porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Pracownica pod ochroną - kiedy pracownica jest chroniona? Jeśli jesteś w ciąży, przebywasz na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, ...
Dzieci, czyli osoby do 18. roku życia, mają swoje prawa, których pod żadnym pozorem nie wolno łamać. Za nierespektowanie ich grozi nawet więzienie. Jakie dziecko ma prawa?

Jakie dziecko ma prawa?

Jakie dziecko ma prawa?

Jakie dziecko ma prawa?

fot.: Flickr.com/Brandon Warren
Dziecko ma wiele praw, które regulowane są odpowiednimi deklaracjami i paragrafami. Nieprzestrzeganie ich wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Dziecko to człowiek, który nie ukończył 18. roku życia. Ma on swoje prawa regulowane i ustanawiane odpowiednimi deklaracjami, kodeksami, uzgodnieniami. Podstawowe to prawo do życia, godziwych  warunków socjalnych, rodziny. 

>>> Początek roku szkolnego 02.09.2013: PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA - jakie są? [KLIKNIJ]

Dziecko w Polsce ma również prawo do darmowej edukacji i opieki zdrowotnej (żądanie przez rejestratorki medyczne dowodu ubezpieczenia jest niezgodne z prawem!).

>>> Pozew przeciwko rodzicom – co i kiedy można uzyskać? [KLIKNIJ]

Dziecko ma też wiele innych praw. Jednym z tak często przez młodzież przytaczanym jest  prawo do prywatności i wyrażania własnych poglądów oraz przekonań. Dziecka pod żadnym pozorem nie wolno krzywdzić, nękać, molestować, wyzyskiwać pod wieloma względami (np. ekonomicznym) i stosować wobec niego przemocy fizycznej lub psychicznej.

Dziecko, którego prawa są łamane może zwrócić się o pomoc do odpowiednich osób, np. psychologa lub pedagoga szkolnego, przedstawiciela opieki społecznej, policji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak złożyć pozew o alimenty?

Rodzice mają obowiązek utrzymywać swoje dzieci, ale nie zawsze chcą to robić. Gdy jedno z nich zaniedbuje ten obowiązek, drugie może złożyć pozew o alimenty. Wówczas sąd zobowiąże rodzica do płacenia...

Aktualizacja: 17.09.2014 14:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Nikola Tesla?

Nikola Tesla to wynalazca i fizyk wszech czasów, który oprócz ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.