porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZWROT VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE. Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby starać się o zwrot VAT? Zastanawiasz się jakie dokumenty musisz zgromadzić, aby starać się o ...
Materiały budowlane za które uzyskamy zwrot podatku VAT - Nowy wykaz

Zwrot VAT za materiały budowlane w 2011. SPRAWDŹ nowy wykaz materiałów budowlanych

Zwrot VAT za materiały budowlane w 2011. SPRAWDŹ nowy wykaz materiałów budowlanych

Od 2011 roku nowy wykaz materiałów budowlanych uprawniających do ulgi

fot.: MURATOR
Za zakup materiałów budowlanych związanych z remontem bądź budową domu czy mieszkania przysługuje nam zwrot podatku. Jak uzyskać zwrot vat za materiały budowlane? We wrześniu 2011 roku został wprowadzony nowy wykaz materiałów budowlanych, za które możemy uzyskać zwrot vat'u budowlanego.

Nowy wykaz materiałów budowlanych

3 września 2011 roku pojawił się nowy wykaz materiałów budowlanych, za które możemy domagać się zwrotu części kosztów, jeśli zostały one wykorzystane przy remoncie lub budowie domu bądź mieszkania. Wykaz został opublikowany jako załącznik do Obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2010 r. w sprawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. wykazu materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT (Dziennik Urzędowy Ministra Infrastruktury Nr 11 poz. 35).

ZOBACZ, jak otrzymać pieniądze za materiały budowlane >> Kiedy przysługuje zwrot VAT za materiały budowlane?

Wykaz ten został opracowany w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) wprowadzającego nową klasyfikację Wyrobów i Usług. Zmiana wykazu była konieczna, ponieważ klasyfikacja ustanowiona w 2008 roku wprowadziła zmiany zarówno w symbolach jak i nazwach grupowań wyrobów i usług. Dzięki nowemu wykazowi możemy więc znaleźć aktualne informacje o tym, za jakie grupy wyrobów możemy liczyć na zwrot podatku VAT i jakie symbole PKWiU są tym grupom przypisane. Wykaz informuje nas również o podgrupach produktów, czy konkretnych produktach, które zawierają się w grupach umożliwiających częściowy zwrot podatku, lecz one takiej możliwości nie dają.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Pierwszym krokiem do odzyskania części podatku jest upewnienie się, czy dany wyrób znajduje się w wykazie. Najłatwiej będzie nam to zrobić, gdy znamy jego symbol PKWiU. Jeśli takowego nie posiadamy, najprostszym sposobem będzie skorzystanie w wyszukiwarki internetowej i przy jej pomocy ustalenie symbolu danego materiału. Należy również pamiętać, że jeśli w wykazie znajdziemy symbol PKWiU składający się z mniejszej liczby cyfr niż symbol zakupionego towaru, to o ile symbol zakupionego towaru ma dokładnie te same cyfry patrząc od lewej strony co symbol z wykazu, a różni się jedynie dalszą częścią, to towar ten zawiera się w grupie podlegającej systemowi zwrotu VAT. (O ile nie jest z niej wyłączony.) Gdy wiemy już, że zakupione przez nas materiały podlegają zwrotowi VAT możemy złożyć odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Wniosek o zwrot za materiały kupione w jednym roku kalendarzowym składa się tylko raz w roku.

Stopa zwrotu za materiały budowlane

Należy pamiętać, że z tytułu zakupu materiałów budowlanych do remontu czy budowy domu lub mieszkania przysługuje nam zwrot różnicy między stawką 22% a 7% podatku mimo zwiększenia stopy procentowej podatku VAT do 23%.

ZOBACZ >> Jak odliczać VAT za materiały budowlane?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zwrot VAT za materiały budowlane 2015. Ile zwrócą w I. kwartale? Zwrot VAT za materiały budowlane 2015. Ile zwrócą w I. kwartale?

Nowy limit zwrotu VAT za materiały budowlane spadł w stosunku do limitu z ostatniego kwartału 2014 r., bo obniżyła się średnia krajowa cena metra kwadratowego powierzchni mieszkania. Komu przysługuje...

Jak i gdzie złożyć WNIOSEK O ZWROT VAT za MATERIAŁY BUDOWLANE. Ile się czeka na pieniądze?

Jeśli budujesz albo remontujesz dom lub mieszkanie, możesz żądać od urzędu skarbowego zwrotu części VAT zawartego w cenie niektórych materiałów budowlanych. Warunkiem zwrotu jest posiadanie faktur...

Jak odliczać VAT za materiały budowlane?

Wyliczenie kwoty zwrotu VAT za materiały budowlane nie jest wcale takie trudne. W internecie bez trudu znajdziesz specjalne programy, które zrobią to za ciebie, ale sam również poradzisz sobie z...

Aktualizacja: 10.06.2014 11:44
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.