porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kim jest Agnieszka Szymańczak, polska reprezentantka na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi 2014? Agnieszka Szymańczak sama o sobie mówi: "uparta, impulsywna, gadatliwa". jest ...
Przyspieszenie nastąpiło w nowym tysiącleciu

Ile medali zimowych igrzysk olimpijskich zdobyła Polska przed igrzyskami 2014 w Soczi?

Od pierwszego startu Polaków w zimowych igrzyskach olimpijskich do pierwszego medalu minęły aż 32 lata. Do końca XX wieku cały dorobek wynosił raptem 4 medale. Dopiero w XXI wieku Polacy na trwałe zagościli na podium.

W XXI wieku, głównie dzięki Justynie Kowalczyk (ur. 1983) i Adamowi Małyszowi (ur. 1977) nasz kraj zaczął być zauważany w olimpijskich statystykach. Wtrzech pierwszych edycjach zimowych igrzysk nowego stulecia Polska zdobyła kolejno: dwa medale (2002), dwa (2006) i sześć (2010).

>>> Soczi: kiedy odbędą się zimowe igrzyska w Soczi? [KLIKNIJ]

Dorobek medalowy Polski w zimowych igrzyskach olimpijskich:

  • 1956 -medal  brązowy - Franciszek Groń-Gąsienica (narciarstwo, kombinacja klasyczna - obecnie nazywana norweską)

  • 1960 - srebro i brąz - Elwira Seroczyńska i Helena Pilejczyk (łyzwiarstwo szybkie, 1500 m)

  • 1972 - złoto - Wojciech Fortuna (skoki narciarskie, duża skocznia)

  • 2002 - srebro i brąz - Adam Małysz (skoki narciarskie)

  • 2006 - srebro - Tomasz Sikora (biethlon, 15 km ze startu wspólnego); brąz - Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)

  • 2010 - złoto, srebro i brąz - Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie); srebro i srebro - Adam Małysz (skoki narciarskie); brąż - drużyna żeńska w biegu zespołowym (łyżwiarstwo szybkie): Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotowska, Katarzyna Wójcik Kowalczyk.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Którzy polscy zawodnicy wygrywali konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich? Którzy polscy zawodnicy wygrywali konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich?

Puchar Świata w skokach narciarskich w sezonie 2013/2014 to wielki sukces polskich skoczków. Przypominamy wszystkich polskich skoczków, którzy stali na najwyższym podium Pucharu Świata.

Dlaczego rekord Adam Małysza w Ga-Pa pozostanie wieczny?

Skocznia narciarska w niemieckiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen (w skrócie Ga-Pa) zbudowana jeszcze przed wojną, a w roku 1936 odbył się tam konkurs w ramach igrzysk olimpijskich.

Ile zarabia Adam Małysz? Ile mógł zarobić Adam Małysz w roku 2012 jako kierowca?

Adam Małysz już nie narciarski skoczek, ale automobilista. Rok 2012 jest pierwszym pełnym rokiem w sportowej karierze Adama Małysza, w którym nie startował on w żadnych zawodach narciarskich. Rozwija...

Aktualizacja: 17.04.2018 16:17
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

Mowimyjak.pl duży i popularny portal poradniczy. Porady, fakty sportowe z najważniejszych wydarzeń, o celebrytach w sporcie, o zdrowym stylu życia, sporcie i rekreacji. Informacje i ciekawe artykuły o tematyce sportowej: jak nauczyć się pływać, jak zostać sędzią, ile zarabia się w sporcie, które dyscypliny są najpopularniejsze, kto jest najlepszym trenerem a kto piłkarzem, która drużyna zagra na Euro 2012, co wiemy o gwiazdach sportu, na czym polega trening. Poradniki dotyczące najważniejszych dyscyplin sportowych: piłka, piłka nożna, futbol, mundial, Euro 2012, f1, tenis, boks, skoki narciarskie, sporty zimowe.  Porady na każdy temat

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.