porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy rodzice przeszkadzają w karierze sportowej? Co łączy Kubicę z Radwańską? W świecie sportu zawodnicy często zawdzięczają swoje sukcesy rodzicom. To ...
Wisła - Legia. Czym różni się mecz wysokiego ryzyka od zwykłego? Kto wprowadził w Polsce mecze wysokiego ryzyka? Z czym wiąże się mecz wysokiego ryzyka?

Czym jest mecz wysokiego ryzyka? Mecz Wisła - Legia - czy to jest mecz podwyższonego ryzyka?

Co jakiś czas w związku z kluczowymi meczami T-mobile Ekstraklasy pojawiają się stwierdzenia, że dany mecz jest meczem wysokiego ryzyka. Mówimy, z czym wiąże się wprowadzenie takiego obostrzenia i w jaki sposób jest ono egzekwowane.

Mecz derbowy – impreza podwyższonego ryzka

Mecze podwyższonego ryzyka podchodzą pod szerszą definicję imprez masowych podwyższonego ryzyka. Imprezy podwyższonego ryzyka to takie, w czasie których, zgodnie z informacją o przewidywanych zagrożeniach lub zgodnie z dotychczasowymi doświadczeniami dotyczącymi zachowania osób uczestniczących, istnieje obawa wystąpienia aktów przemocy lub agresji.

Za co można dostać zakaz stadionowy?

Mecze wysokiego ryzyka ściśle wiążą się z projektem PO z 2008 roku „Bezpieczne Stadiony” i zachowaniem porządku podczas meczów Euro 2012. W celu utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na tego typu imprezach wprowadzono szereg zakazów. Zakazano wnoszenia alkoholu, wnoszenia petard, prowokowania do agresywnego zachowania i wielu innych „niebezpiecznych” zachowań. Karane będą też zachowania takie jak wtargnięcie na płytę boiska oraz ukrywanie własnej tożsamości uniemożliwiające identyfikację - szaliki na twarzach, odmowa pokazania dokumentów stwierdzających tożsamość. Konsekwencją złamania tych zasad może być zakaz stadionowy lub zakaz klubowy - uniemożliwiający oglądanie meczów na danym stadionie lub zakaz oglądania meczów na stadionach w ogóle.

Na meczach podwyższonego ryzyka oczywiście zwiększona jest liczba funkcjonariuszy policji i ochrony, oraz wprowadza się strefy buforowe oddzielające fanów przeciwnych drużyn.

Mecze podwyższonego ryzyka w lidze

Najbliższym meczem wysokiego ryzyka będzie odbywający się w piątek ligowy szlagier między Wisła Kraków a Legią Warszawa. Mecz odbędzie się o 20:30 w Krakowie przy ulicy Reymonta 22.

Przykładami innych meczów podwyższonego ryzyka są między innymi derby Warszawy, Łodzi, mecze pomiędzy Legią a Lechem Poznań, Wisłą i kilkoma innymi zespołami. Najstarszymi derbami i jednym z meczów o bardzo podwyższonym ryzyku są derby Krakowa, znane też jako „Święta Wojna”. Kibice obydwu drużyn, jako jedyni w Polsce słyną z używania tzw. sprzętu (maczet, noży itp.) podczas wyrównywania rachunków. Najbliższe derby Krakowa odbędą się 28 kwietnia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Super Mecz na Narodowym: Real vs Legia czy Fiorentina? [VIDEO] Super Mecz na Narodowym: Real vs Legia czy Fiorentina? [VIDEO]

Organizatorzy Super Meczu starają się wyjaśnić zamieszanie, jakie wynikło po publikacji portalu weszlo.pl, wedle którego to Legia Warszawa miałaby zagrać z Realem Madryt na Stadionie Narodowym. Jaka...

Wisła - Legia, gdzie obejrzeć mecz?

W niedzielę, 6 października, o godzinie 15:10 dojdzie do spotkania pomiędzy Wisłą Kraków a Legią Warszawą w ramach 11 kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Mówimy, gdzie obejrzeć ten hit ekstraklasy!

Błąd sędziego Jarzębaka. Kim jest Sebastian Jarzębak, sędzia bramkowy meczu Wisła vs Legia?

Mecz 22. kolejki T-Mobile Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków a Legią Warszawa miał być wielkim piłkarskim świętem. I rzeczywiście nie zawiódł, szczególnie kibiców postronnych. Na wysokości zadania nie...

Aktualizacja: 17.04.2018 20:32
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?
Ksiądz Adam Boniecki: kim jest, co o nim wiemy?

Ksiądz Adam Boniecki to ważna postać życia społecznego w Polsce ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Porady, fakty sportowe z najważniejszych wydarzeń, o celebrytach w sporcie, o zdrowym stylu życia, sporcie i rekreacji. Informacje i ciekawe artykuły o tematyce sportowej: jak nauczyć się pływać, jak zostać sędzią, ile zarabia się w sporcie, które dyscypliny są najpopularniejsze, kto jest najlepszym trenerem a kto piłkarzem, która drużyna zagra na Euro 2012, co wiemy o gwiazdach sportu, na czym polega trening. Poradniki dotyczące najważniejszych dyscyplin sportowych: piłka, piłka nożna, futbol, mundial, Euro 2012, f1, tenis, boks, skoki narciarskie, sporty zimowe.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.