porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie można uzyskać BEZPŁATNĄ PORADĘ KONSUMENCKĄ? Sposoby na nieuczciwego sprzedawcę Nie wiesz, jak załatwić reklamację butów, które rozpadają się po ...
Jaka kara grozi za posiadanie narkotyków: marihuany, esctasy, amfetaminy

Czy w Polsce POSIADANIE NARKOTYKÓW jest karalne? Co grozi Korze, u której znaleziono marihuanę?

Czy w Polsce POSIADANIE NARKOTYKÓW jest karalne? Co grozi Korze, u której znaleziono marihuanę?
Posiadanie marihuany jest w Polsce karalne. fot.: sxc.hu
Znana piosenkarka Olga J., czyli Kora została zatrzymana przez policję za podejrzenie posiadania narkotyków. Artystka usłyszała zarzut posiadania substancji odurzających, za co grozi jej do 3 lat więzienia. Jaka jest w Polsce kara za posiadanie narkotyków?

Kora weszła w konflikt z prawem. W mieszkaniu Olgi J. policjanci znaleźli 3 gramy marihuany. Jak policja wpadła na trop narkotyków w domu Kory? Izba Celna zwróciła uwagę na paczkę adresowaną do piosenkarki. W paczce było 60 gramów marihuany. Policja z nakazem przeszukania weszła do mieszkania Kory, gdzie odkryła kolejną porcję niedozwolonych substancji.

Olga J. została zatrzymana na kilka godzin w areszcie. Usłyszała zarzut posiadania substancji odurzających, grozi jej za to do trzech lat pozbawienia wolności.

Czy posiadanie narkotyków w Polsce jest karalne?

Posiadanie narkotyków jest w Polsce przestępstwem, które podlega karze. Wymiar kary zależy jednak od ilości i rodzaju posiadanego narkotyku oraz od tego, czy osoba podejrzana o posiadanie niedozwolonych substancji była już w przeszłości karana. Wynika to z treści art. 62 ust.1 USTAWY o PRZECIWDZIAŁANIU NARKOMANII.

W typowych przypadkach, a więc przy posiadaniu kilku do kilkunastu porcji narkotyków (kilka gramów) takich jak marihuana, amfetamina czy tabletki ecstasy sądy zazwyczaj wymierzają karę od kilku miesięcy do 1,5 roku  pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres od 2 do 5 lat.

Istnieje jeszcze szansa, że sąd warunkowo umorzy postępowanie karne. Tak się dzieje, gdy zostaje popełnione przestępstwo posiadania niewielkiej ilości narkotyków, np. kilku gramów marihuany, 0,5 grama amfetaminy czy kilku tabletek ecstasy. Warunkiem jest jednak dotychczasowa niekaralność oskarżonego za jakiekolwiek przestępstwo umyślne.

W razie popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków przez sprawcę karanego za podobne przestępstwo w przeszłości, a więc posiadania, udzielania lub sprzedawania narkotyków, należy się liczyć z możliwością wymierzenia przez sąd kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia.

Jaka kara za posiadanie narkotyków? Od czego zależy wysokość kary?

Kara, jaką sąd wymierzy za przestępstwo posiadania narkotyków, zależy przede wszystkim od:

  • ilości i rodzaju posiadanych narkotyków, 
  • dotychczasowej karalności oskarżonego o posiadanie narkotyków, 
  • dotychczasowego sposobu życia oskarżonego - istotne jest to, czy obrońca wykaże, że oskarżony prowadzi tryb życia, który jest zgodny z ogólnie przyjętymi normami, czy zdoła przedstawić go w pozytywnym świetle, 
  • zachowania oskarżonego po popełnieniu przestępstwa, 
  • sposobu zachowania się oskarżonego przed sądem.
MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są zalety i wady dobrowolnego poddanie się karze w sprawie o posiadanie narkotyków ?

Zatrzymanym w charakterze podejrzanego o posiadanie niewielkiej ilości narkotyków w trakcie przesłuchania zadaje się pytanie, czy chcą się dogadać z prokuratorem. Prawnicy twierdzą, że warto z tej...

Ile legalnie można mieć przy sobie narkotyków?

Wielu prokuratorów woli się nie wychylać i nie umarzać spraw osób przyłapanych ze "skrętem", choć od grudnia zeszłego roku mają taką możliwość. Czy można posiadać jakąkolwiek ilość marihuany na...

Aktualizacja: 20.10.2013 21:18
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Pola Pospieszalska, wokalistka: kim jest?

Pola Pospieszalska to polska wokalistka, która robi międzynarodową karierę. Kim ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.