porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nie zapomnij o uldze prorodzinnej. Sprawdź, ile odliczysz

PODATKI 2012 / 2013. Jaką sumę można odliczyć za dziecko? Ulga z tytułu wychowywania dzieci w PIT 2012

Ulga na dzieci 2012 / 2013. Jak z niej skorzystać? Wysokość ulgi prorodzinnej przysługującej podatnikowi zależy od tego, ile wychowuje dzieci i przez ile miesięcy w roku. Za każde dziecko można odliczyć maksymalnie 1112,04 zł. Od 2013 roku będzie inaczej. Jaką sumę można odliczyć za dziecko? Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach.

Jaka ulga na dziecko?

W ramach ulgi prorodzinnej przysługuje odliczenie od podatku w wysokości 92,67 zł za każde dziecko i za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję rodziny zastępczej albo sprawował opiekę nad dzieckiem.

Dla dwojga rodziców jedna ulga

Roczna kwota odliczenia dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Przysługującą im roczną kwotę odliczenia mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej ustalonej proporcji.

Przykład: małżeństwo ma już 5-letnie dziecko i w sierpniu 2012 r. urodziło im się drugie - mogą pomniejszyć podatek za 2012 r. o kwotę 1575,39 zł (92,67 zł x 12 + 92,67 zł x 5).

Uwaga! Jeśli pełnoletnie i uczące się dziecko wstąpi w związek małżeński, jego rodzicom nie przysługuje już ulga prorodzinna na to dziecko, poczynając od miesiąca, w którym wzięło ślub.

Gdy dziecko trafia do rodziny zastępczej

Jeśli zdarzyło się, że dziecko spod opieki rodziców zostało przekazane do rodziny zastępczej albo do opiekuna prawnego w trakcie miesiąca kalendarzowego, każdemu z podatników opiekujących się dzieckiem przysługuje za ten miesiąc odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 miesięcznej kwoty odliczenia za każdy dzień sprawowania nad nim pieczy. Oznacza to, że zarówno rodzice, jak i opiekun prawny albo osoba pełniąca funkcję rodziny zastępczej odliczy – za miesiąc, w którym opieka była sprawowana przez różne osoby – 3,09 zł za każdy dzień sprawowania nad dzieckiem pieczy.

Jeśli natomiast dziecko zostało na podstawie orzeczenia sądu umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, jego rodzicom nie przysługuje odliczenie poczynając od tego miesiąca.

przeczytaj też  PIT 2013. Jak będziemy w 2014 roku odliczać ulgę na dzieci?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci? PIT 2014. Jak odliczać ulgę na dzieci?

W uldze prorodzinnej, czyli uldze na dzieci, obowiązują reguły, które uzależniają kwotę ulgi od liczby dzieci i uzyskiwanych dochodów. Kto i ile może odliczyć od podatku w PIT 2014?

PIT 2014. Jaki formularz i jakie załączniki wypełnić? Rodzaje PIT-ów

Na rozliczenie z fiskusem masz czas do końca kwietnia. Jaki PIT wybrać w 2014? Zeznanie podatkowe musisz złożyć nawet wtedy, gdy twój dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku (3091 zł). Wówczas...

Ulgi na dzieci – co się zmieniło w 2015 roku? Ulgi na dzieci – co się zmieniło w 2015 roku?

Nowelizacja ustawy o PIT, która obowiązuje od 1 stycznia 2015 r., podwyższa wysokość ulgi na dzieci. Już przy rozliczeniu za 2014 r. rodzice będą mogli odpisać o 332 zł więcej w przypadku trzeciego...

Aktualizacja: 09.06.2014 15:09
Autor: A.Witulska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]
Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]

Edyta Bielak-Jomaa będzie nowym Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Podczas ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.