autor stanu wojennego i inicjator Okrągłego Stołu. Kim był Wojciech ...

Wojciech Jaruzelski i WRON. Czym była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego?

Powołana przez Wojciecha Jaruzelskiego Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego miała być lekiem na zło stanu wojennego, a stała się postrachem Polaków. Czym był WRON i dlaczego powstał?

Wojciech Jaruzelski. Jakie procesy wytoczono Jaruzelskiemu w III RP? Wojciech Jaruzelski. Jakie procesy wytoczono Jaruzelskiemu w III RP?

WOJCIECH JARUZELSKI: PROCESY. W III RP próbowano rozliczyć Wojciecha Jaruzelskiego z jego decyzji, które podejmował w czasach PRL. Wątpliwości budziło wprowadzenie stanu wojennego, a także udział...

Aktualizacja: 06.06.2013 16:36
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej?

Kim jest Czesław Bielecki, mąż Ilony Łepkowskiej? Królowa polskich seriali ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.