porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy na STADIONIE NARODOWYM jest bezpiecznie? Jakie systemy bezpieczeństwa zainstalowano? Stadion Narodowy wyposażono w systemy bezpieczeństwa obiektowego DSO i PPOŻ, ...
STADION NARODOWY NA EURO 2012 W LICZBACH rafał kapler narodowe centrum sportu

Jak STADION NARODOWY prezentuje się na tle największych stadionów Europy i świata?

Jak Stadion Narodowy wygląda na tle największych stadionów świata? Czy mamy się czego wstydzić na EURO 2012? Mówimy, ak Stadion Narodowy prezentuje się na tle największych stadionów Europy i świata. 

Stadion Narodowy nie jest ani największy, ani najdroższy

Na zadaszonych trybunach pomieści 58 tysięcy widzów, kosztował 1,580 mld zł, z obiektami towarzyszącymi przeszło 2 mld, co może się wydawać sumą zawrotną, ale w porównaniu z nowym Wembley jest to niewiele. Londyński 90-tysięcznik pochłonął 762 mln funtów, co w przeliczeniu na PLN daje ponad 4,4 mld.

Stadion Narodowy jest mniejszy od, także budowanego z myślą o Euro 2012, 70-tysięcznego Stadionu Olimpijskiego w Kijowie, który kosztował 4,5 mld hrywien (ok. 1,9 mld PLN), ale koszty trudno tu porównywać, bo w grę wchodzą nie tylko odmiennie przeliczniki walutowe, ale także „specjalne” ceny po jakich obiekt budowało ukraińskie przedsiębiorstwo KyivMiskBud Holding.

Który stadion jest największy?

O miano największego stadionu świata rywalizują praski Stadion Strahov, gigant, którego płyta ma rozmiar 310 x 202 m i mieścił po 150 tysięcy widzów, ale jako obiekt do rozgrywania meczów piłkarskich jest praktycznie nieprzydatny. Zresztą przez ulicę sąsiaduje ze stadionem Evżena Rosickiego, siedzibą Slavii. Prymat nadal przyznawany jest brazylijskiej Maracanie. Kolos w Rio de Janeiro powstał w roku 1950, a po przebudowie w 1965 ma oficjalnie 103 043 miejsca, ale podobno siadało na nim i 200 tysięcy.

W Europie z Wembley konkurują barceloński Camp Nou (99 354 miejsca), mediolańskie San Siro czyli stadion Giuseppe Meazzy (85 700) i madryckie Estadio Santiago Bernabeu ( 81 254). Ten ostatni ma niedługo pójść w stan rozbiórki, bo Real nie może znieść, że gra na obiekcie mniejszym niż Barcelona.
Za tym tercetem umieścić należy amsterdamską ArenA (51 324), którą okrzyknięto pierwszym stadionem XXI w., mimo że jej budowę zakończono w roku 1996, Allianz Arenę z Monachium (69 900) na której mecze rozgrywa Bayern i zgrabną Veltins Arenę z Gelsenkirchen, gdzie gości podejmuje Schalke 04.

ZOBACZ TAKŻE Jakie systemy bezpieczeństwa zainstalowano na Stadionie Narodowym?>>

Inne stadiony

A co się dzieje poza tym w braży budowy stadionów? Ruch w niej ogromny.

  • w St. Petersburgu buduja stadion dla 60 000 widzów, skończą w roku 2012
  • 62-tysięczny stadion w Kuwait City ma być oddany jeszcze w grudniu 2011
  • stadion z 80 000 miejsc budują w irackiej Basrze
  • National Stadium w Kuala Lumpur (100 000), który oddano w 1998 r. ma zostać zmniejszony do 95 000
  • w tym samym Kuala Lumpur budują 80-tysięczny Shah Alam Stadium
  • trwa przebudowa 50-tysięcznego stadionu w Hong Kongu.

Naszego Stadionu Narodowego nie musimy się wstydzić. Choć nie najpiękniejszy z zewnątrz, w środku jest śliczny, dobrze zaplanowany i funkcjonalny. Kaskadowe schody w nim wzmocniono, trawę w specjalnych panelach już sadzą, trwa kosmetyka w dziesiątkach sal zaplecza. Zgrabny „średniak”, coś w sam raz, a może i nieco ponad nad format polskiego futbolu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ćwierćfinały Euro 2012. Kiedy mecz Czechy - Portugalia? Gdzie transmisja? (21.06.2012)

EURO nieuchronnie zbliża się do końca, ale kibice odwiedzającyWarszawę będą mieli jeszcze dwie okazje, by obejrzeć w akcji najlepsze zespoły. Keidy mecz ćwierfinałowy w Warszawie?

Czy Polacy mają szansę na wyjście z grupy? Co oznacza remis na meczu otwarcia Polska - Grecja?

Polska wciąż ma realna szansę na wyjście z grupy A. Niestety, nie wszystko jednak zależy już tylko od naszych piłkarzy, ale również od wyników pozostałych reprezentacji w kolejnych meczach. Zobacz,...

Czy na STADIONIE NARODOWYM jest bezpiecznie? Jakie systemy bezpieczeństwa zainstalowano?

Stadion Narodowy wyposażono w systemy bezpieczeństwa obiektowego DSO i PPOŻ, które zapewnią kibicom bezpieczeństwo pożarowe podczas EURO 2012.  

Aktualizacja: 14.02.2012 15:09
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Hanna Żudziewicz - kim jest?
Hanna Żudziewicz - kim jest?

Hanna Żudziewcz to nowa gwiazda tanecznego talent show "Danicg with ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.