porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie i jak wyrobić paszport w 2013 r.? Co dołączyć do wniosku o wydanie paszportu? Jakie są koszty? Jeśli chcesz wyjechać na wakacje poza granice Unii Europejskiej, musisz ...
Sprawdź, co jest potrzebne przy wyrabianiu dowodu osobistego. Co się dzieje, jeśli składamy wniosek o ponowne wydanie dokumentu? Ile czekamy? Czy za dowód się płaci?

Gdzie i jak wyrobić dowód osobisty w 2013 roku? Co dołączyć do wniosku o wydanie dowodu? Ile się czeka na dokument?

Jeśli twój dowód osobisty stracił ważność, musisz wystąpić o nowy w ciągu 30 dni. Kobiety, które zmieniły nazwisko, zawierając małżeństwo, mają na to tylko 14 dni. Przepisy prawa przewidują karę grzywny, a nawet ograniczenia wolności dla osób, które uchylają się od tego obowiązku. Mówimy, jak wyrobić dowód osobisty w 2013 roku.

Każdy obywatel polski, który ukończył 18 lat, jest obowiązany posiadać dowód osobisty. Dotyczy to również osób, które mają dopiero ukończone 15 lat, ale już pracują lub nie mieszkają z rodzicami.

Gdzie złożyć wniosek o wydanie dowodu?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w urzędzie gminy lub miasta (w wydziale spraw obywatelskich albo ewidencji ludności) właściwym dla miejsca zameldowania na pobyt stały albo ostatniego stałego pobytu (w razie braku zameldowania na pobyt stały). Można też złożyć ten wniosek w gminie (mieście) pobytu czasowego, jeśli złożenie we właściwej gminie nie jest możliwe.

Za wydanie dowodu osobistego nie wnosimy żadnej opłaty. Termin wydania dowodu wynosi do 30 dni od złożenia wniosku.

Co dołączyć do wniosku o wydanie dowodu?

  • dwie aktualne, wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35x45 mm, przedstawiające wnioskodawcę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy;
  • odpis skrócony aktu urodzenia – w przypadku osób, które nie zawarły małżeństwa;
  • odpis skrócony aktu małżeństwa.

Gdy występujemy o ponowne wydanie dowodu osobistego, nie załącza się wymienionych powyżej odpisów aktów stanu cywilnego, jeżeli dane zawarte w dowodzie osobistym nie uległy zmianie, a w dokumentacji dowodowej znajdują się te odpisy, lub dokumenty te zostały sporządzone w urzędzie stanu cywilnego miejsca, w którym ubiegamy się o wydanie dowodu osobistego.

Uwaga! Jeśli chcemy wyrobić dowód osobisty dziecku, które nie ma 13 lat, przy składaniu wniosku muszą być obecni oboje rodziców, a jeżeli starszemu – wystarczy jedno z nich.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 24.05.2013 15:33
Autor: A.W.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Katarzyna Wołejnio: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Wielki powrót polskiej aktorki! Katarzyna Wołejnio jest gwiazdą najnowszego programu ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.