porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
PITY 2012. Sprawdź, jak rozliczyć się z podatków za 2012 rok. Jakie ulgi podatkowe za 2012 rok? Rozliczenie za 2012 rok zbliża się wielkimi krokami. Pomyśl, z ...
Ulga abolicyjna, odliczenie od podatku. Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej? Komu przysługuje ulga abolicyjna? Ulga abolicyjna w 2013 roku. Ulga abolicyjna: PIT 2012

PITY 2012. Ulga abolicyjna w 2013 roku – co to jest? Jak skorzystać?

W 2013 roku możemy skorzystać z ulgi abolicyjnej w ramach odliczeń od podatku. Ulga abolicyjna skierowana jest do osób, który poza dochodami w kraju osiągnęły inne, za granicą.

Ulga abolicyjna polega na odliczeniu od polskiego podatku kwoty, która jest różnicą pomiędzy podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia a podatkiem wyliczonym przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Każdy pracujący za granicą Polak, pomimo płacenia podatków w kraju, w którym pracuje, ma obowiązek rozliczyć się z polskim fiskusem. Wtedy właśnie wykorzystuje się metodę podwójnego opodatkowania.

Z ulgi abolicyjnej może korzystać każdy, kto pracując poza granicami Polski, jest zatrudniony na umowę o pracę, prowadzi własną działalność gospodarczą, uzyskuje dochody z praw autorskich i praw pokrewnych z wykonywanej poza Polską działalności artystycznej.

Od podatku od łącznych dochodów odliczyć można podatek zapłacony za granicą. Pamiętajmy jednak, że odliczenie to nie może przekroczyć kwoty, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

Ulga abolicyjna jest korzystna, ale tylko w rozliczeniu rocznym. Często, np. wracając z zagranicy, podatnik musi wpłacić stosowną zaliczkę na podatek dochodowy. Dopiero po zeznaniu rocznym pieniądze do niego wrócą.

Kwotę od odpisania od podatku w ramach ulgi abolicyjnej deklarujemy w załączniku PIT/0.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2014. ULGI – jakie są i kto ile może odliczyć? PIT 2014. ULGI – jakie są i kto ile może odliczyć?

Do końca kwietnia masz czas, aby złożyć zeznanie podatkowe za 2014 rok. Sprawdź, jakie ulgi ci przysługują zarówno od dochodu, jak i od podatku.

Co można odliczyć od podatku: materiały budowlane

Niestety, nie ma już żadnych ulg polegających na odliczaniu od podatku w zeznaniu rocznym wydatków na remont i wykończenie mieszkania, jego kupno lub budowę domu. Mocno też ograniczono możliwości...

REMONT. Co można odliczyć od podatku? REMONT. Co można odliczyć od podatku?

Remont to olbrzymi wydatek dla domowego budżetu. Część pieniędzy możemy jednak odzyskać podczas rozliczenia podatku. Warto sprawdzić, na czym możemy oszczędzić.

Aktualizacja: 09.06.2014 17:00
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.