porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wniosek o rentę: jak go złożyć? [PUNKT po PUNKCIE]
Wniosek o rentę: jak go złożyć? [PUNKT po PUNKCIE] Jeśli z powodu ciężkiej choroby czy wypadku nie możesz pracować, ...
Czy emeryci skorzystają na zmianach?

Waloryzacja emerytur i rent 2015. Co się zmieni?

Waloryzacja emerytur i rent 2015. Co się zmieni?

Sejm przegłosował zmianę zasad waloryzacji emerytur

fot.: fot. Wikipedia Commons
Sejm uchwalił nowelizację, dotyczącą waloryzacji emerytur i rent. Przyszłoroczna waloryzacja emerytur - jak jeszcze przed rokiem zapewniał Donald Tusk - wyniesie co najmniej 36 złotych. Nowelizacja przeszła niemal jednogłośnie i wszyscy zgodnie twierdzą, że jest korzystna dla większości zainteresowanych.

Nowela, która wedle ustaleń ma wejść w życie 1 marca 2015 roku jasno mówi, że świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostaną podwyższone o 1,08 procenta, jednak przewidywana podwyżka pod żadnym pozorem nie może być niższa niż 36 złotych (w przypadku rent będzie to 27 złotych). I tak w efekcie tych zmian wysokość najniższego świadczenia będzie wynosić 880,45 złotych.

Waloryzacja korzystna dla 90 % emerytów

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając propozycję zmian, wyraźnie podkreślał, że jest ona spowodowana utrzymującą się od dłuższego czasu deflacją. Specjaliści są jednak zgodni, że na nowelizacji skorzysta aż 90 procent emerytów i rencistów. W przyszłtym roku zostanie zastosowana waloryzacja procentowo - kwotowa, która jasno określa minimalną stawkę podwyżki. Dzięki temu, wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł będą podwyższone w większym stopniu niż gdyby pozostawiono stare zasady waloryzacji emerytur i rent.

Nowelizacja zasad waloryzacji emerytur i rent obejmie równiez emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych - jak zapewnia szef resortu pracy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jaka waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku?

Od 1 marca 2015 roku, zgodnie z zasadą corocznej waloryzacją świadczeń, rosną wszystkie emerytury i renty. Jednak teraz waloryzacja odbywać się będzie na nowych zasadach. Podwyżka świadczenia nie...

Co dalej z OFE? Jakie są scenariusze likwidacji otwartych funduszy emerytalnych? Co dalej z OFE? Jakie są scenariusze likwidacji otwartych funduszy emerytalnych?

Na początku września premier Donald Tusk ma przedstawić zmiany dotyczace dalszego funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. Będą one opierać się na jednym z trzech rozwiązań.

Aktualizacja: 23.10.2014 14:19
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?

Richard Glatzer nie żyje. Reżyser chorował na stwardnienie zanikowe boczne ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.