porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Termin otrzymania PIT 11 od pracodawcy minął. Co zrobić, czy nie dostaniesz PIT 11? Pracodawcy mieli czas do 28 lutego 2013 roku, na dostarczenie ...
Jeśli nie złożysz zeznania podatkowego do 30 kwietnia 2013, grożą ci kary!

PIT 2012. DO KIEDY trzeba się rozliczyć z fiskusem? Co grozi za spóźnienie?

PIT 2012. DO KIEDY trzeba się rozliczyć z fiskusem? Co grozi za spóźnienie?

Niezłożenie w terminie zeznania jest uznawane za wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna w wysokości podwójnego minimalnego wynagrodzenia (w 2012 r. jest to 3000 zł).

Najczęściej wypełniane przez Polaków PIT-y 36 i 37 należy składać do 30 kwietnia 2013 r. Sprawdź, co ci grozi, gdy nie złożysz zeznania podatkowego w tym terminie. Co zrobić, gdy się zagapiliśmy i zapomnieliśmy dostarczyć PIT albo zauważyliśmy w nim błędy?

Deklarację podatkową musi złożyć każdy, kto uzyskał jakiekolwiek przychody, niezależnie od ich wysokości (nawet jeśli nie przekraczają kwoty 3091 zł zwolnionej od podatku). O ostatecznym terminie rozliczenia z fiskusem decyduje to, jaki druk musimy złożyć.

Do 31 stycznia 2013 należało złożyć:

  • PIT-16A (opodatkowanie w formie karty podatkowej)
  • PIT-19a (duchowni)
  • PIT-28 (opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego).

Natomiast do 30 kwietnia 2013 musimy dostarczyć:

  • PIT-36 (dochody z działalności gospodarczej),
  • PIT-36L (dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym),
  • PIT-37 (dochody wynikające ze stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło, otrzymywania emerytury),
  • PIT-38 (dochody z giełdy)
  • PIT-39 (dochody ze sprzedaży nieruchomości).

Co grozi za złożenie PIT-u po 30 kwietnia?

Niezłożenie w terminie zeznania jest uznawane za wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna w wysokości podwójnego minimalnego wynagrodzenia (w 2013 r. jest to 3200 zł). Za uchylanie się od tego obowiązku grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Co grozi za niezapłacenie podatku w terminie?

Jeżeli w naszym zeznaniu wystąpi różnica między należnym podatkiem a sumą odprowadzanych składek (czyli mamy niedopłatę podatku), musimy wpłacić brakującą kwotę – obowiązują te same terminy co przy składaniu PIT-ów. Jeżeli nie zapłacimy zaległego podatku w terminie, musimy sami obliczyć i wpłacić (nie czekając na wezwanie urzędu!) odsetki za zwłokę. Podstawowa stawka odsetek za zwłokę wynosi 14%, a stawka obniżona 10,5%. Stawki obniżone stosuje się w przypadku, gdy podatnik sam złoży korektę deklaracji wraz z jej uzasadnieniem i w ciągu 7 dni zapłaci całość zaległości.

Jeśli natomiast w twoim rozliczeniu figuruje nadpłata, urząd ma obowiązek zwrócić ją w ciągu 3 miesięcy od złożenia zeznania.

Korekta zeznania podatkowego – do kiedy?

Jeśli zauważyliśmy błędy w złożonej już deklaracji podatkowej, np. przypomnieliśmy sobie o innych dochodach, których nie uwzględniliśmy w Picie, możemy złożyć korektę zeznania. Korekty możemy dokonywać aż do upływu przedawnienia, czyli przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym składaliśmy PIT za poprzedni rok. Składając korektę, korzystamy z tego samego formularza, zaznaczając pole „korekta zeznania”. Dołączamy tez pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

Dlatego lepiej jest złożyć zeznanie w terminie, nawet spóźnić się z zapłatą podatku niż dostarczyć PIT po 30 kwietnia. Za zwłokę w zapłacie podatku (jeśli mamy niedopłatę) grożą nam karne odsetki, a za opóźnienie w złożeniu rozliczenia – grzywna, a nawet odpowiedzialność karna.

Co zrobić, gdy nie zdążyłem dostarczyć PIT-u do 30 kwietnia?

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być złożenie, razem z wypełnionym zeznaniem podatkowym, tzw. czynnego żalu, w którym zawiadamiamy urząd o popełnieniu przez nas czynu karanego przez kodeks skarbowy.

UWAGA! Należy bezwzględnie pamiętać o podpisaniu składanego w urzędzie PIT-u! Niepodpisany formularz nie jest dokumentem, grożą nam wtedy takie same sankcje, jak wtedy gdy w ogóle nie złożymy zeznania.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2014 last minute! Jak wypełnić roczne zeznanie podatkowe w ostatniej chwili? PIT 2014 last minute! Jak wypełnić roczne zeznanie podatkowe w ostatniej chwili?

Pamiętaj! PIT za 2014 r. musisz dostarczyć najpóźniej 30 kwietnia! Jak szybko wypełnić deklarację podatkową? Od czego zacząć? Do której będą czynne urzędy skarbowe? Jak wysłać PIT przez internet?...

PIT 2014. Jaki formularz i jakie załączniki wypełnić? Rodzaje PIT-ów

Na rozliczenie z fiskusem masz czas do końca kwietnia. Jaki PIT wybrać w 2014? Zeznanie podatkowe musisz złożyć nawet wtedy, gdy twój dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku (3091 zł). Wówczas...

Jaka jest kwota wolna od podatku w roku 2014?

Część uzyskiwanego w ciągu roku dochodu jest nieopodatkowana. Niestety, kwota wolna od podatku nie jest zbyt duża, na dodatek nie była podwyższana od pięciu lat. Jaka jest kwota wolna od podatku w...

Aktualizacja: 10.06.2014 12:36
Autor: mksiazko - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Terry Pratchett. Kim był twórca Świata Dysku?

Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.