porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak założyć firmę w Niemczech?
Jak założyć firmę w Niemczech? Jako obywatel UE możesz założyć pfirmę w każdym kraju członkowskim. ...
To nieprawda, że legalną aborcję można przeprowadzić tylko do 12. tygodnia ciąży.

Legalna aborcja - do którego tygodnia?

W Polsce obowiązuje jedna z najbardziej restrykcyjnych na świecie ustaw antyaborcyjnych. Ale są trzy sytuacje, kiedy można legalnie przerwać ciążę. Wyjaśniamy, do którego tygodnia ciąży można to zrobić.

Ostatnio głośno było o warszawskim ginekologu doktorze Bogdanie Chazanie, który - według niektórych opinii - celowo przeciągał sprawę wykonania legalnej aborcji u pacjentki, domagając się dodatkowych badań, tak aby na przerwanie ciąży było już za późno. Ale co to znaczy w tym wypadku "za późno"? Nie dla wszystkich jest to jasne.

>>> Co to jest aborcja farmakologiczna i czy jest legalna w Polsce? [KLIKNIJ]

W internecie można się natknąć np. na opinie, że w ogóle nie ma sensu wykonywanie amniopunkcji (najpopularniejsze inwazyjne badanie prenatalne), bo wykonuje się ją tak późno (zwykle w 15.-16. tygodniu ciąży), że aborcji i tak nie da się już przeprowadzić, nawet gdy będą do tego podstawy (ciężkie upośledzenie płodu), bo przecież legalną aborcję można wykonać tylko do 12 tygodni od poczęcia. Otóż nie jest to prawda.

Ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wymienia trzy sytuacje, kiedy można dokonać legalnej aborcji. Są to następujące przesłanki:
1. ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
2. badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo wystąpienia u płodu nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu ,
3. ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu, kazirodztwa).

I w tym ostatnim przypadku rzeczywiście ciążę można przerwać w okresie maksymalnie 12 tygodni od poczęcia. Ale w dwóch pozostałych sytuacjach te okresy są dłuższe. W przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo wystąpienia nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu ciążę można przerwać "do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej", co oznacza 24. tydzień ciąży. Natomiast gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej, można ją legalnie przerwać bez ograniczeń ze względu na wiek płodu! A więc nawet w zaawansowanej ciąży zdrowie i życie kobiety ma pierwszeństwo przed prawem do życia płodu -  tak przynajmniej wynika z ustawy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 03.09.2014 10:44
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.