porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jaki BAGAŻNIK NA NARTY? Jak zapakować narty do auta?
Jaki BAGAŻNIK NA NARTY? Jak zapakować narty do auta? Wybór bagażnika narciarskiego zależy głównie od zasobności naszego portfela. Najbardziej ...
TOUR DE SKI 2012. PUCHAR ŚWIATA W BIEGACH NARCIARSKICH. SEZON 2011/2012 TOUR DE SKI

Biegi narciarskie - puchar świata, punktacja, wyniki. Na czym polega zimowa dyscyplina sportu JUSTYNY KOWALCZYK?

Puchar Świata w biegach narciarskich to cykl imprez trwających całą zimę. O zwycięstwo w klasyfikacji generalnej walczą kobiety i mężczyźni - oczywiście osobno. W sezonie 2011/2012 zmagania o Puchar Świata rozpoczną się 19 listopada w norweskim Beitostolen; finał 11 marca, także w Norwegii, w Oslo. Czy sezon 2011-2012 zakończy się zwycięstwem Justyny Kowalczyk w klasyfikacji generalnej PŚ?

W tym czasie panowie i panie wystartują w 27 biegach Pucharu Świata. Oprócz nich do klasyfikacji generalnej PŚ zalicza się również występy w cyklu zawodów Tour de Ski (rozgrywane w styczniu) oraz w mistrzostwach świata (w nadchodzącym sezonie nie odbywają się).

Biegi przeprowadza się na bardzo różnych dystansach - od sprintu (ok. 2 kilometrów) do nawet 30 kilometrów - i różnymi technikami: klasyczną (narty prowadzone równolegle do siebie) i dowolną (tzw. krok łyżwowy).

Za każdy bieg czołowa trzydziestka zawodników dostaje punkty do klasyfikacji generalnej. Punktacja wygląda następująco:
1. miejsce - 100 punktów, 2. - 80, 3. - 60, 4. - 50, 5. - 45, 6. - 40, 7. - 36, 8. - 32, 9. - 29, 10. - 26, 11. - 24, 12. - 22, 13. -  20, 14. - 18, 15. - 16, 16. - 15, 17. - 14 i tak o jeden punkt mniej aż do miejsca 30., za które należy się jedno oczko.

Ważnym wyjątkiem od tej punktowej reguły są zawody z cyklu Tour de Ski. Tam liczbę punktów mnoży się razy cztery (400 punktów za wygraną!). Zawodnik i zawodniczka, którzy w całym sezonie zgromadzą najwięcej punktów zdobywają Puchar Świata.

I jeszcze dwie informacje ważne szczególnie dla polskich kibiców:

- w rywalizacji pań trzy ostatnie sezony kończyły się zwycięstwem Justyny Kowalczyk w klasyfikacji generalnej PŚ

- w sezonie 2011/2012 Puchar Świata zawita wreszcie do Polski; 17 i 18 lutego zawody odbędą się w Szklarskiej Porębie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Biegi narciarskie. Gdzie transmisja PŚ w Rybińsku? Biegi narciarskie. Gdzie transmisja PŚ w Rybińsku?

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 coraz bliżej. Przed nami dwa ostatnie weekendy pucharowych zmagań. Czy Justyna Kowalczyk w końcu stanie w tym sezonie na podium? Gdzie transmisja...

Kto zwyciężał w noworocznym turnieju Tour de Ski?

Turniej Tour de Ski w biegach narciarskich w roku 2015 odbywa się po raz dziewiaty. Po raz pierwszy jednak nie obejmuje przełomu roku.

Jak przedstawia się program turnieju Tour de Ski 2015 w biegach narciarskich?

W roku 2015 odbywa się dziewiąta edycja noworocznego turnieju w biegach narciarskich. Tym razem zawody Tour de Ski kobiet i mężczyzn nie obejmą przełomu roku, bowiem rozpoczynają się 3 stycznia w...

Aktualizacja: 07.01.2012 15:46
Autor: Szymon Rojek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marianna Durczok - kim jest żona Kamila Durczoka?
Marianna Durczok - kim jest żona Kamila Durczoka?

Marianna Durczok - dziennikarka, wydawca, żona Kamila Durczoka. Co o niej ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Porady, fakty sportowe z najważniejszych wydarzeń, o celebrytach w sporcie, o zdrowym stylu życia, sporcie i rekreacji. Informacje i ciekawe artykuły o tematyce sportowej: jak nauczyć się pływać, jak zostać sędzią, ile zarabia się w sporcie, które dyscypliny są najpopularniejsze, kto jest najlepszym trenerem a kto piłkarzem, która drużyna zagra na Euro 2012, co wiemy o gwiazdach sportu, na czym polega trening. Poradniki dotyczące najważniejszych dyscyplin sportowych: piłka, piłka nożna, futbol, mundial, Euro 2012, f1, tenis, boks, skoki narciarskie, sporty zimowe.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.