porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ulga na internet za 2012 rok po raz ostatni. Jak uratować ulgę na internet w PIT za 2012 rok?
Jeszcze w 2013 r. czekają nas zmiany w Prawie budowlanym. Zobacz jakie.

Zmiany w Prawie budowlanym w 2013 r. Kiedy pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne?

Zmiany w Prawie budowlanym mają wejść w życie jeszcze w 2013 r. Jedną z ważniejszych zmian ma być rezygnacja z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Zobacz, kiedy będzie można budować bez pozwolenia na budowę, a kiedy uzyskanie pozwolenia nadal będzie obowiązkowe.  

Rewolucyjną zmianą w Prawie budowanym ma być rezygnacja (przynajmniej w większości przypadów) z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Kto będzie mógł budować bez pozwolenia na budowę? 

Budowa bez konieczności uzyskania pozwolenia 

Kodeks budowlany, który ma zastąpić obowiązującą dotychczas ustawę Prawo budowlane, wprowadzi zasadniczą zmianę wpływającą na usprawnienie procesu budowlanego. Mianowicie inwestor noszący się z zamiarem budowy domu jednorodzinnego nie będzie już musiał uzyskiwać pozwolenia na budowę. Wystarczy, że złoży w urzędzie zgłoszenie, które będzie zawierało projekt budowlany. Po trzydziestu dniach od momentu złożenia zgłoszenia otrzyma on dziennik budowlany, który umożliwi mu rozpoczęcie budowy domu. 

Oczywiście, inwestor może też się spotkać z odmową ze strony urzędu, wówczas rozpoczęcie budowy nie będzie możliwe.

Kiedy pozwolenie na budowę domu będzie nadal konieczne?

Zmiany w Prawie budowlanym zakładają, że uzyskania pozwolenia na budowę będzie nadal obowiązkowe w przypadku budowy budynku o wysokości powyżej 12 m i kubaturze większej niż 5000 m3. Pozwolenie będzie również potrzebne, gdy budowa budynku, będzie wymagała oceny oddziaływania na środowisko.

Kolejnym przypadkiem, kiedy pozwolenie na budowę będzie niezbędne maja być domy wykraczające poza obszar zagospodarowania terenu lub działki na projekcie. Budowa domu w granicy działki również będzie wiązała się z koniecznościa uzyskania zazwolenia. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zmiany w Prawie budowlanym w 2013 r. Na czym będą polegać? Zmiany w Prawie budowlanym w 2013 r. Na czym będą polegać?

Prawdopodobnie w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące Prawa budowlanego. Jakie zmiany w Prawie budowlanym nas czekają? Z pewnością takie, których celem...

Aktualizacja: 14.03.2013 17:28
Autor: bwysoczarska - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Arleta Bojke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Arleta Bojke to reporterka, która otrzymała Wiktora 2015 w kategorii ...

Prawo i podatki 2013. Jak zaoszczędzić na podatku? Jak rozliczyć się z fiskusem? Sprawdź, do kiedy musisz rozliczyć się z fiskusem? Wszystko na temat: miesięcznik prawo i podatki i prawo podatkowe, podatki unii europejskiej. Jak rozliczyć się z fiskusem i zapłacić mniej? Jak rozliczyć się z fiskusem przez internet? Jak rozliczyć się z małżonkiem? Jak rozliczyć się z dzieckiem? Wszystko o podatkach w 2013 roku - zmiany w podatkach, ulgi podatkowe, stawki podatków, PCC 2013, Podatek od spadków i darowizn 2013. Podatki 2013 – zobacz, co się zmieni. Vat 2013 - Wszystko o podatku VAT - PodatekVAT. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.