porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Nowy dowód bez adresu zamieszkania. Co z kredytem?
Nowy dowód bez adresu zamieszkania. Co z kredytem? Czy nowe dowody osobiste sprawią dużo kłopotów osobom biorącym kredyt ...
Jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych? Jak uchronić się przed namolnymi telemarketerami?

Jak wypisać się z baz danych telemarketerów?

Jak wypisać się z baz danych telemarketerów?

Jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych? Jak uchronić się przed namolnymi telemarketerami?

fot.: Peter Skadberg/FreePhotos.com
Męczą cię nieustanne telefony od telemarketerów? Ustawa o ochronie danych osobowych zapewnia ci prawo do zażądania od administratora bazy danych czasowego lub stałego wstrzymania przetwarzania lub usunięcia twoich danych osobowych. Nie zawsze jednak jest to takie proste.

Gdy odbierzesz telefon od handlowca, który, na przykład, chce ci sprzedać garnki, zażądaj od niego usunięcia, bądź wstrzymania przetwarzania twoich danych osobowych. Telemarketer ma obowiązek powiedzieć ci, kto jest administratorem bazy i jaki jest jego adres. Sporządź żądanie usunięcia danych osobowych na piśmie i wyślij na podany przez handlowca adres. Powołaj się na ustawę o ochronie danych osobowych oraz jej konkretne fragmenty:

  • art. 32, ust. 1, pkt 6 - żądanie stałego wstrzymania przetwarzania oraz usunięcia danych;
  • art. 32, ust. 1, pkt 8 - sprzeciw wobec przetwarzania danych w celach marketingowych;
  • art. 33 w zw. z art. 32, ust. 1, pkt 1-5 - żądanie informacji o źródle pochodzenia danych w konkretnej bazie, pełnej ich zawartości oraz o tym, jak długo dane w bazie się znajdują, komu i w jakim zakresie zostały przekazane dalej.

>>> Jak poradzić sobie z NATRĘTNYM TELEMARKETEREM? [KLIKNIJ!]

Jeżeli denerwują cię telefony od operatora komórkowego lub innego podmiotu, któremu udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych osobowych, wycofaj swoją zgodę. Niestety wycofanie zgody na przetwarzanie danych lub żądanie ich usunięcia w jednej bazie, nie skutkuje zakazem ich przetwarzania w innych bazach. Dlatego każdorazowo prośbę trzeba ponawiać.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Skąd firmy mają nasze dane osobowe? Skąd firmy mają nasze dane osobowe?

Odpowiedź na to pytanie niestety nie napawa optymizmem. Sami, świadomie lub nie, rozpowszechniamy i udostępniamy swoje dane korporacjom. Czy firma, która wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych...

Czy wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą wywieszać na klatkach schodowych list z numerami lokali obciążonych długami. Wyjaśniamy, dlaczego.

ZAKUPY PRZEZ INTERNET. Jakie obowiązki ma sprzedający? ZAKUPY PRZEZ INTERNET. Jakie obowiązki ma sprzedający?

Jeżeli jesteś właścicielem sklepu internetowego powinieneś wypełniać nałożone na ciebie, jako sprzedawcę, obowiązki. Żeby uniknąć problemów związanych z e-zakupami chroń dane osobowe swoich klientów,...

Aktualizacja: 15.09.2014 13:00
Autor: Ewa Kamińska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka
Kim jest Marta Giermasińska? Szokujący awans narzeczonej polityka

Miesiąc temu 24-letnia Marta Giermasińska rozpoczęła pracę w elektrociepłowni w ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.