porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wydarzenia na Ukrainie. Co się dzieje? Co trzeba wiedzieć? [8 PUNKTÓW, VIDEO]
Wydarzenia na Ukrainie. Co się dzieje? Co trzeba wiedzieć? [8 PUNKTÓW, VIDEO] Sobotnie i niedzielne wydarzenia na Ukrainie, których osią stała się ...
Dlaczego na Ukrainie trwają zamieszki? Kiedy Julia Tymoszenko zostanie uwolniona? Jaka jest przyczyna prostestów na Ukrainie?

Wydarzenia na Ukrainie. O co chodzi? Co musisz wiedzieć? [7 PUNKTÓW]

Wydarzenia na Ukrainie. O co chodzi? Co musisz wiedzieć? [7 PUNKTÓW]
fot.: www.bbc.co.uk
Na Ukrainie trwają zamieszki, spowodowane m.in brakiem jednoznacznej decyzji dotyczącej wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Na czele opozycji stanął Witalij Kliczko, lider partii UDAR. Mówimy o najistotniejszych faktach związanych z protestami na Ukrainie.

1. Dlaczego Ukraińcy zaczęli protestować?

Ukraina pomimo wcześniejszych zapewnień nie podpisała umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Tym samym moment dołączenia Ukrainy do UE znacznie się oddala. Dodatkowo prezydent Janukowycz zapowiedział, że nie zamierza zezwolić na leczenie za granicą, skazanej na 7 lat więzienia Julii Tymoszenko. Nieoficjalnie mówi się również o szantażu ekonomicznym, który stosuje Rosja względem Ukrainy. 

>>> PRZEJDŹ DO NOWEGO TEKSTU: Wydarzenia na Ukrainie. Co się dzieje? Co trzeba wiedzieć? [8 PUNKTÓW, VIDEO – KLIKNIJ!]

2. Czym są Euromajdany?

Po ogłoszeniu decyzji rządu o nie podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, Ukraińcy wyszli na ulice protestować. W całym kraju tysiące ludzi wychodziło na ulice, aby okazać swoje wsparcie dla Julii Tymoszenko i Unii Europejskiej. Protestujących nazwano "euromajdanem" ("euro" od słowa Europa oraz "majdan" od centralnego placu w Kijowie - Majdanu Niepodległości). Przeciwko pokojowo protestującym reżim Janukowycza użył m.in. sił specjalnych i wojska. Protestujący zaczęli zajmować gmachy instytucji publicznych. Doszło do rozlewu krwi, jest już kilkadziesiąt osób rannych. W Kijowie i innych miastach m.in. w związku z budową barykad doszło także do poważnych zniszczeń mienia.

>>>Wydarzenia na Ukrainie - drastyczne filmy z Majdanu [+18 – KLIKNIJ!]

3. Kto stoi na czele opozycji?

Liderem opozycji został Witalij Kliczko, który nieustannie przebywa z protestującymi na centralnym placu w Kijowie. Przeciwnikami rządzącej Partii Regionów oraz Wiktora Janukowycza są też partie Batkiwszczyna oraz Swoboda.

>>> Kim jest Witalij KLICZKO, lider opozycjonistów na kijowskim EUROMAJDANIE? [KLIKNIJ!]

4. Kłamstwa i prowokacje

Partia Regionów i UDAR wzajemnie oskrażają się o prowokacje i opłacanie uczestników protestów. Według Partii Regionów opozycja opłaciła bezdomnych, którzy maszerowali z flagami Unii Europejskiej oraz ruchów LGBT. UDAR oskarża zaś Wiktora Janukowycza o wykorzystywaniu przez nich agresywnych kibiców piłkarskich i celwym organizowaniu zamieszek w celu zdyskredytowania opozycji.

>>> Wydarzenia na Ukrainie. Jakie są postulaty opozycji? [KLIKNIJ!]

5. Czym jest Berkut?

Okazuje się, że najwięcej szkody wyrządzili demonstrującym milicjanci z formacji Berkut. To oni wyjątkowo brutalnie biją, kopią i szarpią zgromadzonych na Majdanie przeciwników Wiktora Janukowycza. Ich ofiarami zostali również Polacy, w tym Paweł Pieniążek, dziennikarz lewicy. 

>>> Ukraina. Kto pacyfikuje protesty? [BERKUT i TITUSZKI? [KLIKNIJ!]

6. Polacy a demonstracje na Ukrainie

W niedzielę w Kijowie pojawił się wspierający ukraińską opozycję, Jarosław Kaczyński oraz europoseł PO Jacek Protasiewicz. Protestujących wspierają również Donald Tusk oraz Radosław Sikorski, którzy spotkali się na specjalnie zorganizowanym spotykaniu dotyczącym sytuacji na Ukrainie.

>>> Jak pomóc Ukraińcom? Pomoc Ukraińcom – jak to zrobić? [KLIKNIJ!]

7. Jak potoczy się dalej sytuacja na Ukrainie?

Istnieją dwie możliwości zakończenia sporu opozycji z partią rządzącą. Albo Wiktor Janukowycz oraz Partia Regionów podadzą się do dymisji, albo demonstracje zostaną siłą zikwidowane. Z każdym dniem zwłoki w podejmowaniu decyzji dotyczącej demonstrantów w siłę rośnie lider opozycji - bokser Witalij Kliczko, który zamierza kandydować na stanowisko prezydenta. Najprawdopodobniejszy scenariusz zakłada rozwiązanie rządu i dymisję Wiktora Janukowycza.

>>> Rosja a Krym. Co dalej? 3 MOŻLIWE SCENARIUSZE [VIDEO – KLIKNIJ!]

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Euromajdan Warszawa - gdzie, kiedy wiec solidarności z Ukrainą? Euromajdan Warszawa - gdzie, kiedy wiec solidarności z Ukrainą?

W związku z eksalacją konfliktu na Ukrainie oraz ponad 60 osobami zabitymi młodzi Polacy organizują w niedzielę 23 lutego wiec solidarności z Ukrainą. Mówimy, gdzie i kiedy odbędzie się wiec...

Kłopoty na przejściu granicznym z Ukrainą – co musisz wiedzieć przed podróżą? Kłopoty na przejściu granicznym z Ukrainą – co musisz wiedzieć przed podróżą?

W środę policja zablokowała część wjazdów do Kijowa. Z uwagi na zamieszki na Majdanie Niepodległości Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróż na Ukrainę w najbliższych dniach. Mówimy, co...

Wydarzenia na Ukrainie. Jakie są postulaty opozycji?

W sobotę 25 stycznia przedstawiciele opozycji spotkali się z prezydentem Janukowyczem. Odrzucili jednak jego propozycje ustępstw i ponowili swoje żądania. Jakie są żądania ukraińskiej opozycji?

Aktualizacja: 04.03.2014 09:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?
Ewelina Zwijacz-Kozica - kim jest?

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą od ponad trzydziestu lat ratowniczką TOPR ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.