porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wniosek o rentę: jak go złożyć? [PUNKT po PUNKCIE]
Wniosek o rentę: jak go złożyć? [PUNKT po PUNKCIE] Jeśli z powodu ciężkiej choroby czy wypadku nie możesz pracować, ...
Czy emeryci skorzystają na zmianach?

Waloryzacja emerytur i rent 2015. Co się zmieni?

Waloryzacja emerytur i rent 2015. Co się zmieni?

Sejm przegłosował zmianę zasad waloryzacji emerytur

fot.: fot. Wikipedia Commons
Sejm uchwalił nowelizację, dotyczącą waloryzacji emerytur i rent. Przyszłoroczna waloryzacja emerytur - jak jeszcze przed rokiem zapewniał Donald Tusk - wyniesie co najmniej 36 złotych. Nowelizacja przeszła niemal jednogłośnie i wszyscy zgodnie twierdzą, że jest korzystna dla większości zainteresowanych.

Nowela, która wedle ustaleń ma wejść w życie 1 marca 2015 roku jasno mówi, że świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostaną podwyższone o 1,08 procenta, jednak przewidywana podwyżka pod żadnym pozorem nie może być niższa niż 36 złotych (w przypadku rent będzie to 27 złotych). I tak w efekcie tych zmian wysokość najniższego świadczenia będzie wynosić 880,45 złotych.

Waloryzacja korzystna dla 90 % emerytów

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając propozycję zmian, wyraźnie podkreślał, że jest ona spowodowana utrzymującą się od dłuższego czasu deflacją. Specjaliści są jednak zgodni, że na nowelizacji skorzysta aż 90 procent emerytów i rencistów. W przyszłtym roku zostanie zastosowana waloryzacja procentowo - kwotowa, która jasno określa minimalną stawkę podwyżki. Dzięki temu, wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł będą podwyższone w większym stopniu niż gdyby pozostawiono stare zasady waloryzacji emerytur i rent.

Nowelizacja zasad waloryzacji emerytur i rent obejmie równiez emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych - jak zapewnia szef resortu pracy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 23.10.2014 14:19
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Oscary 2015: IDA. Agata Kulesza - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Agata Kulesza-Figurska jest jedną z lepiej rozpoznawalnych polskich aktorek. Przez ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.