porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ważność umów zawieranych przez dzieci: jaka jest?
Ważność umów zawieranych przez dzieci: jaka jest? Umowy, w tym umowy kupna-sprzedaży zawierane przez dzieci, które nie ...

Adopcja ze wskazaniem: na czym polega?

Adopcja ze wskazaniem: na czym polega?

Adopcja ze wskazaniem: na czym polega?

fot.: thinkstockphotos.com
Adopcja ze wskazaniem wciąż budzi wiele kontrowersji. Jej zwolennicy przekonują, że dzięki tej formie adopcji dziecko, zamiast latami przebywać w ośrodkach opiekuńczych, może szybko znaleźć nowy dom. Inni zauważają, że adopcja ze wskazaniem może być wykorzystywana do nielegalnego handlu dziećmi.

Adopcja ze wskazaniem polega na tym, że rodzice biologiczni wskazują rodziców adopcyjnych dla swojego dziecka. Wystarczy, że złożą do sądu odpowiedni wniosek, a ich dziecko może bardzo szybko znaleźć nowy dom. Adopcja ze wskazaniem nie jest ujęta bezpośrednio w przepisach, jednak w świetle prawa nie jest zabroniona.

Adopcja ze wskazaniem krok po kroku

Procedurę adopcji ze wskazaniem można rozpocząć po 6 tygodniach od urodzenia dziecka. Do tego czasu rodzice biologiczni mogą zrezygnować z oddania dziecka do adopcji bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.

Jeśli rodzice biologiczni są zdecydowani na tę formę adopcji, składają do sądu wniosek, w którym zrzekają się praw do dziecka i wskazują, kto ma je adoptować, a także swoje metryki urodzenia i akt urodzenia dziecka.

Jeśli rodzice biologiczni nie chcą się opiekować dzieckiem do czasu uregulowania jego sytuacji prawnej, kandydaci na rodziców powinni złożyć wniosek o ustanowienie ich rodziną zastępczą. Wtedy dziecko może przebywać w ich domu do czasu ostatecznej decyzji sądu.

Adopcja ze wskazaniem a handel dziećmi

Zwolennicy tej formy adopcji podkreślają, że dzięki wskazaniu rodziny, w której ma się wychowywać dziecko, proces adopcyjny może zostać skrócony nawet do kilku miesięcy. Wszystko dlatego, że zostaje pomięta procedura wyboru rodziców adopcyjnych dla dziecka przez instytucje opiekuńcze, a często także procedura sprawdzania, czy wskazani rodzice nadają się na nowych opiekunów.

Jednak przeciwnicy tej formy adopcji przekonują, że może być ona wykorzystywana do handlu dziećmi. Istnieją pośrednicy, którzy wyszukują kobiety chcące oddać swoje pociechy i pośredniczą w skontaktowaniu ich z osobami poszukującymi dzieci. Matka za oddanie dziecka może dostać wówczas od 30 do 70 tys. zł, a nawet więcej.

Aby nie dochodziło do takich sytuacji, adopcja ze wskazaniem powinna dotyczyć jedynie osób z najbliższej rodziny - przekonują eksperci.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Warunki adopcji dziecka w Polsce: jakie są? Warunki adopcji dziecka w Polsce: jakie są?

W Polsce dziecko może przysposobić małżeństwo lub osoba samotna, w tym również rozwódka. Nie można jednak adoptować dziecka wspólnie z konkubentem. W sprawach spornych dotyczących kandydatów na...

Aktualizacja: 10.05.2015 14:02
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.