porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym jest Biuro Informacji Kredytowej? Co to jest BIK? Biura Informacji Kredytowej S.A. (BIK) w 2011 r. udostępniło aż ...
Ostatni rok ulg podatkowych - PIT 2012 ?

Ulga na internet za 2012 rok po raz ostatni. Jak uratować ulgę na internet w PIT za 2012 rok?

Ulga na internet za 2012 rok po raz ostatni. Jak uratować ulgę na internet w PIT za 2012 rok?

Załącznik PIT/O

Jak uratować ulgę na internet w PIT za 2012 rok? Rok 2012 jest ostatnim, kiedy w takim zakresie jak dotychczas można skorzystać z ulgi internetowej. W rozliczeniu za rok 2013 skorzystają ci, którzy nie korzystali z tego prawa w latach poprzednich. Pamiętaj, że aby skorzystać z ulgi oprócz podstawowego zeznania PIT (PIT-36 lub PIT-37) należy wypełnić załącznik PIT/O.

W tym roku ulgę za internet odliczymy po raz ostatni, chyba, że nie korzystaliśmy jeszcze z tego prawa.

Wysokość odliczenia za internet za rok 2012 zależy od tego, ile wydaliśmy na dostęp do internetu w roku podatkowym. Stawka maksymalna to 760 zł. Ulga na internet pozwala nam odliczyć te wydatki od opodatkowanego dochodu. Maksymalna korzyść z tego tytułu wyniesie zatem 136,80 zł, czyli 18 procent z 760 zł, bowiem kwotę wydatków na internet możemy odliczyć tylko od dochodu opodatkowanego właśnie stawką 18 procent.

Aby skorzystać z ulgi oprócz podstawowego zeznania PIT (PIT-36 lub PIT-37) należy wypełnić załącznik PIT/O.

W załączniku PIT/O, część B, pozycja 6 (pola 21 i 22) wpisujemy wielkość wydatków poniesionych na internet. Po zsumowaniu z innymi odliczeniami przenosimy kwoty z pozycji 28 i 29 do pozycji 97 i 98 w PIT-37.

Kiedy można skorzystać z ulgi na internet?

Na skorzystanie z ulgi za internet pozwala faktura Vat oraz inne dokumenty zawierające czytelne informacje o tym kto, komu, ile, za jaką usługę zapłacił oraz potwierdzenie faktycznie poniesionych wydatków w postaci np. bankowego potwierdzenia zapłaty. Adres na fakturze nie musi być identyczny z miejscem zamieszkania. Należy pamiętać, że dokumentów potwierdzajacych prawo do ulgi za internet nie trzeba dostarczać do urzędu skarbowego. Ale też należy pamiętać o ich przechowywaniu przez 5 lat i konieczności okazania na wypadek wezwania czy kontroli urzędu skarbowego. 

ZOBACZ >> E-faktura uprawnia do ulgi na internet >>

Czy ulga na internet obejmuje również wydatki na aktywację, instalację, remont i inne usługi?

Ulga za internet obowiązuje tylko w przypadku wydatków faktycznie poniesionych za dostęp do internetu. Do odliczenia nie zaliczają się opłaty za aktywację, instalację, remonty lub za inne usługi telekomunikacyjne.

Czy z ulgi na internet mogą skorzystać małżeństwa?  

Z ulgi na internet mogą korzystac małżeństwa. Ale wówczas faktury lub dokumenty potwierdzające wydatki na internet powinny być wystawione na oboje małżonków. Łącznie małżonkowie mogą odliczyć 1 520 zł od opodatkowanego dochodu, ale nie może to być więcej niż 760 zł na małżonka.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 20.03.2013 14:12
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marcin Wójcik: kim jest autor książki W rodzinie ojca mego?

Marcin Wójcik napisał  książkę w "W rodzinie ojca mego", która ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.