porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zmarł brat Moniki Richardson, Filip Pietkiewicz? Filip Pietkiewicz, brat Moniki Richardson, 8 marca br. został znaleziony ...
Umarł Andrzej Łapicki - jeden z największych polskich aktorów

ZMARŁ ANDRZEJ ŁAPICKI. Kim był Andrzej Łapicki? Jak umarł?

W sobotę 21.07.2012 roku rano zmarł Andrzej Łapicki, jeden z największych polskich aktorów. Kim był Andrzej Łapicki, w czym grał i jak umarł?

Urodzony 11 listopada 1924 roku Andrzej Łapicki zmarł 21 lipca 2012 rano we własnym domu. O tym fakcie poinformowała media Kamila Łapicka, żona zmarłego aktora. Wedle jej słów Andrzej Łapicki umarł spokojnie podczas snu. Aktor miał już prawie 88 lat, więc jego śmierć jest czymś zupełnie naturalnym.

Kariera teatralna i filmowa

Andrzej Łapicki był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym. Karierę teatralną zaczynał w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi w 1945 roku, ale już od 1949 roku był związany z warszawskimi teatrami - Współczesnym (1949-64 i 1966-1972), Dramatycznym (1964-66, 1982-83), Narodowym (1972-82) oraz Polskim (1983). Był również dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w latach 1995-99.

Masowy widz zapamiętał Andrzeja Łapickiego z jego ról w filmach takich jak "Piłat i inni", "Lekarstwo na miłość" (u boku Kaliny Jędrusik), "Wszystko na sprzedaż", "Pan Tadeusz". Pojawił się również w epizodycznej roli w telenoweli "M jak miłość". Sam Andrzej Łapicki uważał, że film to jego "niewypełniona karta".

Praca na uczelni i w samorządzie aktorskim

Oprócz aktorstwa Andrzej Łapicki zajmował się również pracą dydaktyczną - wykładał w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej od 1953 roku. W 1979 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 profesora zwyczajnego. Pełnił również funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego (1971-81), a także rektora PWST (1981-87 i 1993-96). Andrzej Łapicki był też w latach 1989-96 prezesem Związku Artystów Scen Polskich.

Kontrowersje związane z wczesnym okresem kariery Andrzeja Łapickiego

Andrzejowi Łapickiemu wypominano czasem epizod z lat 1947-56 gdy był lektorem Polskiej Kroniki Filmowej, mającej wówczas wydźwięk czysto propagandowy.Po 1989 roku czasem zdarzało się, że Andrzejowi Łapickiemu wypominano ten okres jego kariery, krytykując go za to, że użyczał swojego nazwiska propagandzie.

Życie osobiste

Andrzej Łapicki był żonaty z Zofią Chrząszczewską, która zmarła 22 lipca 2005 roku. Mieli dwoje dzieci - Grzegorza i Zuzannę. W 2009 roku ożenił się powtórnie z 60 lat od siebie młodszą Kamilą Mścichowską. Ślub ten wzbudził wiele komentarzy w prasie tabloidowej oraz internetowych serwisach plotkarskich.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy prawo zabezpiecza dzieci przed utratą spadku? Czy Kamila Łapicka może dostać cały spadek?

Czy możliwa jest sytuacja, w której całość majątku zmarłego aktora przejmie jego druga żona - Kamila Łapicka? Czy rodzina aktora będzie miała swój udział w spadku?

Kiedy pogrzeb Andrzeja Łapickiego? Gdzie możesz pożegnać wielkiego aktora?

Przygotowania do pogrzebu wybitnego aktora teatralnego i filmowego już rozpoczęte. Sprawdź, kiedy i gdzie możesz pożegnać Andrzeja Łapickiego.

ANDRZEJ ŁAPICKI NIE ŻYJE. Jakie były największe role Andrzeja Łapickiego?

Nad ranem 21 lipca 2012 w wieku niespełna 88 lat odszedł Andrzej Łapicki. Wybitny aktor teatralny i filmowy, profesor i rektor warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Którego z jego...

Aktualizacja: 18.04.2018 21:46
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.