porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PIT. Ulga rehabilitacyjna: komu przysługuje? Jak skorzystać? Z ulgi rehabilitacyjnej w 2013 roku może skorzystać osoba, która ...
Ulgi podatkowe. Co można odliczyć od podatku? Jakie ulgi przysługują podatnikom? Co odliczyć od podatku za 2012 rok? Odliczenia od podatku, ulgi i odliczenia podatkowe. Zwrot podatku

PITY 2012. Co można odliczyć od podatku w 2013 roku? Ulgi podatkowe za 2012 rok

PITY 2012. Co można odliczyć od podatku w 2013 roku? Ulgi podatkowe za 2012 rok

Sprawdź, jakie ulgi przysługują podatnikom

fot.: sxc.hu
Termin rozliczenia się za 2012 rok zbliża się nieubłaganie. Jak uzyskać pokaźny zwrot podatku? Sprawdź, co możesz odliczyć od podatku w 2013 roku. Jakie przysługują nam ulgi?

Ulga na dzieci

Możliwość korzystania z ulgi na dzieci mają rodzice/opiekunowie, którzy opłacają podatek na zasadach ogólnych, rozliczając się według skali podatkowej.

Odliczyć od podatku możemy 1/6 kwoty, która stanowi podatek określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym była wykonywana władza rodzicielska w stosunku do małoletniego dziecka. Ulga przysługuje również opiekunom prawnym i osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu. Odliczyć od podatku możemy maksymalnie 1112,04 zł od każdego dziecka, które wychowujemy.

Jeżeli podczas jednego miesiąca dziecko przebywa część dni u jednego rodzica, a potem u drugiego, obydwoje rodzice mogą odliczyć 1/30 z kwoty 92,67 zł za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem. Ulga ta nie przysługuje, jeśli dziecko w danym miesiącu wstąpiło w związek małżeński lub umieszczone zostało w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Ulga przysługuje, jeżeli mamy pod swoją opieką dziecko do 18. roku życia, uczące się (do 25. roku życia), bez względu na wiek, gdy dziecko jest niepełnosprawne, otrzymuje rentę socjalną czy zasiłek pielęgnacyjny.

>>ZOBACZ Ulga na dziecko: jak z niej skorzystać?

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od podatku możemy również odliczyć składki, które płacimy na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki.

>>ZOBACZ TEŻ Jak odliczyć od podatku dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna polega na odliczeniu od polskiego podatku kwoty, która jest różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Każdy pracujący za granicą Polak, pomimo płacenia podatków w kraju, w którym pracuje, ma obowiązek rozliczyć się z polskim fiskusem. Wtedy własnie wykorzystuje się metodę podwójnego opodatkowania

Z ulgi abolicyjnej może korzystać każdy, kto pracując poza granicami Polski, jest zatrudniony na umowę o pracę, prowadzi własną działalność gospodarczą, uzyskuje dochody z praw autorskich i praw pokrewnych z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci? PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci?

W uldze prorodzinnej, czyli uldze na dzieci, obowiązują reguły, które uzależniają kwotę ulgi od liczby dzieci i uzyskiwanych dochodów. Kto i ile może odliczyć od podatku w PIT 2014?

PIT 2013. Ulga na dzieci – jakie zmiany w 2014 r.? PIT 2013. Ulga na dzieci – jakie zmiany w 2014 r.?

W zeznaniu PIT za 2013 roku, składanym w roku 2014, inaczej niż dotychczas rozliczamy ulgę prorodzinną. Jakie są zasady rozliczania ulgi rodzinnej?

Co można odliczyć w PIT 2013?

Czas wypełniać PIT-y. Co możemy odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych? Ze zmianami w przysługujących nam ulgach warto zapoznać się przed złożeniem rozliczenia.

Aktualizacja: 09.06.2014 16:59
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.