porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jeannette Kalyta - kim jest, jakie ma osiągnięcia?
Jeannette Kalyta - kim jest, jakie ma osiągnięcia? Jeannette Kalyta okrzyknięta została najsłynniejszą położną w Polsce, dzięki wyjątkowo ...
Bohdan Smoleń - ile ma lat i co osiągnął?

Bohdan Smoleń – kim jest? [KARIERA, RODZINA, CHOROBA]

Bohdan Smoleń to aktor i kabareciarz, który zniknął z życia publicznego po wylewie. Kim jest i co osiągnął Bohdan Smoleń? Poznaj tragiczne fakty z życia odtwórcy roli listonosza w serialu "Świat według Kiepskich". Mówimy, kim jest Bohdan Smoleń i w jakim stanie się teraz znajduje.

Bohdan Smoleń to jedna z twarzy polskiego kabaretu. Współtwórca Kabaretu Tey i aktor komediowy na stałe zapisał się na kartach polskiej kinematografii. Z przyczyn zdrowotnych zmuszony został zakończyć karierę.

Kim jest Bohdan Smoleń?

Bohdan Smoleń urodził się w Bielsku w 1947 roku. Jako 21-latek związał się twórczo z kabaretem „Pod Budą”, który współtworzył w latach 1968-1977. W międzyczasie, w roku 1975 ukończył Zootechnikę na krakowskiej Akademii Rolniczej, by następnie w pełni oddać się sztuce. Za sprawą Zenona Laskowika stał się bohaterem transferu do Kabaretu Tey. Jak sama nazwa wskazuje, zmiana grupy kabaretowej wiązała się z przeprowadzką do Poznania. Pracę twórczą z kabaretem łączył z prowadzeniem sklepu zoologicznego, w czym pomagała mu żona. Współpracę z kabaretem "Tey", która trwała 7 lat. Przez lata artysta występował na licznych festiwalach rozrywki, przeglądach kabaretowych i benefisach. „Tey” zakończył swoją działalność w roku 1988. Kariera Bohdana Smolenia to nie tylko występy na scenie kabaretowej – ważnym punktem jego kariery są występy aktorskie.Najbardziej znane filmy i seriale z jego udziałem to: "Filip z konopi", "Kochankowie mojej mamy", "Cesarskie cięcie", "Pan Kleks w kosmosie", "13 posterunek", "Niania", "To my". Największą popularność Smoleniowi przyniosła rola listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich", gdzie występował od 1999 roku. Aktor zakończył karierę w roku 2008, kiedy doznał wylewu. Później stan jego zdrowia pogarszał się. Obecnie Smoleń jeździ na wózku.

Życie prywatne Bohdana Smolenia

Pozasceniczne życie Bohdana Smolenia wystawiło go na wiele bardzo ciężkich prób. W roku 1988 powiesił się najstarszy z trzech Bohdana Smolenia, a rok później samobójstwo popełniła jego żona, która wpadła w depresję po śmierci dziecka. Aktor zniknął wtedy na dłuższy czas mediów. Pogodne usposobienie nie pozwoliło mu jednak na całkowite załamanie się. Smoleń postanowił pomagać innym – w roku 2007 założył „Fundację Stworzenia Pana Smolenia", która zajmuje się hipoterapią dla dzieci.

Bohdan Smoleń przyjął wiele odznaczeń, w tym Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis",

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 18.02.2015 14:01
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. W dziale Kto jest kim poznasz sławnych ludzi. Mówimy kim jest Natalia Siwiec, co robią Grycanki, ile książek napisała Katarzyna Grochola. Prezentujemy zdjęcia i galerie sławnych osób. Leksykon sylwetek. Poznasz nowinki i ciekawostki na temat znanych ludzi. Prezentacja znanych ludzi z różnych dziedzin życia. Portrety. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.