porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Reklamacja po terminie gwarancji - czy jest możliwa? Po upłynięciu terminu gwarancji nadal można reklamować kupiony przedmiot. Gwarancja ...
Co przepisy prawa mówią nt. drogi koniecznej?

Droga konieczna – co to takiego? [PRZEPISY]

Droga konieczna – co to takiego? [PRZEPISY]

Co przepisy prawa mówią nt. drogi koniecznej?

fot.: thinkstockphotos.com
Droga konieczna łaczy działkę nie mającą dostępu do drogi publicznej z drogą publiczną przez działkę z nią sasiadującą.

Jeżeli nieruchomość gruntowa nie ma dostępu do drogi publicznej, można wystąpić do właścicieli gruntów sąsiednich o ustanowienie drogi koniecznej, czyli służebności gruntowej. Możliwość tę reguluje Art. 145 Kodeksu Cywilnego. Oznacza to, że na działce sąsiedniej zostanie wytyczona droga, z której będziemy mogli w zgodzie z prawem korzystać i dojeżdżać nią do drogi publicznej.

>>> Jak ubiegać się o służebność drogi koniecznej? [KLIKNIJ!]

Drogę konieczną można w ustanowić w oparciu o umowę z sąsiadem. Sama pisemna umowa jednak nie wystarczy. Taka służebność musi być wpisywana do księgi wieczystej nieruchomości, na której znajduje się droga konieczna, dlatego umowa i oświadczenie o ustanowieniu drogi koniecznej muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Jeżeli umowy nie uda się nam zawrzeć w wyniku porozumienia, to o ustanowienie drogi koniecznej na działce sąsiada należy wystąpić do sądu. Sąd wyznacza drogę konieczną w taki sposób, aby nieruchomość przez, którą ma ona przebiegać, była jak najmniej poszkodowana. Właściciel działki, przez którą ma przebiegać taka droga, może żądać za jej ustanowienie odpowiedniej zapłaty, przy czym wysokość tego wynagrodzenia nie jest określona.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Przeniesienie własności mieszkania - na czym polega w dożywotniej służebności?

Umowę cywilnoprawną o dożywocie zawiera się, aby zapewnić sobie dożywotnie utrzymanie na koszt osoby lub innego podmiotu, któremu w zamian przekazuje się nieruchomość przenosząc na niego jej własność.

Jak ubiegać się o służebność drogi koniecznej? Jak ubiegać się o służebność drogi koniecznej?

Właściciel nieruchomości nie mającej dostępu do drogi, może ubiegać się o służebność drogi koniecznej, która jest ustanawiana na sąsiednim gruncie. Jak się o to ubiegać?

Aktualizacja: 01.12.2014 12:30
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?
Małgorzata Kukiz: kim jest żona Pawła Kukiza?

Paweł Kukiz to jeden z kandydatów, który w maju będzie ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.