porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?
PIT wspólne rozliczenie. Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem? Kiedy rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem się opłaca? Jakie warunki ...
Progi podatkowe w PIT 2012. Kto płaci podatek 18%, a kto 32%?

PIT 2012. Jakie są progi podatkowe w 2013 roku? Ile wynosi kwota wolna od podatku?

PIT 2012. Jakie są progi podatkowe w 2013 roku? Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Jaki dochód powoduje, że "wpada się" w drugi próg? Jak jest wtedy naliczany podatek? 

fot.: Photos.com
Jakie progi podatkowe obowiązują w rozliczeniu PIT za 2011 rok? Jaki dochód powoduje, że "wpada się" w drugi próg? Jak jest wtedy naliczany podatek? Czy jeśli przekroczyłem pierwszy próg podatkowy, płacę wyższy podatek od całego dochodu?

W 2012 roku obowiązują dwa progi podatkowe 18% i 32%. Próg 18% dotyczy podatników, których dochody nie przekroczyły 85 528 zł. Osoby o dochodzie rocznym przekraczającym tę kwotę zapłacą podatek 32%, ale nie od całych dochodów.

Jak dokładnie jest wyliczany podatek?

W przypadku dochodu do 85 528 zł trzeba zapłacić podatek 18% pomniejszony o 556,02 zł. Jest to tzw. kwota wolna od podatku.

W przypadku dochodu przekraczającego 85 528 zł płacimy podatek 18% od tej kwoty (minus kwota wolna od podatku, w sumie daje to 14.839,02 zł), a jedynie od nadwyżki - podatek 32%.

Jaki dochód jest zwolniony od podatku?

Jak wynikałoby z obliczeń, przy kwocie wolnej od podatku wynoszącej 556,02 zł dochód zwolniony z podatku powinien wynosić 3089 zł (3089 x 18% = 556,02). Jednak w praktyce nieopodatkowany jest dochód w wysokości 3091 zł. Skąd ta rozbieżność? Mimo że 3091 x 18% = 556,38 (teoretycznie powinniśmy zatem zapłacić 36 gr podatku), zgodnie z zasadą zaokrąglania kwot do pełnych złotych (do 50 gr w dół, od 51 gr w górę) podatek zapłacimy dopiero od 3092 zł (556,56 gr). 

Czy muszę składać zeznanie PIT, jeśli moje dochody nie przekroczyły 3091 zł?

Po pierwsze każdy musi wypełnić PIT i rozliczyć się z fiskusem niezależnie od uzyskanego dochodu. Po drugie nawet jeśli w 2011 r. zarobiłeś nie więcej niż 3091 zł, podatek został już pobrany, więc żeby otrzymać jego zwrot, musisz wykazać swoje dochody w rozliczeniu.

Jak odliczyć kwotę wolną od podatku?

W przypadku umowy o pracę kwota wolna od podatku jest systematycznie odliczana co miesiąc, nie powinna być więc widoczna w Picie. Dopiero gdy źródłem naszych dochodów były umowy-zlecenia czy umowy autorskie, możemy liczyć na jednorazowy zwrot podatku w wysokości do 556,02 zł.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nie wiesz, jak rozliczyć podatek? Możesz uzyskać bezpłatną poradę przez telefon

Gdy masz wątpliwości, jak rozliczyć na przykład podatek z najmu, możesz łatwo uzyskać fachową poradę. W dodatku za darmo i bez wychodzenia z domu. Wystarczy zadzwonić do Krajowej Informacji...

Co można odliczyć od podatku w 2013 roku?

Nieubłaganie zbliża się termin złożenia deklaracji podatkowej za 2012 rok. Każdy na pewno chciałby dostać jak największy zwrot podatku. Co zrobić, żeby jak najwięcej zyskać? Oto kilka sztuczek do...

PIT 2012. Jak wysłać PIT przez internet? PIT 2012. Jak wysłać PIT przez internet?

Nie wiesz, jak wysłać PIT przez internet? Nic prostszego! Skorzystaj z naszego poradnika. Mówimy, jak wypełnić i przesłać roczne rozliczenie podatkowe bez ruszania się z domu.

Aktualizacja: 10.06.2014 12:35
Autor: mksiazko - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Daniel Olbrychski: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Daniel Olbrychski. Polski aktor filmowy i teatralny, jeden z ulubionych ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.