
-
zobacz więcej
Adopcja ze wskazaniem: na czym polega?

Adopcja ze wskazaniem: na czym polega?
fot.: thinkstockphotos.comAdopcja ze wskazaniem polega na tym, że rodzice biologiczni wskazują rodziców adopcyjnych dla swojego dziecka. Wystarczy, że złożą do sądu odpowiedni wniosek, a ich dziecko może bardzo szybko znaleźć nowy dom. Adopcja ze wskazaniem nie jest ujęta bezpośrednio w przepisach, jednak w świetle prawa nie jest zabroniona.
Adopcja ze wskazaniem krok po kroku
Procedurę adopcji ze wskazaniem można rozpocząć po 6 tygodniach od urodzenia dziecka. Do tego czasu rodzice biologiczni mogą zrezygnować z oddania dziecka do adopcji bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.
Jeśli rodzice biologiczni są zdecydowani na tę formę adopcji, składają do sądu wniosek, w którym zrzekają się praw do dziecka i wskazują, kto ma je adoptować, a także swoje metryki urodzenia i akt urodzenia dziecka.
Jeśli rodzice biologiczni nie chcą się opiekować dzieckiem do czasu uregulowania jego sytuacji prawnej, kandydaci na rodziców powinni złożyć wniosek o ustanowienie ich rodziną zastępczą. Wtedy dziecko może przebywać w ich domu do czasu ostatecznej decyzji sądu.
Adopcja ze wskazaniem a handel dziećmi
Zwolennicy tej formy adopcji podkreślają, że dzięki wskazaniu rodziny, w której ma się wychowywać dziecko, proces adopcyjny może zostać skrócony nawet do kilku miesięcy. Wszystko dlatego, że zostaje pomięta procedura wyboru rodziców adopcyjnych dla dziecka przez instytucje opiekuńcze, a często także procedura sprawdzania, czy wskazani rodzice nadają się na nowych opiekunów.
Jednak przeciwnicy tej formy adopcji przekonują, że może być ona wykorzystywana do handlu dziećmi. Istnieją pośrednicy, którzy wyszukują kobiety chcące oddać swoje pociechy i pośredniczą w skontaktowaniu ich z osobami poszukującymi dzieci. Matka za oddanie dziecka może dostać wówczas od 30 do 70 tys. zł, a nawet więcej.
Aby nie dochodziło do takich sytuacji, adopcja ze wskazaniem powinna dotyczyć jedynie osób z najbliższej rodziny - przekonują eksperci.

W Polsce dziecko może przysposobić małżeństwo lub osoba samotna, w tym również rozwódka. Nie można jednak adoptować dziecka wspólnie z konkubentem. W sprawach spornych dotyczących kandydatów na...
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?