porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak długo przysługuje zasiłek chorobowy? Jesli z powodu złego stanu zdrowia nie możesz pracować, należy ...
Jakie zmiany w becikowym od 2013 roku?

BECIKOWE według NOWYCH ZASAD od 2013. Kto dostanie becikowe po wprowadzeniu kryterium dochodowego?

Od 1 stycznia 2013 roku zmienią się zasady przyznawania becikowego, a więc zasiłku w wysokości 1000 złotych, który do tej pory przysługiwał rodzinie każdego nowo narodzonego dziecka. Zobacz, komu teraz przysługuje becikowe.  

Od 1 stycznia 2013 roku zmieniają się zasady, na których przyznawana jest jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł przysługująca każdej rodzinie, w której urodzi się dziecko, a więc becikowe.

Becikowe od 2013 - decyduje kryterium dochodowe

Do tej pory becikowe przysługiwało każdej rodzinie, bez względu na dochody, a jedynie z tytułu narodzenia się dziecka. Od 2013 roku ustawa ulegnie zmianie - prawo do becikowego będzie przysługiwało rodzinie, której dochody nie przekraczają 1922 złotych miesięcznie na osobę (w roku kalendarzowym poprzedzającym ten, w kórym urodziło się dziecko). Wysokość dochodu gmina będzie naliczała na tych samych zasadach, co podczas przyznawania prawa do zasiłku rodzinnego.

Zmiany obejmą jednak wyłącznie dzieci urodzone po 1 stycznia 2013 roku. Rodzice dzieci urodzonych do końca 2012 roku, którzy złożą podanie o becikowe już w 2013 roku, nadal będą rozliczani na starych zasadach.

Jakie dokumenty są potrzebne, żeby otrzymać becikowe?

Aby otrzymać becikowe, należy złożyć: wniosek o przyznanie jednorazowej zapomogi, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o dochodzie, a także zaświadczenie potwierdzające, że matka pozostawała pod opieką ginekologiczną od 10. tygodnia ciąży i odbyła przynajmniej trzy wizyty lekarskie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są formalności związane z urodzeniem dziecka - co trzeba załatwić i gdzie?

Kiedy rodzi się nowy obywatel, fakt ten musi być odnotowany w systemie ewidencji ludności. Trzeba ponadto dopełnić kilku innych formalności po to, by dziecko i jego rodzice mogli korzystać z...

Jak i gdzie załatwia się becikowe? Formalności związane z becikowym

Becikowe to jednorazowa zapomoga przyznawana po urodzeniu dziecka. Wysokość zapomogi to 1000 zł. Kwota ta jest wypłacana jednorazowo. Jak i gdzie załatwia się becikowe? Formalności związane z...

Becikowe 2013 r. - krok po kroku

Od stycznia 2013 roku becikowe nie należy się już wszystkim rodzicom nowonarodzonych pociech. Teraz 1000zł rządowego wsparcia należy się tylko tym rodzinom, w których dochód na jedną osobę nie...

Aktualizacja: 28.12.2012 10:12
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
(nie)Święta Matka Teresa. Kontrowersyjne rysy zakonnicy z Kalkuty

Mit Matki Teresy wspiera się na powszechnym przeświadczeniu o jej ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.