porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci?
PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci? W uldze prorodzinnej, czyli uldze na dzieci, obowiązują reguły, które ...
Sprawdź, kiedy samodzielnie rozliczasz się z fiskusem

PIT 2014. Kiedy emeryt musi sam rozliczyć PIT?

PIT 2014. Kiedy emeryt musi sam rozliczyć PIT?

Jak można podwyższyć sobie emeryturę? Wnioskując o przeliczenie przyznanego wcześniej świadczenia.

fot.: thinkstockphotos.com
Nie zawsze możesz liczyć na to, że ZUS lub KRUS wyręczy cię w rozliczeniu podatku dochodowego.

Pobierasz świadczenie i dorabiasz do emerytury - sam składasz PIT 

Jeśli przez część roku byłeś zatrudniony, a przez pozostałe miesiące, po przejściu na emeryturę lub rentę, pobierałeś świadczenia, ZUS lub KRUS wystawia ci tylko informację o uzyskanych dochodach z tych świadczeń na druku PIT-11A. Natomiast od firmy, w której pracowałeś powinieneś też otrzymać formularz PIT-11, w którym pracodawca wykazuje twoje zarobki w czasie trwania umowy o pracę oraz pobrane zaliczki na podatek dochodowy. Wówczas na podstawie tych informacji, ( od pracodawcy na PIT-11 oraz z ZUS lub KRUS na PIT-11A), powinieneś samodzielnie wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowy PIT-37.

ZUS czy KRUS nie wyręczą cię również, jeśli otrzymujesz emeryturę lub rentę, ale dodatkowo prowadzisz własną działalność gospodarczą. Musisz sam się rozliczyć z urzędem skarbowym wypełniając i składając PIT – 36.

Kiedy sam rozliczasz się z fiskusem?

Nie tylko gdy dodatkowo zarabiasz sam musisz do końca kwietnia złożyć rozliczenie podatkowe za 2014 rok. ZUS czy KRUS nie rozliczy za ciebie gdy:

 

  • emeryturę lub rentę wypłacała ci w ciągu 2014 r. więcej niż jedna jednostka organizacyjna ZUS lub KRUS (np. emeryt lub rencista zmienił miejsce zamieszkania i wypłatę emerytury/renty podjęła inna jednostka organizacyjna ZUS lub KRUS),
  • emeryturę lub rentę wypłacała ci jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,
  • chcesz skorzystać z ulg podatkowych (np. z tytułu wychowywania dzieci, z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne, czy użytkowania internetu albo z tytułu dokonania darowizny na cele organizacji pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa lub darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą)
  • chcesz wnioskować o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego
  • chcesz skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczania – np. ze wspólnego opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

 

Jeżeli zamierzasz skorzystać z tych ulg lub odliczeń, sam musisz złożyć zeznanie podatkowe we właściwym urzędzie skarbowym (formularz PIT-36 lub PIT-37), w terminie do 30 kwietnia 2015 roku.

Ważne!

Roczne obliczenie podatku dochodowego przez ZUS lub KRUS (otrzymanie formularza PIT-40A) nie oznacza, że nie możesz samodzielnie rozliczyć podatku w urzędzie skarbowym np. gdy masz prawo do skorzystania z ulg czy odliczeń. W takim przypadku kwoty do rozliczenia w rocznym zeznaniu PIT-37 przyjmujesz z formularza PIT-40A oraz składasz wraz z PIT-37 załącznik PIT-O, w którym wykazujesz kwotę ulgi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2014 last minute! Jak wypełnić roczne zeznanie podatkowe w ostatniej chwili? PIT 2014 last minute! Jak wypełnić roczne zeznanie podatkowe w ostatniej chwili?

Pamiętaj! PIT za 2014 r. musisz dostarczyć najpóźniej 30 kwietnia! Jak szybko wypełnić deklarację podatkową? Od czego zacząć? Do której będą czynne urzędy skarbowe? Jak wysłać PIT przez internet?...

PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci? PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci?

W uldze prorodzinnej, czyli uldze na dzieci, obowiązują reguły, które uzależniają kwotę ulgi od liczby dzieci i uzyskiwanych dochodów. Kto i ile może odliczyć od podatku w PIT 2014?

PIT 2014. Jaki formularz i jakie załączniki wypełnić? Rodzaje PIT-ów

Na rozliczenie z fiskusem masz czas do końca kwietnia. Jaki PIT wybrać w 2014? Zeznanie podatkowe musisz złożyć nawet wtedy, gdy twój dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku (3091 zł). Wówczas...

Aktualizacja: 21.02.2015 11:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Koroniewska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Joanna Koroniewska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Polska aktorka, absolwentka łódzkiej PWSTviT oraz Szkoły Reklamy w Warszawie ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.