porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
MAJÓWKA 2015: jaka pogoda na majowy długi weekend?
MAJÓWKA 2015: jaka pogoda na majowy długi weekend? Synoptycy przedstawili już prognozy pogody na majówkę. Zastanawiasz się, jak ...

Burze nad Polską: co nam grozi?

Burze nad Polską: co nam grozi?

Maj rozpoczyna sezon burz nad Polską.

fot.: thinkstockphotos.com
Sezon burzowy nad Polską rozpoczął się na dobre. Pomimo rosnących temperatur mamy powody do niezadowolenia. Nie ma dnia, by nad Polską nie grasowały burze i towarzyszące im duże opady deszczu. Dowiedz się, co niesie za sobą burza i co nam grozi, gdy szaleją pioruny.

Synoptycy przestrzegają przed gwałtownym atakiem burz nad Polską. Pogoda sprzyja powstawaniu burz i nawałnic we wszystkich rejonach kraju. Oprócz zwykłych, niegroźnych burz z opadami deszczu, czyha na nas dużo większe niebezpieczeństwo w postaci towarzyszących zjawisk atmosferycznych. Warto zatem przygotowac się do nadchodzącego okresu burzowego.

Burze - co nam grozi?

Burze najczęściej pojawiają się w towarzystwie złowrogich piorunów i silnych opadów deszczu. Jednak to nie jedyne zagrożenia, jakie niesie za sobą sezon burzowy nad Polską. Meteorolodzy i synoptycy przestrzegaja przezd silnym gradobiciem, opadami i możliwym pojawieniem się trąb powietrznych. To niebezpieczne ze względu na możliwe podtopienia i zniszczenia. Na to najbardziej narażone są osoby mieszkające na otwartych terenach (np. rolnych), których domostwa wystawione są na możliwe ataki silnych wiatrów, huraganów, trąb powietrznych.

Sprawcą całego zamieszania jest front atmosferyczny, który przynosi ochłodzenie. Jednoczśnie wschód kraju nadal jest pod wpływem ciepłego powietrza zwrotnikowego. Ta mikstura okazuje się wybuchowa i zwiastuje częste burze. Najbardziej niebezpiecznie ma być w zachodniej części Polski i tam przewidawane jest pojawienie się trąb powietrznych. Porywy wiatru osiągną prędkośći do 90 km/h, możliwe są zjawiska nawałnicowe.

Jak uchronić się przed burzą i jej następstwami?

Specjaliści ostrzegają, że przebywanie poza domem, na otwartych przestszeniach w czasie, gdy panuje burza może skończyć się tragicznie. Należy unikać schronień pod drzewami. Ostre i cieżkie kule gradu mogą doprowadzić do uszkodzeń ciała, a uderzenie pioruna nierzadko kończy się smiercią. W przypadku pojawienia się trąby powietrznej, należy porzucić wszystkie czynności i schronić się w pomieszczeniach piwnicznych, najlepiej zamykanych. Niestety, można również spodziewać się poddtopień. Na terenach dotykanych w przeszłości przez powodzie służby mogą zarzadzić układanie wałów.

W czasie burzy unikaj rozmów przez telefon, ogladania telewizji, przebywania w pobliżu słupów wysokiego napięcia. Jeśli w czasie burzy poruszasz się samochodem, zostań w nim. Samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Niż Genueński, niż Iweta: co to jest? Czym nam grozi? Niż Genueński, niż Iweta: co to jest? Czym nam grozi?

Kilka dni temu nad południowo - zachodnią częścią Europy powstał Niż Genueński, który grozi Polsce powodzią. Niż ten powstaje niezwykle rzadko i niesie ze sobą duże opady deszczu oraz wichury....

Aktualizacja: 08.07.2015 11:51
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.