porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Święto Niepodległości 2014. Jakie obchody? [PROGRAM]
Święto Niepodległości 2014. Jakie obchody? [PROGRAM] 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W Warszawie odbędą się uroczyste ...
Jakie są tradycje świętomarcińskie?

Zwyczaje i wróżby świętomarcińskie: Dzień św. Marcina i sekret marcińskich rogali

Zwyczaje i wróżby świętomarcińskie: Dzień św. Marcina i sekret marcińskich rogali
Nadziewanie rogali białym makiem. fot.: Łukasz Brześkiewicz/www.rogalemarcinskie.pl
Przysłowie "Na św. Marcina gąska kozik przeklina" związane jest nie tylko z tradycyjną ucztą z pieczoną gęsiną. Wskazuje także zwyczajowe wróżby świętomarcińskie celebrowane dawniej 11 listopada. Czy znasz tradycje świętomarcińskie?

Wróżby świętomarcińskie przepowiadały, czy nadchodząca zima srogą będzie i, podobnie jak nieco późniejsze Andrzejki, były niegdyś bardzo popularne.

„Na święto Marcina najlepsza gęsina, patrz na piersi, patrz na kości, jaka zima nam zagości” – mówi inne stare przysłowie.
Dzień Św. Marcina w dawnej Polsce nie tylko zwiastował zimę, ale był także bardzo ważnym dniem w roku z innego powodu. Był to termin płacenia poborów i innych świadczeń chłopskich – już po żniwach, młócce i wykopkach. Gęsi oddawało się w ramach tych świadczeń – są bowiem o tej porze roku najtłustsze i najsmaczniejsze. Dlatego w polskich dworach 11 listopada na stole królowała gęsina.

Powszechny zwyczaj -pieczenie gęsi

W gospodarstwach chłopskich również świętowano - bito i pieczono gęś, jeśli tylko została po oddaniu obowiązkowej kontrybucji. A ponieważ zima tuż tuż, a od srogości zimy zależało zawsze, czy na przednówku nie zabraknie jedzenia, wróżono sobie powszechnie.
- Zabicie gęsi w ten dzień i uważanie zimy jest powszechnym w Polsce zwyczajem - pisał Kolberg.

Wróżba na św. Marcina

Wróżby sięgały czasu średniowiecza i polegały na tym, że po zjedzeniu gęsi dokładnie oczyszczano i oglądano kość piersiową.
Jeśli jest biała, rokuje zimę suchą i stałą, jeśli sinawa i czerwonawa – zimę słotną, a gdy jest nakrapiana i tu i ówdzie widać cętki, nadejdzie zima burzliwa i bardzo śnieżna.

Choć dzisiaj rzadko kto martwi się nadchodzącą zimą, można spróbować ją sobie wywróżyć. W mądrości ludowej tkwi bowiem siła, którą często potwierdzają najnowsze badania naukowe. A gęś... naprawdę jest o tej porze roku najsmaczniejsza.

„Polacy zaś ten zwyczaj mają,
W dzień św. Marcina gęś tłustą piekają.”

Przepisy na pieczoną gęś można znaleźć w każdej książce kucharskiej. Smacznego!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
11 listopada: Prezydencki marsz Razem dla Niepodległej [TRASA, GODZINA, ORGANIZATORZY] 11 listopada: Prezydencki marsz Razem dla Niepodległej [TRASA, GODZINA, ORGANIZATORZY]

11 listopada co roku odbywa się marsz "Razem dla Niepodległej" organizowany przez Kancelarię Prezydenta. Najważniejszym punktem będzie "uhonorowanie ojców założycieli naszej niepodległości". Mówimy,...

Jakie przysłowia wiążą się z czerwcem? O czym mówią, ile w nich prawdy?

Przysłowia związane z czerwcem dotyczą przede wszystkim pogody i jej wpływu na zbiory, przypominają o terminie siewu, wróżą zagrożenie powodzią... Jakie przysłowia związane są z czerwcem i co wróżą?

Aktualizacja: 08.11.2014 07:56
Autor: bkz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adolf Eichmann. Życie i śmierć nazisty

Adolf Eichmann, sprawca jednej z największych zbrodni przeciwko ludzkości, główny ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Sprawdź zawsze aktualne porady, informacje z kraju i ze świata. Wiedz ile kosztuje gaz i o ile podrożeje? Kiedy i gdzie złożyć wniosek o paszport. Kto jest kim i co osiągnął. Jak spędzić weekend. Ile kosztuje przejazd autostradą, jak ominąć korki i gdzie zdarzyła się katastrofa pociągów. Jakich ważnych wydarzeń nie mogę przegapić, czyli kalendarz imprez i wydarzeń. Wiadomości dotyczące wydarzeń politycznych. Tylko naprawdę ważne i interesujące fakty. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.