porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kiedy przestanie PADAĆ? Pogoda na wrzesień, PROGNOZA
Kiedy przestanie PADAĆ? Pogoda na wrzesień, PROGNOZA Do końca tego tygodnia, wychodząc z domu, nie zapominajmy o ...
Kiedy wypada równonoc jesienna? Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznej jesieni?

Równonoc jesienna, pierwszy dzień ASTRONOMICZNEJ JESIENI: co to jest, kiedy wypada?

Równonoc jesienna, pierwszy dzień ASTRONOMICZNEJ JESIENI: co to jest, kiedy wypada?
fot.: Facebook
Początek astronomicznej jesieni wyznacza dzień i godzina równonocy jesiennej. W tym roku astronomiczna jesień rozpoczęła się 22 września o godzinie 22:44. Mówimy czym jest równonoc jesienna i kiedy wypada.

Równonoc jesienna na półkuli północnej to moment, w którym Słońce przechodzi na nieboskłonie przez punkt Wagi. Jest to początek astronomicznej jesieni, która trwa do chwili przesilenia zimowego. Od momentu równonocy jesiennej słońce przez pół roku będzie słabiej oświetlało półkulę północną, mocniej zaś południową. W chwili, gdy na jeden półkuli następuje równonoc jesienna, na drugiej rozpoczyna się równonoc wiosenna.

Moment przejścia słońca przez punkt Wagi przypada zawsze na 22 lub 23 września. Ongiś w dniu równonocy jesiennej odbywało się ludowe święto Słowian - Dożynki. W tym czasie ludzie sprawowali obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych. Aktualnie Dożynki obchodzone są w jedną z niedziel września, zaraz po zakończeniu żniw.

 

 

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pogoda na weekend 27-28 września - czy będziemy się mogli cieszyć złotą polską jesienią? Pogoda na weekend 27-28 września - czy będziemy się mogli cieszyć złotą polską jesienią?

Zaczynamy ostatni weekend września. Czy to będzie weekend z babim latem czy deszczowe dwa dni, które spędzimy leniwie?Jaka będzie pogoda?

Aktualizacja: 04.01.2014 21:02
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?
Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?

Suflerka prezydenta Bronisława Komorowskiego od kilku dni robi zawrotną karierę ...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.