porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej? Co to jest BIK? Biura Informacji Kredytowej S.A. (BIK) w 2011 r. udostępniło aż ...
Ostatni rok ulg podatkowych - PIT 2012 ?

Ulga na internet za 2012 rok po raz ostatni. Jak uratować ulgę na internet w PIT za 2012 rok?

Ulga na internet za 2012 rok po raz ostatni. Jak uratować ulgę na internet w PIT za 2012 rok?

Załącznik PIT/O

Jak uratować ulgę na internet w PIT za 2012 rok? Rok 2012 jest ostatnim, kiedy w takim zakresie jak dotychczas można skorzystać z ulgi internetowej. W rozliczeniu za rok 2013 skorzystają ci, którzy nie korzystali z tego prawa w latach poprzednich. Pamiętaj, że aby skorzystać z ulgi oprócz podstawowego zeznania PIT (PIT-36 lub PIT-37) należy wypełnić załącznik PIT/O.

W tym roku ulgę za internet odliczymy po raz ostatni, chyba, że nie korzystaliśmy jeszcze z tego prawa.

Wysokość odliczenia za internet za rok 2012 zależy od tego, ile wydaliśmy na dostęp do internetu w roku podatkowym. Stawka maksymalna to 760 zł. Ulga na internet pozwala nam odliczyć te wydatki od opodatkowanego dochodu. Maksymalna korzyść z tego tytułu wyniesie zatem 136,80 zł, czyli 18 procent z 760 zł, bowiem kwotę wydatków na internet możemy odliczyć tylko od dochodu opodatkowanego właśnie stawką 18 procent.

Aby skorzystać z ulgi oprócz podstawowego zeznania PIT (PIT-36 lub PIT-37) należy wypełnić załącznik PIT/O.

W załączniku PIT/O, część B, pozycja 6 (pola 21 i 22) wpisujemy wielkość wydatków poniesionych na internet. Po zsumowaniu z innymi odliczeniami przenosimy kwoty z pozycji 28 i 29 do pozycji 97 i 98 w PIT-37.

Kiedy można skorzystać z ulgi na internet?

Na skorzystanie z ulgi za internet pozwala faktura Vat oraz inne dokumenty zawierające czytelne informacje o tym kto, komu, ile, za jaką usługę zapłacił oraz potwierdzenie faktycznie poniesionych wydatków w postaci np. bankowego potwierdzenia zapłaty. Adres na fakturze nie musi być identyczny z miejscem zamieszkania. Należy pamiętać, że dokumentów potwierdzajacych prawo do ulgi za internet nie trzeba dostarczać do urzędu skarbowego. Ale też należy pamiętać o ich przechowywaniu przez 5 lat i konieczności okazania na wypadek wezwania czy kontroli urzędu skarbowego. 

ZOBACZ >> E-faktura uprawnia do ulgi na internet >>

Czy ulga na internet obejmuje również wydatki na aktywację, instalację, remont i inne usługi?

Ulga za internet obowiązuje tylko w przypadku wydatków faktycznie poniesionych za dostęp do internetu. Do odliczenia nie zaliczają się opłaty za aktywację, instalację, remonty lub za inne usługi telekomunikacyjne.

Czy z ulgi na internet mogą skorzystać małżeństwa?  

Z ulgi na internet mogą korzystac małżeństwa. Ale wówczas faktury lub dokumenty potwierdzające wydatki na internet powinny być wystawione na oboje małżonków. Łącznie małżonkowie mogą odliczyć 1 520 zł od opodatkowanego dochodu, ale nie może to być więcej niż 760 zł na małżonka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 20.03.2013 14:12
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?
Kim jest Andrzej Duda, prezydent RP?

Andrzej Duda do niedawna polityk nieznany szerszemu gronu wyborców - zdobył ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.